Çiftçinin elini kolunu bağlayan gübre fiyatlarına formül arayışı!

Gübre fiyatları çiftçinin elini kolunu bağlarken, bu konuda çiftçiyi destekleyecek somut bir adımın atılmaması tepkilere neden oluyor. Edinilen bilgiye göre iktidar partisi kurmaylarıyla Tarım Bakanlığı’nın yaptığı çalışma ile üreticinin aldığı gübrenin bedelini hasattan sonra ödemesine ilişkin formül araştırılıyor.

Çiftçinin elini kolunu bağlayan gübre fiyatlarına formül arayışı!
banner282

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre, son dönemlerin en çok tartışılan konuları arasında gübre fiyatları geliyor. Yükselen gübre fiyatları çiftçileri zorlarken, sorunun çözümü için çalışma başlatıldı. Edinilen bilgiye göre iktidar partisi kurmaylarıyla Tarım Bakanlığı’nın yaptığı çalışma ile üreticinin aldığı gübrenin bedelini hasattan sonra ödemesine ilişkin formül araştırılıyor.

HÜKÜMETE, son dönemde gelen önemli konulardan biri artan Gübre Fiyatları ve tarım girdileri konusunda üreticinin şikâyetleri oldu. Çiftçi temsilcilerinin TBMM’ye yaptığı art arda ziyaretlerden sonra, sorunun çözümü için çalışma başlatıldı. Üreticinin aldığı gübrenin bedelini hasattan sonra ödemesine ilişkin Formül tartışılıyor. Üreticilerin kış ekimlerinde yeterli gübre kullanmadığı, hasadın düşük olmaması için ilkbahar ekiminin kurtarılmaya çalışıldığı belirtildi.

ANKARA’YA GELDİLER

Edinilen bilgiye göre, konu iktidar ve muhalefet milletvekilleri tarafından tekrar tekrar gündeme getirilirken, Ankara’da ziraat odaları temsilcileri tarafından da bir dizi ziyaret gerçekleştirildi. Tarım girdi fiyatlarındaki fahiş artış, özellikle de gübrede yaşanan sorunların hasadı olumsuz etkilemesi gündem oldu. Bunun üzerine, iktidar partisi kurmaylarıyla Tarım Bakanlığı çözüm arayışı için çalışma başlattı. Yapılan toplantılarda, Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığı ile arpa, buğday, mısır desteği sağlandığı belirtilirken, gübre ve mazot başta olmak üzere tarım girdilerindeki fiyat artışının ciddi sorun yarattığı aktarıldı. Tarımsal alandaki sermaye yetersizliği nedeniyle, her yılı atlatmanın, o yılki hasatla doğrudan ilgili olduğu, bu nedenle hükümetlerin her yıl bir sorun için destek vermek zorunda kaldığı dile getirildi.

GİRDİ FİYATLARI

Verilen bilgiye göre, çiftçi gübredeki aşırı fiyat artışı nedeniyle kış ekimlerinin bir kısımını yapamadı, yapılanlarda da yeterli gübre kullanılamadı. Bu sorun nedeniyle hasadın düşük olmaması için önlemler gündeme geldi. İlkbahardaki ekimde üreticinin gübreye kolay ulaşması için ithalatın arttırılması ayrıca gübre bedelinin hasattan sonra tahsil edilmesi gibi öneriler masaya getirildi. Girdi maliyetlerinin azaltılması, üreticiye ödeme kolaylığı getirilmesi konularında çalışmaların sürdüğü ve bunun yakın zamanda duyurulacağı belirtildi.

KONU HER GÜN MECLİS’TE

Konu sık sık TBMM Genel Kurul gündemine de getirildi. Milletvekilleri, başta gübre olmak üzere, mazot ve elektrik fiyatlarındaki artışı eleştirerek, yem desteği, limon üretiminde yaşanan sorunların çözülmesi, bu alandaki ihracat desteğinin attırılması gibi konuları dile getirdi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz da “Son dönemlerde gübre başta olmak üzere girdi fiyatlarındaki artışın elbette farkındayız. Bu konuda da Tarım Bakanlığımız, hükümetimiz çalışmalar yapıyor. Her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2022, 15:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
çiftçi
çiftçi - 4 ay Önce

Değil ankara fizana gitsen bu hükümet çiftçi için kılını kıpırdatmaz çünkü çiftçiynen seçim harici işi olmaz ve her seçim kırsalda ak partiye oy patlaması olur bedeli hasatta ödeyince başkası gelip ödeyecek herhalde

Alişir şanlı
Alişir şanlı - 4 ay Önce

Geçen sene üre bu zamanlarda 2500 tl idi ..ŞİMDİ üre 12500 tl. Geçen sene 1kğ buğday 1kilo ÜRE ediyordu.. şimdi 3 kilo buğday 1 kilo üre ediyor. 1KİLO BUGDAY = 1KİLO olmalı...

Üretici
Üretici - 4 ay Önce

Calışılıyormuş. Aldırış etmeyin. Hergün mecliste. Demek böyle haber yapınca ucuz sayılıyor herhal. Allah sonumuzu hayır etsin.

Çözüm belli
Çözüm belli - 4 ay Önce

Yapılacak birşey yok seçim geliyor çiftçinin yapması gereken şeyler var seçimde çiftçiyi ve milleti kandırmanin bir sonucu olmalı en basiti biz gübreye yüzde yüz desteği artırdık demek 4 TL den 8 TL çıkmış destek şaka gibi 4000 liralık gübre 13000 bine çıkmış resmen dalga geciyorlar

Üretici
Üretici - 4 ay Önce

Köylü arkadaşlar köylüde toz bitmez vurdukca toz çıkar Atatürk köylüye güzel yağ yakmış akıllı adammış demişki köylü milletin efendisi demiş siz ne anlıyorsunuz undan ben olsam doğru konuşurdum köylü efendilerin hamalı marabası derdim dürüst olan sandıkta konuşur kime verece bende bilmiyom diğerlerinde vatan haini Allah sonumuzu hayır etsin