Çanakkale Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanlığından gübre açıklaması!

Çanakkale Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanlığı, yazılı bir açıklama yaparak, son günlerde gübre fiyatlarında üreticiyi tedirgin eden yükselişin bir an önce önüne geçilmesi gerektiğini belirtti. 

Çanakkale Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanlığından gübre açıklaması!
banner200

Çanakkale Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanlığı, tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: "Üretmek gün geçtikçe daha zor daha masraflı bir iş haline gelmektedir. Konunun muhatapları bu durumu bir an önce görmeli çözüm odaklı adımlar atmalıdır.

ÜRETEBİLMEK İÇİN HAYAT ETMESİNİ BİLMEK GEREK 

Biz şunu çok iyi biliyoruz ki üretebilmek için hayal etmesini bilmek gerek, emek etmesini bilmek gerek, alın terinin kıymetini görmek, sahada çalışanların yanında durmak gerek. Üreticiyi sıkıntıya düşüren olumsuzlukları ancak sahada onların yanında durarak, onlarla beraber emek ederek, onlarla beraber alın teri akıtarak, çalışarak, onlarla beraber üreterek, onlarla beraber alışveriş yaparak görebilir, yaşadıkları sıkıntıları tespit edebilirsin ya da yaşanması muhtemel sıkıntıları öngörebilirsin ve anında çözüm önerisi oluşturabilirsin.

Son günlerde yaşadığımız üretimde kullanılan girdi fiyatlarındaki önlenemez artışa tam kullanım sezonu olan bitki besin maddeleri ve kimyevi gübrelerdeki hızlı fiyat yükselişi eklenmiş bu durum üreticilerimizi ciddi anlamda zora sokmuştur. Üretimin verimli ve öngörülen bir şekilde devam edebilmesi için üreticilerimizin bu bitki besin maddelerine ihtiyacı vardır. Ancak bu ürünlerdeki fiyat artışlarının önüne geçilmemesi durumunda üretim maliyetlerimiz ciddi şekilde artacak çiftçimiz ihtiyaç duyduğu gübreyi kullanamadığı takdirde de azalan verim ve üretim tüketicinin karşısına gıda enflasyonu olarak çıkacaktır.

İşte bütün bu olumsuzlukları zamanında öngörebilmek, fark edebilmek oluşacak sıkıntıları sıkıntıya düşmeden çözebilmek üreticilerimiz için de tüketicilerimiz için de çok kıymetlidir. İçinde bulunduğumuz üretim sezonunda üreticilerimizin yoğunlukla kullandığı gübrelerin fiyatlarındaki hızlı ve önlenemez yükselişi konuyu yöneten yetkili kurumlar tarafından ele alınmalı, mutlaka hızlı bir şekilde fiyat artışlarının önüne geçilmesi, maliyeti düşürücü önlemler alınması gerekmektedir. Aksi halde önümüzdeki günlerde tüketicilerimizin ihtiyaç duydukları ürünlere ulaşmaları zorlaşacaktır. Gıda fiyatlarını ulaşılabilir seviyelerde tutmanın tek yolu üretimde kullanılan girdi maliyetlerini aşağı çekmekten geçmektedir." 
 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2021, 18:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 11 ay Önce

Biga Göktepe köyü merasinı Biga belediyesi mezbaha yapmak için bila bedelle aldı meralar hayvanlar otlasınndiye vardır Biga mezbahası bölgenin en modern yapısıdır Göktepe köyü merasina sahip çıkacak yönetici bekliyoruz hayaller boşa çıkmasın bigaya mezmaa lazimdegildir ama bedediyeye para lazımsa başka yerde arasın bunun mahşer hesabında var

banner151

banner251