Çiftçi 1 dekar buğday üretmek için gübreye ne kadar para verdi?

Gübre fiyatlarındaki fahiş artış, çiftçinin girdi maliyetlerinin de katlanarak artmasına neden oldu. Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, çiftçinin 2020 ile 2021'de 1 dekar buğday için yaptığı gübre maliyetlerini karşılaştırdı. 

Çiftçi 1 dekar buğday üretmek için gübreye ne kadar para verdi?
banner282

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, çiftçinin bu yıl 1 dekar buğday için gübre maliyetinin 750 TL olduğunu kaydetti. Çiftçinin gübre maliyetinin ne kadar arttığını göstermek için twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Toy, çiftçinin 2020’de 1 dekar buğday için gübreye 180 TL ödediğini belirterek, “2021’de 750 TL ödedi. 1 yılda gübre için 570 TL fazla ödemek zorunda kaldı” dedi. 

GÜBRE MALİYETİNİ DESTEKLERLE KARŞILAŞTIRDI

Diğer yandan gübre maliyetlerindeki artışı verilen desteklerle de karşılaştıran Toy, aradaki uçurumu da gözler önüne serdi. “Destek ne kadar?” diye soran Toy, “1 dekar için 16 TL olan gübre desteği 20 TL’ye çıkarıldı. 4 TL (büyüktür) 570 TL olarak görmemizi bekliyorlar” tepkisinde bulundu.  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
seckindere39
seckindere39 - 3 ay Önce

valla şartlar o kadar çok kötü gidiyor ki ne yazacağımı şaşırdım. ne üreticeğiz ki de maliyetleri karşılayalım. bittik biz

üretici
üretici @seckindere39 - 3 ay Önce

750tl gübreye verirsen üc bucuktan buğdayı satabilende ortalama dölüme 214 kg buğdaay sadece gübreye vermiş alunur,mazotu ilacı.tohumu,takım masrafları derken yine zarar,

Ali dag
Ali dag - 3 ay Önce

Açıkça battigimizin resmidir