Çiftçinin Tarım Kredi'nin yüksek faiz sorununa Bakan Pakdemirli el attı

Tarım Kredi Kooperatiflerindeki yüksek faiz sorununa çözüm bulunması için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşen Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ve Bafra Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Balta, görüşmenin olumlu geçtiğini ve sorunun çözümü konusunda kendilerine söz verildiğini belirttiler.

Çiftçinin Tarım Kredi'nin yüksek faiz sorununa Bakan Pakdemirli el attı
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Tarım Kredi Kooperatiflerinde kaynak kullanım ücreti adı altında tarımsal kredilerde uygulanan yüksek faiz sorununa Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli el attı. Samsun'un Bafra ilçesindeki çiftçiler, geçtiğimiz günlerde kaynak kullanım ücreti adı altında tarımsal kredilerden alınan yüksek faizi protesto etmişti. Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ve Bafra Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Balta, çiftçinin yüksek faiz sorununa bir çözüm bulunması için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüştü. Tosuner ve Balta, görüşme sonrasında yaptıkları açıklamada faiz sorunu ve borçların yapılandırılmasıyla ilgili Bakan Pakdemirli'den söz aldıklarını açıkladılar. 

Samsunhaber.com'dan Tahir Ömer Çokluk'un haberine göre, Türkiye'nin en büyük ve verimli ovalarından birisi olan Bafra Ovası'nda çiftçilikle uğraşan vatandaşların kooperatif kredileri karşısında yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için adım atıldı. Ankara'da yapılan görüşmede kredi faiz oranlarının düşürüleceği belirtildi.

BAKANLA GÖRÜŞÜLDÜ

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı tarafından alınan randevu doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile bir araya gelen Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ve Bafra Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Balta, yapılan görüşmenin çok olumlu geçtiğini dile getirdiler.

FAİZLER DÜŞÜRÜLECEK

Ankara’da olumlu görüşmelerin olduğunu söyleyen Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, “Dün akşam bakanımızla yaptığımız görüşmede 2018-2019 değişken faizle olan tüm üyelerinin borçlarının bir hafta 10 gün içerisinde değiştirilip faizlerin düşürüleceği ve borcu olan üreticinin icraya verilmeyeceği, yapılandırmanın yeniden gündeme girip mağduriyetlerin giderileceği sözünü aldık. Bu müjdeli haberi almaktan çok memnun olduk” dedi.

GARANTİ VERDİLER

Bafra Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Balta, “Bakanımız Pakdemirli ile görüştük, çok olumlu sonuçlar elde ettik. Kısa zamanda Tarım Kredi Kooperatifinin 2017 öncesindeki çalışma şekline döneceği garantisini verdiler” ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 16:40
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Tarım Kredi çiftçiyi bitirdi, günaydın, çiftçi oldukden sonra canlandıracak misiniz, ertelenmiş borçları temerrüde düşürüp, ölümü gosterddiler, sıtmaya razı ettiler.bir yıl yüzde kirklara varan faiz yükleyip sonra yuzzde onla taksitlendirilir. Hangi insanlık bunu kabul eder, çiftçi nerede kazzannabilir bu parayı, düşünebiliyor musunuz, doggal afete uğrayan çiftçinin borcuna yüzde kirklara varan faiz uygula, sonra yüzde on ile taksitlendir,, laf çok. Çok, ama dünyada,Türk. Çiftçisi kadar girdisi yükselen, faize para ödeyen, ürününde en az para kazanan vAllahi yok.

Rozcan
Rozcan - 2 yıl Önce

Tarım Bakanı da sadece bu kooperatif ortaklarını bunun yapılamayacağını çok iyi biliyor. Kooperatifin bankadan aldığı faiz oranı belli, bunu çözmeden bakanın söylediğinin gerçekleşmesi için ya Tarım Kredi zararı sineye çekecek ya da zararı hazine karşılayacak. Zararı hazine karşılamayacağına göre (bunun İçin kanun gerekir) Tarım Kredi çekecek, burada da olan yine Tarım Kredi ve çiftçiye olur. Sayın bakan bugün sizin yapacağınız tek çözüm Ziraat Bankasının Tarım Krediye tarımsal faiz oranında Kredi vermesidir, bunun dışındaki her faaliyetiniz günü kurtarmaktır. Bafra Tarım Kredi kooperatifinin yönetim kurulu başkanı Balta’ya gelince kendisi de bunların anlattığım gibi olduğunu çok iyi biliyor, ayrıca Balta 5 yıldır arkasını Bafra milletvekilini ve kardeşinin Tarım marketini alıp kooperatifin ortaklarına fütursuzca borçlandırılmasında büyük payı vardır, şimdi döktüğü timsah göz yaşlarını kimse inanmıyor. Çözüm çiftçiye üretim yapabileceği kaynağın hazinece tahsis edilip çiftçiye kullandırmaktır gerisi hikaye! Allah çiftçimize yardım etsin.

Tarihi okuyun
Tarihi okuyun @Rozcan - 2 yıl Önce

Bir khk ile yapabilir banka üstlensin sonra hazineden alsin tkk kamu kurumu değil ama kamu hizmeti yapmakta geçmiş te yapılanları açıp kopya yapsinlar

Çifçi
Çifçi - 2 yıl Önce

Gariban çiftçim borcu borçla kapattı hem sizin afaki faizinizi ödedi hem özele bankaya bir o kadar borçlandı. Tarım bakanına da sizede Nalet olsun bitirdiniz çiftçiyi. Tavşan yamacı aşmış laf olsun diye açıklama yapıyorsunuz. Bi s. G

Mehmet Akdiş
Mehmet Akdiş - 2 yıl Önce

Helal olsun Bafra ziraat odasına diger illerin uyuyor yan gelip aylıgı alıp yatıyorlar sözüm çalışan başkanlara deyil

Hoca
Hoca - 2 yıl Önce

Çifçinin o kadar çok sorunu var ki... Mazot, gübre, yüksek faizler, pahalı tohum,

Ciftci 007
Ciftci 007 - 2 yıl Önce

Ooooo günaydın hacı. Atı alan üsküdarı geçti sen yeni uyandın. Ha bakma uyandın dediğime bu TKk sizi aşar siz gidin büyükler gelsin.

MEHMET AKİF
MEHMET AKİF - 2 yıl Önce

1- Bakan bey hiç bir şey yapamaz neden mi çünkü Tarım Kredi Ziraat bankasından yüksek faizli kredi kullanıyor sebebi çiftçi kuruluşu değilmiş. ( %14 faiz). Karı fonu kkkp ekle ettimi % 28 gerisini varın siz düşünün.
2-Liyakatsiz insanlar kurumla tarımla ilgili olmayan Genel Müdür, Genel Müdür yardımcısı, Daire başkanı ve Ekibi Tarım Kredi de saltanat sürmede.
3- En önemlisi TKK Genel Müdürü hiçbir siyasi otoriteyi takmıyor. Beni Reis atadı aramız çok iyi kimse bana dokunamaz Edasıyla caka satmaktan geri durmuyor.
4- Bakan beyin gücü yetmez yani faiz böyle gelmiş böyle gider. Siz dua edin faizler artış göstermesin. Yurt dışına kimler gidip gezecek. kim 100 bin lira maaş alacak. Kim çantacısını daire başkanı yapacak.Yahu bu ekip ak partili dir Müslüman dır hata yapmazlar dedik adamlar haremzede çıktılar. Reis yalnızım diyordu doğruymuş. Emekli olduk Allah'a şükür bu zihniyetten kurtulduk. Hakkımız zehir zıkkım olsun. Bu arada tüm yolsuzlukları iştiraklerdeki zararı reis biliyor az kaldı sizinde sonunuz yakındır.. Reklama devam edin... Siz.

Soner inançlı
Soner inançlı - 2 yıl Önce

İnşAllah