Döviz kurları yükselince besici ne yapacak? 

Besilik hayvan ithalatı yeniden açılırken, Tarım ve Orman Bakanlığının ithalatı yapacak besicilerden başvuru sırasında hayvan başına aldığı 330 TL döner sermaye ücreti ciddi bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Kurların aşırı derecede oynak olduğu bir dönemde söz konusu uygulamanın büyük mağduriyetlere yol açacağına dikkat çekiliyor. 

Döviz kurları yükselince besici ne yapacak? 
banner282

ÖZEL HABER / Bilindiği üzere besilik hayvan ithalatında Bakanlık yeni bir uygulama getirirken, besicilerden ithal edilecek her bir hayvan için 330 TL döner sermaye ücreti alınıyor. Besici kontrol belgesi onaylandıktan sonra ithalat yapmaktan vazgeçerse, hayvan başı yatırdığı bu 330 TL’nin iadesi yapılmıyor. Döviz kurlarının sürekli değiştiği bir ortamda böyle bir uygulamanın ciddi mağduriyetlere neden olacağı kaydedilirken, Bakanlığın başvuru tarihi ile kontrol belgesinin onay tarihi arasında döviz kurlarında belli bir oranı aşan sıçrama olursa besicinin ithalat başvurusunu geri çekme ve Bakanlık'a yatırdığı döner sermaye ücretinin de geri iade etmesi gerektiği belirtiliyor. 

DÖVİZ KURLARINDAKİ OYNAKLIĞIN FATURASI BESİCİYE ÇIKARILMASIN!

Sosyal medyada bu konu ciddi bir tartışma konusu olurken, besiciler; “Döviz kurlarındaki oynaklığa engel olamayan hükümetin beceriksizliğinin faturası besiciye çıkarılmamalı” tepkisinde bulunuyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 18:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Agah var
Agah var - 11 ay Önce

Almayın kardeşim ithal hayvanı getirmesinler

ali
ali - 11 ay Önce

330 az 660 alsınlar

3 ün biri
3 ün biri - 11 ay Önce

besiciye 3.1 kalacak