Çiftçi tarlada mağdur il müdürlüğü reklam derdinde!

Tarım ve Orman Bakanlığının ekilmeyen arazilerin değerlendirilmesi için bu yıl 21 ilde hayata geçirdiği önemli projelerden olan yüzde 75 hibeli tohum desteği uygulamasında Ağrı’da yaşanan yanlış tohum skandalı ortada dururken, Ağrı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tanıtım atağına geçti.

Çiftçi tarlada mağdur il müdürlüğü reklam derdinde!
banner200

Yazlık ekim yapacak çiftçiye kışlık arpa tohumu dağıtılmasından dolayı Ağrı’da çiftçi büyük mağduriyet yaşarken, Tarımdan Haber’in gündeme getirdiği skandal tarım sektöründe büyük yankı buldu. Çiftçinin yaşadığı mağduriyet bir tarafta dururken Ağrı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün yüzde 75 hibe karşılığında dağıtılan tohumlarla ilgili tanıtım atağına başlaması dikkat çekti.

Tarımdan Haber’de yayınlanan haberin ardından Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünden ekiplerin köylere giderek çiftçilerden dağıtılan arpa tohumuyla ilgili olumlu görüşler verecek şekilde röportaj yapmak istedikleri ortaya çıktı. Mağdur olan çiftçilerden bile tohumla ilgili olumlu görüşler istenmesi, Ağrı’da yaşanan tohum skandalının boyutunu gözler önüne seriyor. 

Tarımdan Haber’i arayan bir çiftçimiz, kendisinin köy muhtarı olduğunu Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünden gelerek kendisinden yüzde 75 hibe ile dağıtılan arpa tohumuna yönelik Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ve hükümete teşekkür edecek şekilde bir görüş almak istediklerini belirterek, “Bakanımıza teşekkür edeyim ancak bu tohumdan dolayı ben nasıl teşekkür edebilirim? Tarlamı ekmişim, hiçbir ürün alamamışım. Hayvanlara yedirmişim. Şimdi bunları söylemeden çok iyi oldu nasıl diyebilirim?” diyerek röportaj talebini kabul etmediğini söyledi. Ancak bu durumda olan bazı çiftçilerin ikna edilerek kendilerine dağıtılan tohumla ilgili röportajlar yapıldığı ve bu röportajların da tanıtım çalışmasında kullanılacağı kaydediliyor.

BU HABERLERLE PROJENİN SEKTEYE UĞRAMASINI İSTEMİYORUZ ANCAK YAPILAN YANLIŞIN DA HESABI SORULMASI GEREKİYOR

Koronavirüs sürecinde ekilmeyen tarım arazilerinin değerlendirilerek üretim potansiyelinin artırılması amacıyla başlatılan böylesine önemli projenin bu tür haberlerle sekteye uğramasını istemiyoruz. Ancak yapılan yanlışın da kimsenin yanına kar kalmaması gerekiyor. Söz konusu uygulamada yanlış tohum dağıtımının yapıldığı kabul edilerek sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılması gerekirken, mağdur olan çiftçilerden bile olumlu mesajlar alınarak yanlışın üstünün örtülmek istenmesi, ülke kaynakları açısından bir vebaldir. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 19:28
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
ciftci
ciftci - 1 yıl Önce

tarım müdürünun agrida oz yakin derece akrabalarının küpe sattığı araştırılsın

kim gorecek
kim gorecek @ciftci - 1 yıl Önce

acaba bakan pakdemirli yada savcılar bu yorumları okuyormudur?

müdür tayfasi
müdür tayfasi - 1 yıl Önce

Agrida mudurun kurumdaki tayfası araştırılsın

yusuf yusuf
yusuf yusuf - 1 yıl Önce

ağrı müdürü kendi dükkanı gibi işletiyor kurumu

Bu bozuk düzen, PERGEM’in eseri
Bu bozuk düzen, PERGEM’in eseri - 1 yıl Önce

Yerli müdürlerin çarkı dönüyor, tarım can çekişiyor, personel genel müdürlüğü bu bozuk düzene çanak tutuyor. Evvela PERGEM derhal lağvedilmeli.

Yasin turp
Yasin turp - 1 yıl Önce

Bakanlarını örnek alıyor

Bakanlık çürümüş
Bakanlık çürümüş - 1 yıl Önce

Van'da da küpe ve destek işlerinde dost ve akrabalarını kayırıyor ama teftiş yok

Aks
Aks - 1 yıl Önce

Tarım il müdürlüklerinde ki memurlar birbirlerinin odalarına çaya giderek mesai dolduruyorlar....milleti bunları beslemeye mecbur bırakıyorsun akepe

Fecri Kocaağa
Fecri Kocaağa - 1 yıl Önce

Bende hibeli tohumdan aldım maalesef 70 dekarlık tarlamda yaklaşık yüzde 70 inde hasat yapılmıyor bu pandemi sürecinde devletimizin çifçilere sahip çıkması lazım mağduriyetlerimizin giderilmesi lazım sorumlularında adalet önünde hesap sorulmalıdır


banner151

banner251