CHP Diyarbakır'ın afet bölgesi ilan edilmesi için Meclis'e soru önergesi verecek

CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel, Diyarbakır’ın son yılların en kurak mevsimini yaşadığını kaydederek “Durum vahim. Tarlalar susuz kalıyor ve ürün elde edilmiyor. Bu bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi için mecliste soru önergesi vermeye hazırlanıyoruz. Önlem alınmazsa kuraklık domino etkisi yaratacak” dedi.

CHP Diyarbakır'ın afet bölgesi ilan edilmesi için Meclis'e soru önergesi verecek
banner200

Cumhuriyet gazetesinden İlayda Kaya'nın haberine göre, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin tek, Diyarbakır’ın ilk CHP’li kadın İl Başkanı Gönül Özel, Diyarbakır’ın köylerini gezerek sorunları yerinde dinledi. Diyarbakır’ın en ciddi sorunlarından birinin ‘kuraklık’ olduğunu söyleyen Gönül Özel, ildeki tarlaları da gezdiğini anlatarak, kuraklığa karşı önemler alınması gerektiğini vurguladı. Özel, “Durum vahim. Tarlalar susuz kalıyor ve ürün elde edilmiyor.

Buğday 20-25 santimetre kadar baş vermiş ama yetişmiyor. Sulu ekilen buğdayda da 60 tane yer varsa bunun 20 tanesi dolu. Kuraklık samana yansıyacak. Samanlardan hayvanlara, hayvanlardan etine sütüne yansıyacak. Buğdayda fırınlara, ekmeğe yansıtacak. Bu domino etkisi olarak kuraklığın etkisini yaşayacağız. Burada GAP var. GAP’ta elektrik var ama sulama yapılmıyor. GAP projesi bitirilmiyor. Bitirilseydi kuraklık olmayacaktı. Bu da bir devlet politikasının getirisi. Bu bölgede afet bölgesi ilan edilmesi için mecliste soru önergesi vermeye hazırlanıyoruz. Devletin, çiftçilerin zararını karşılaması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251