Domates tohumunda 40 ülkeye yapılan ihracat ancak bir İsrail'e yetti!

Türkiye, 2020 yılında yaklaşık 40 ülkeye domates tohumu ihracatı yaparken, bu ülkelerden elde ettiği ihracat geliri ise sadece İsrail’den yapılan domates tohumu ithalatını ancak karşıladı. 

Domates tohumunda 40 ülkeye yapılan ihracat ancak bir İsrail'e yetti!
banner200

Türkiye’nin tohumda son yıllarda önemli bir mesafe kat ettiği söylense de teknoloji bakımından bulunduğu durum uygulanan politikaların sorgulanmasına neden oluyor. Türkiye, 2020 yılında yaklaşık 40 ülkeye domates tohumu ihracatı yaparken, bu ülkelerden elde ettiği ihracat geliri ise sadece İsrail’den yapılan domates tohumu ithalatını ancak karşıladı. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, domates tohumunda acı tablo değişmiyor. Türkiye’nin tohumculukta önemli bir mesafe kat ettiği söylenirken, teknolojide İsrail hegemonyasının devam etmesi dikkat çekiyor. Türkiye, 2020 yılında 40’a yakın ülkeye domates tohumu ihracatı yaparken, bu ihracattan elde ettiği gelirin tamamına yakınının sadece İsrail’den ithal edilen domates tohumuna gitmesi tohum teknolojisinde Türkiye’nin durumunu gözler önüne serdi. 

SEBZEDE EN ÖNEMLİ KALEMİ DOMATES TOHUMU OLUŞTURUYOR

Sebze tohumları içinde domates tohumu önemli bir kalemi oluştururken, bu tohumun ithalatında parasal değer bakımından İsrail birinciliği kimseye kaptırmıyor. Türkiye, 2020 yılında İsrail’den 624 kg domates tohumu ithalatı yaparken, bu ithalata 9.8 milyon dolar ödedi. 

DÜNYANIN EN PAHALI TOHUMU İSRAİL’DEN İTHAL EDİLİYOR

Domates tohumu ithalatında, dünyanın en pahalı tohumunun İsrail’den ithal edilmesi dikkat çekiyor. İsrail’den ithal edilen domates tohumunun kilosu 15 bin doları geçerken, en fazla domates tohumu ithalatının yapıldığı Çin’e ise kiloda ortalama 2 bin dolar ödendi. 

Türkiye’nin domates tohumu dış ticaret verileri, tohum teknolojisinin önemini bir kez daha gözler önüne sererken, Türkiye’nin bu konudaki yerini de ortaya koydu. Türkiye’nin tohum teknolojisinde istenilen seviyede olmamasından dolayı yaptığı ihracatın tamamına yakını tek bir ülkeden yapılan ithalatı ancak karşılıyor. 

7 KAT DAHA PAHALI 

Türkiye, 2020 yılında yaklaşık 40 ülkeye 4 bin 200 kilo domates tohumu ihracatı yaparken, bu ihracattan toplam 11 milyon dolar gelir elde etti. Ancak sadece İsrail’den ithal edilen 624 kg domates tohumuna ise 9.8 milyon dolar ödendi. Yani Türkiye, domates tohumunu kilosunu ortalama 2.6 bin dolardan ihraç ederken, İsrail’den ise kilosunu ortalama 15.6 bin dolardan ithal etti. 

DOMATES TOHUMUNDA ACI TABLO DEĞİŞMİYOR

Dünyanın en pahalı domates tohumunun İsrail’den ithal edilmesinden dolayı Türkiye’nin domates tohumu ithalatı sıralamasında birinciliği de kimseye kaptırmıyor. Geçmişte parasal değer bakımından ithalat sıralamasında Peru birkaç yıl birinci olurken, son yıllarda yine İsrail’in ilk sıraya yerleşmesi dikkat çekiyor. 

PERU VE KENYA’DAN YAPILAN İTHALATLARDA SORU İŞARETİ OLUŞTURUYOR

Diğer yandan domates tohumu ithalatında Peru ve Kenya’dan yapılan ithalatlarda fiyat bakımından İsrail’den ithal edilen tohumlarla benzerlik göstermesi, “Bu ülkelerde yapılan ithalatın da menşei bakımından sorgulanmasına neden oluyor. 
 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2021, 00:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Devrim
Devrim - 9 ay Önce

Tohumluk sektörünün kamudaki lokomotifi Tohumluk Tescil Müdürlüğüdür. Paralel yapı bu kurumdan elini çekmezse tohumu ancak kitaplarda görürsünüz. Sayın Bakan Yardımcımız Aysin hanim, fetövari yöntemlerle kurumu çalışamaz hale getiren paralel yapıya inşAllah müdahale edecektir.

MİLLÎ-YERLİ TOHUM DİYE BİRŞEY YOK!
MİLLÎ-YERLİ TOHUM DİYE BİRŞEY YOK! - 9 ay Önce

MİLLÎ TOHUM YERLİ TOHUM BÜYÜK BİR PALAVRADIR... KİRLİ TOHUM-ŞERLİ TOHUM VARDIR... SERTİFİKALI TOHUM İSE ÇİFTÇİYİ DAHA ÇOK SOYMAK VE YOLMAK İÇİN UYDURULAN BÜYÜK BİR PALAVRADIR...

topuz
topuz - 9 ay Önce

TARIM BAKANLIĞINDAN hikaye masallar;
YERLİ VE MİLLİ

ankaa
ankaa - 9 ay Önce

Tebrikler!

tahir gorgen
tahir gorgen - 9 ay Önce

Siz anlamiyorsunuzki. Misal Tarimin basina tarimdan anlamayani getiriyorlar. Cinko neye yarar? Arpa ve bugdayin sapini kalinlastirir, bu yuzdende su tutma kapasitesi yukselir ve bu yuzdende ne olur? Kurakliga dayaniklik kazanir, misal.

Domatesde oyle. Aklimdan sayayim bak: mona/fatih/nergiz/bobcat ben ektim irlarin ozelliklerini biliyorum. Hibrit bunlar pahali tohum.. Bilgidigim kadariyla marmande / koy domatesi/ ayas var hibrit olmayan ucuz tohumlar. Kendinde yanlarina baska domates ekmez isen, tozlanmaya engel olmak icin, tohumlarinin genetik mutasyona ugramamasi icin, kendi tohumlarini alabilirsin.

Birkac hibrit domates daha var. Simdi erkenci domatesen onemi cok misal. Ayas erkenci yani erken kizaran bir cins degil.

2 kisim yazayim dur

tahir gorgen
tahir gorgen - 9 ay Önce

Sorun nerede biliyormusunuz?? Misal vereyim bir tane: Bobcat burada bazi tarlaya ekenler tarafindan tutulur ve benim izlenim, ben organik eker duzenli sularim vesaireya domates kendi aromasini alsin diye.. Domateslerin arasinda hemen hemen en guzel gorunume sahip, iri. Bahcemden domates alan musterilerde bunu seciyor.

Bu yil 3 cesit ektim bahceye 250 fide kadar. Hobbyya. Tat olaraktan en kotusu Bobcat idi. Suraya varmak istiyorum: erkenci domates fidesini hibrit almani anlarimda sunu anlamam: Benim en kotu domatesimin tadi Bobcat idiye, cevredeki yinede en lezetli domates idi.

Birkac yil oncesinde degisik domates fidesi ektim. Tek cins. Ve her yil koyde herkez benim domateslerimi begendi. Benden fide almak istedi. Cevre koylerdede ilk koy satis yapmis idim. Taniyanlarda oyle.

Sacmalik surasinda: misal saydiklarim arasinda egerki Fatih erkenci, Nergiz Orta erkenci denedim, yerli tohum ise, Tum Turkiyedeki uzmanlar ve tarim bakani harbiden diyecegim olmuyacak.

En kaliteli iki domates onlar. Birde Marmandeyi yeseniz, hibritte degil. Koy domatesi gibi ince kabuk. Tohumunu kendin alabilirsin ama orta erkenci.

Simdi bu ulke bitmis, bende salagimki mal gibi kendimi yoruyorum.

tahir gorgen
tahir gorgen - 9 ay Önce

Ben boyle yaziyorumya. Siz anlamazsiniz bunu ama suan ic gucler halen bilmedigine anlamadigina devam eder dis gucler dedikleriniz Nergiz ile Fatiye yonelir. Bu tohumlarin aslini ogrenmek icin.

Bu ulkede dogru bilgi paylasimi yapilmaz. Gercek bu imis. Ata tohumunuz sunu bunu gasp ederler. Ve bu ulkede yetkililer vatandaslarini dogru bilgilendirmez, onlarda Sizi hibrite kendilerine mahkum ederler.

osman keles
osman keles - 9 ay Önce

ne demek istediginizi anlamadım.acık acık yazın lutfen..

banner151

banner251