Çiftçi Tarım Bakanına isyan etti: Renkli gözlük takmışsın görmüyorsun!

AKP’ye üye olduğunu söyleyen Adanalı karpuz üreticisi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye isyanını ileterek, "Pakdemirli kendine gel gözlük takmışsın renkli görmüyorsun" dedi.

AKP’ye üye olduğunu söyleyen Adanalı karpuz üreticisi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a isyanını iletti: “Yaktınız bizi, mahvettiniz. Karpuz 50 kuruş olur mu?” dedi. Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana’nın Karataş İlçesi’ne bağlı Bahçe Köyü’nde hasat yapılan karpuz tarlasında üreticilerle bir araya geldi. Karpuz üreticilerinin sorunlarını dinleyen Barut, Türkiye’nin en erken karpuz hasadının Adana’da yapıldığına dikkat çekti. Üreticiler, “Yazıklar olsun” diyerek karpuzları yere atıp kırdı. 

BEN AKP'LİYİM YAKTINIZ BİZİ

Adalet ve Kalkınma Partisi üyesi olduğunu belirten karpuz üreticisi Fuat Kumlu, “Burada en çok mağdur olan üretici ve tüketici. Bu mazot bizi kahretti. Yeter Pakdemirli, kendine gel. sen renkli gözlük takmışsın, gerçekleri görmüyorsun. Olmaz böyle. ‘İşi politikaya dökmüşsünüz’ diyorsun ya, ben AKP’liyim. Ben şu ana kadar üyeyim. Yaktınız bizi, mahvettiniz. Karpuz 50 kuruş olur mu? Lütfen Cumhurbaşkanım, biraz gör, gör şu çiftçiyi. Bittik, bittik. Yazıklar olsun” diye konuştu.

Bahçe Köyü’nde 55 dönümde karpuz üreten Sergen Şahbaz ise maliyetlerin çok arttığını belirterek, “Ocak ayından haziran ayına kadar soğuğuyla sıcağıyla dolusuyla meyve tutmasıyla her şeyiyle uğraşıyoruz. Bunların maliyeti 5-6 bin lira arasında” dedi.

“Geçen sene üre gübresini 1 lira 75 kuruşa alırken şu an 3 lira 50 kuruşa alıyorum. Mazotu 5 liraya alırken şu an 7 llira 50 kuruşa alıyorum. Bu fidenin bir tanesini 2 liraya alırken şimdi 3 lira 25 kuruş. Naylonumuz 22 liraya kadar çıktı. Karpuzu bu duruma getirene kadar toprağa kanımızı döküyoruz” ifadelerini kullandı.

80 dönüm alanda karpuz eken Mehmet Şahbaz da, geçen seneye göre maliyetlerin yüzde 50 arttığını, ürünlerini satamadıklarını, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üreticilerin yanında durmadığını, adeta düşman gibi davrandığını söyledi.

Hasat yapılan alanda karpuz alan tüccar Hasan Hakim ise, “Ulusal ve yerel marketler bizi baskı altına alıyor, 70 kuruştan fazla fiyata karpuz almıyor. Hangi markete giderseniz gidin 4-6 liradan aşağı karpuz satmıyorlar. Bu vicdansızlıktır” şeklinde konuştu.

TARLADA 70 KURUŞ

Karpuz hasadının yapıldığı tarlada ürünlerini yere atarak feryat eden çiftçilerle görüşen CHP’li Barut, ise şunları şöyledi:

“Daha önce domates, patates, soğan tarlada kalmıştı. Aynı kaderi şimdi karpuz üreticisi yaşıyor. Çünkü üretim maliyetleri çok yüksek. Dekarda 5-6 bin liraya üretim maliyeti olan çiftçi, turfanda hasat yapmasına rağmen, ülkenin en erken ve en kaliteli üretimini yapması rağmen yarı fiyatına satamıyorlar. 2002 yılında karpuz üreticisi 1 ton karpuz satıp 1 ton üre gübresi alabiliyordu. 2021 yılına gelindiğinde 5 ton karpuz satarak 1 ton üre alır hale geldi.

Üreticinin en temel girdisi olan mazotta da durum aynı. 2002 yılında 1 litre mazot alabilmek için 5 kilogram karpuz satan çiftçi, bugün 1 litre mazot alabilmek için 10 kilogram karpuz satmak zorunda. İhracat geç açıldı, hala İran’dan karpuz ithal ediliyor ve iç piyasada yüksek fiyatla tüketiliyor. Semt pazarlarını açın, tarlada 70 kuruşa satılmayan karpuzu marketlerde 5 liraya sattırmayın.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2021, 20:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 4 ay Önce

Bende süt üreticisiyim 85 TL yılbaşında ki bir çuval yem mayıs ayı sonunda 160 TL oldu bu bakan penbe gözlükleri çıkarsın gerçekleri görsün müdahale etsin süt fiyatını acilen 1 süt sattigimuzda 1.5 yem alalım boğuluyoruz

Üretici
Üretici @Ali dag - 4 ay Önce

Boğulduk bile....

Olmaz Mümkün Değil
Olmaz Mümkün Değil - 4 ay Önce

Tarım Bakanı Pakdemirli bence iyi bir Bakan. Adam size çilek ekin dedi siz karpuz ekmissiniz :)))

banner151

banner251