Çiftçiye faiz darbesi! Sübvansiyonlu tarımsal kredilerin faizleri iki kat arttı!

Çiftçi, geçmişte uygulanan yüksek faizden dolayı katlanarak artan borçlarının yapılandırılmasını beklerken, Ziraat Bankası sübvansiyonlu tarımsal kredi faiz oranlarını yüzde 9’dan yüzde 17’ye çıkardı. Ziraat Bankası’nın ardından Tarım Kredi Kooperatifleri de faizleri aynı oranda artırdı.

Çiftçiye faiz darbesi! Sübvansiyonlu tarımsal kredilerin faizleri iki kat arttı!
banner200

ÖZEL HABER

Yüksek faizden dolayı borçları katlanan ve icralık olan çiftçiler, günlerdir borçlarındaki yüksek faize çözüm bulunmasını talep ettiği bir dönemde, sübvansiyonlu tarımsal kredilerin faiz oranları yüzde 9’dan yüzde 17’ye çıkarıldı. Sübvansiyonlu tarımsal kredilerde faizlerin yüzde 100’e yakın bir oranda artırılması, yüzde 100 faiz indiriminden yararlanamayacak yatırım ve işletme kredilerinde çiftçinin faiz maliyeti iki kat birden artmış olacak. 

ZİRAAT BANKASI SESSİZ SEDASIZ SÜBVANSİYONLU TARIMSAL KREDİLERİN FAİZ ORANLARINDA YÜZDE 100’E YAKIN ARTIŞA GİTTİ 

Sübvansiyonlu tarımsal kredilerde faiz oranlarının belirleyicisi konumunda bulunan Ziraat Bankası, 4 Ocak’ta aldığı bir kararla, çiftçiye kullandırılan sübvansiyonlu tarımsal kredilerde faiz oranlarını yüzde 100’e yakın bir oranda artırarak, yüzde 9 olarak uygulanan faizleri yüzde 17’ye çıkardı. Yapılan bu faiz artışıyla birlikte, sübvansiyonlu tarımsal kredilerde faiz oranlarının, ticari faiz oranlarıyla neredeyse aynı seviyeye getirilmesi dikkat çekti. 

YÜZDE 100 FAİZ İNDİRİMİNDEN YARARLANAMAYACAK ÇİFTÇİNİN FAİZ MALİYETİ İKİ KAT ARTACAK

Ziraat Bankası’nın yaptığı bu faiz artışıyla birlikte sübvansiyonlu tarımsal kredilerde yüzde 100 faiz indiriminden yararlanamayacak işletme ve yatırım kredilerinde çiftçinin faiz maliyeti iki kat artmış olacak. 

FAİZLER 2019’DA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ  

Ziraat Bankası, sübvansiyonlu tarımsal kredilerin faiz oranlarını 2019 Kasım ayında yüzde 16’dan yüzde 12’ye, 2020 Ocak ayında ise yüzde 12’den yüzde 9’a düşürmüştü. Sübvansiyonlu tarımsal kredilerin faiz oranlarının birden iki katına yakın artırılması ekonomide yaşanan krizi gözler önüne sererken, pandemiden dolayı tarımsal üretimin öneminin daha da arttığı bir dönemde çiftçinin kullanacağı kredilerin maliyetinin artırılması dikkat çekti. 

KÜÇÜK ÇİFTÇİ LİMİTLERİN ÜSTÜNE KREDİ KULLANDIĞINDA FAİZ GİDERİ İKİ KAT ARTACAK

Sübvansiyonlu tarımsal kredilerde daha çok küçük çiftçilerin kullandığı yaygın bitkisel ve hayvansal kredilerde faiz indirimi yüzde 100 olduğu için çiftçiler, belirlenen limitler kapsamında kredi kullandığında faiz artışından olumsuz etkilenmeyecek. Ancak hayvansal kredilerde 100 bin lira, bitkisel üretimde ise 50 bin liranın üstünde kredi kullanılması durumunda çiftçinin faiz maliyeti iki kat birden artacak. 

KADIN GİRİŞİMCİ VE 40 YAŞ ALTI ŞARTI YÜZDE 100 FAİZ İNDİRİMİNDEN YARARLANMAYI İMKANSIZ KILIYOR

Diğer yandan sübvansiyonlu kredilerde, çiftçinin yüzde 100 faiz indiriminden yararlanmasının da belli kriterlere bağlandığı için bu kriterleri yerine getirmeyenlerin de ödeyeceği faiz miktarı artmış olacak. Örneğin birçok yatırım ve işletme kredisinde kadın çiftçi ve 40 yaş altı olma şartının getirilmesinden dolayı çiftçilerin tamamının yüzde 100 faiz indiriminden yararlanmasını imkansız kılıyor. 

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ DE FAİZLERİ YÜKSELTTİ!

Ziraat Bankası’nın sübvansiyonlu tarımsal kredilerde faiz oranlarını artırmasıyla birlikte, Tarım Kredi Kooperatifleri de faiz oranlarını aynı oranda artırdı. Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birliklerine gönderdiği yeni kararda, “Ortaklara kullandırılan sübvansiyonlu kredilere esas tarımsal faiz oranlarında, faiz oranlarının belirleyicisi konumunda bulunan Ziraat Bankası tarafından değişikliğe gidilmiş olup, 4 Ocak tarihi itibari ile tarımsal cari faiz oranı yüzde 17 olarak belirlenmiştir. Bu oran yalnızca yeni kullandırılacak krediler için geçerli olacaktır” denildi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 16:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 10 ay Önce

Niye ugrasiyorsunuz ki, Ciftciye faizsiz kredi vercez diyin toplayin hepsini bir binaya. Sonrada dökün benzini yakın hepsini

Arif meric
Arif meric - 10 ay Önce

40 yaş altı çiftçi kaldımı ki düşük faizden faydalansın..çiftçiye son faiz vuruşunu yapıp işi bitirin.

Tarım kredi yeter artık
Tarım kredi yeter artık - 10 ay Önce

Hayali finansal veriler, tam hesaplamaya muhasebe verileri, çiftçilerin ortağı daha doğrusu gerçek sahibi olduğu, tkkyem yolsuzluk, tkk tareks fetö ile yan yana fotoğraf, gübretaş hisseler olayı ve vb... Olaylardan dolayı istifa bekliyoruz. Görevi görevden alınmaktan bırakmakta güzeldir.

18 yıllık akp li
18 yıllık akp li - 10 ay Önce

Çok destek verdiniz can çekişen çiftçiye darbeyi vurun.Ordan gelen parayı da zenginlere hibe edin bravo size.

Senol
Senol - 10 ay Önce

Bu yönetimin çiftçiye alıp veremediği ney Allah aşkına, ürüne fiyat vermessiniz, girdileri yüzde ikiyuzlerelere varan artış olur gormessiniz. Et , buğday, bakliyat ureteni ithalat ile terbiye edersiniz, alıp veremediği iz ne Allah için söyleyin.

Deniz demir
Deniz demir - 10 ay Önce

Bu ülkede tarım ile uğraşan kim varsa bu saatten sonra eğer ki bu iktidar partisini hala savunuyorsa demekki bunların bizlere yaptıkları az bile demeliyiz bu tarım bakanı biz tarım ve üretenlerinin gözlerinin içine baka baka yalan söylüyor ya böyle bir şey olabilir mi , her gün TV kanallarında yok ülke tarımda Avrupa da birinci yok şunu verdik bunu verdik şimdide civtçisinin üreticinin bankası olan ziraat bankası haberlerde okuyoruz nerelere peşkeş çekilmiş ama bu ülkenin üreticisi tarım ile uğraşan kesimine gelince faizler iki katına çıkıyor.şunu unutmayın bu ülkenin üreticisi tarımla uğraşan kesimi artık aptal değil zamanı geldiğinde gerekli cevabı sizleri verecektir.

Kooperatifci
Kooperatifci - 10 ay Önce

Sadece kooperaiftemi yükseldi, neden ziraat bankasının logosunu veya yayınlanan resmî gazeteyi değilde kooperatif genelgesi var haberde. Bu nu tarafsizlik

Ciftci
Ciftci - 10 ay Önce

İcraatlar niyeti destekliyor.


banner151

banner251