Çiftçi 1 litre süte 1 kilo yem alamıyor!

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, "Çiftçi 1 litre süt satarak 1 kilo yem alamıyor" tepkisinde bulundu. 

Çiftçi 1 litre süte 1 kilo yem alamıyor!
banner200

Sonsöz'den Esma Altın'ın haberine göre, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, çiftçinin 1 litre süt satarak 1 kilo yem alamadığını belirterek, Tarım Bakanı Pakdemirli'nin et konusunda verdiği bir demece dikkat çekti. Suiçmez, şunları kaydetti: “Üreticiyi koruyorum anlamına gelecek bir şey açıkladılar. Dediler ki; etin karkas fiyatının maliyeti 45 lira ama üretici bunu 43 liraya kesiyor, merak etmeyin et fiyatları artmayacak.

ETİNİ KESMEYE BAŞLARSA SÜTÜN PAHALILIĞI DA BİZE YANSIYACAK

Ama bunu şöyle okursak; üretici maliyetinin altında satıyor, böyle devam ederse üretici hayvanlarını keser, alandan çekilir, yeni yatırımlar yapmaz. Böyle bir durumda gıda arzı sorunu et alanında da çözüm olarak genellikle daha yüksek fiyattan dış alımı gündeme geliyor. Aynı şey çiğ süt konusunda da geçerli. Maliyetler 4 liranın üstünde. Geçenlerde bir artış yapıldı. 2,80 liradan 3,20 liraya yükseldi. İlk bakışta olumlu gibi ama pariteye baktığımızda 1 litre süt satarak 1,5 kilo yem alınması ekonomik sürdürülebilirliğin devamı için gerekli. Ülkemiz çiftçisi bunun 1’e 1,3’üne de razı ama şu anda 1’e 1 paritesinin altında. Yani çiftçi, 1 litre süt satarak 1 kilo yem alamıyor. Maliyetin yine altında olan bu ortamda eğer süt üreticisi de etini kesmeye başlarsa bu sütün de pahalılığı gelecekte etin de pahalılığı olarak bize yansıyacaktır.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251