Bekir Pakdemirli: 'Türkiye'de yalan kolay satıyor zarar eden çiftçimiz yok'

Türkiye'de yalanın kolay satıldığına işaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Bugün hiçbir üründe zarar eden hiçbir çiftçimiz yoktur. Sahada memnuniyet var" dedi.

Bekir Pakdemirli: 'Türkiye'de yalan kolay satıyor zarar eden çiftçimiz yok'
banner200

Sabah Gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, korona virüs salgını ile mücadelede tarım ve gıda sektörünün çok önemli bir sınav verdiğini söyledi. Bu süreçte tüketiciye marketlerden istediği ürünü istediği zaman alacağı güveninin aşılandığını kaydeden Pakdemirli, "Sadece geçen yıl tarım sektörü yüzde 26 büyüdü" dedi. "Çiftçimizin moralini bozmaya kimsenin hakkı yok. Onlar üretime odaklanmalı. Her gün birileri 'yandı, bitti, kül oldu' derse olmaz" diyen Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

SAHADA MEMNUNİYET VAR

"Tarımda ürün fiyatları çok speküle ediliyor. Limon fiyatı artsa tüketici, fiyat düşse 'üretici yandı bitti' oluyor. Etinden sütünden, bakliyat, hububatından, sebzesinden, meyvesinden hiçbirinde 'benim ürünüm yerde kaldı, zarar ediyorum' diyen çiftçimiz, üreticimiz, besicimiz yok. Cumhurbaşkanımıza 'üreticiyle ilgili bir sıkıntı' var dediğimizde 'aman gidin halledin' diyor. Çiftçisine, üreticisine bu kadar destek veren zihniyete rağmen Türkiye'de yalan kolay satıyor. Bugün hiçbir üründe zarar eden hiçbir çiftçimiz yoktur. Sahada memnuniyet var."

GDO'SUZ, SAĞLIKLI ÜRÜN ÜRETİYORUZ

Pandemide ihracatı artan tek sektörün tarım olduğunu belirten Pakdemirli, "Türkiye GDO'suz sağlıklı üretim yapan bir ülke. Herkes sağlıklı ürüne yöneliyor" dedi. Bu nedenle bunun daha çok paraya dönüştürülebileceğini kaydeden Pakdemirli, "Avrupalının altı ayda yerinden kalkamayacağı yerde, Türk insanı elinde bir avuç toprakla kalkar. Diğer ülkelerden farklı olarak Türkiye daha hızlı toparlanacak" ifadelerini kullandı.

GIDADA FİYATLAR DÜŞECEK

Bakan Pakdemirli, torba yasa ile sözleşmeli tarıma ilişkin yeni düzenlemeler yapacaklarını söyledi. Pakdemirli, "Sözleşmeli satışın yüzde 5-10'unu dijital tarım platformuna taşımayı düşünüyoruz. Bunu yaptığımızda fiyat dalgalanmaları engellenecek. Örneğin zincir mağaza ile üretici, 10 ay için kontrat yapacak" dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2020, 13:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Sevgili tarim bakanım, kimin yalan sattığını demokratik bir ülkede yaşıyoruz, sandıkta anlayacağız.

Boşver sen
Boşver sen @Senol - 1 yıl Önce

Yalandan kim ölmüş

Erkan
Erkan - 2 yıl Önce

Hangi çiftçi kar ediyor hepimiz girtlagimiza kadar borç içindeyiz

Hasan Hüseyin kayalar
Hasan Hüseyin kayalar - 2 yıl Önce

Sayın bakan civtcinin zarar ettiğini en iyi sizler biliyorsunuz, ama hala pembe taplo çizerek gerçekleri görmüyorsunuz veya görmek istemiyorsunuz civtcinin ürettiği ürünlerinden Zarar ettiğini korkunç faizleri olan tarım kredi kooperatiflerinin özel,ve kamu bankaların borçlarına ödeyemez hale gelen icralık olmuş ve bir çok civtcinin üretmekten vazgeçtiği bir sektör olmuş vaziyette olan tarım sektörü ama şunu göz ardı etmemek gerekir,bu ülkede parası olan ağalar beyler zenginler her alanda kazandığı gibi aslı köylü işi olan civtcilikten zarar etmezler sayın bakanımız da sanıyorum o zengin kesimden bahsetmiş, saygılar

Hasan kanmaz olaraktan
Hasan kanmaz olaraktan - 2 yıl Önce

Tarim bakani bir dekar yer eksinde baksin kacamalediyor goreyim onu busene Tarlalardada wirus var ekinler aycicekler hepsi asta Turkiye Ekmege kaybediyor

Serdar
Serdar - 2 yıl Önce

Adama demezler mi. TİGEM niye zarar ediyor

Osman baştuğ
Osman baştuğ - 2 yıl Önce

Sayın bakan çok doğru söylüyor çiftci hangi üründen para kazanıyorki zarar etsin karın tokluğuna çalışan çiftcinin cebinde para yokki zarar etsin para yoksa zararda yok diyor sayın bakan sen önce ayçekirdeği desteklerini öde ikinci hasat zamanı geldi

Erdal Yılmaz
Erdal Yılmaz - 2 yıl Önce

Çiftçiyi enayi yerine koymayın zengin parasına para katıyor bizler kanadı kırık karga gibi çırpınıyoruz Allahın adaleti zenginlere karşı tecelli ediyor çiftçi zaten gariban ve sahipsiz Allahtan başka güvenecek kimsemiz yok Allah büyük tür hiç kimse siyaha beyaz diyemez kim olursa olsun çiftçi siyah kefen le ölecek daha hala çiftçi yi görmezden gelmek isteyen varsa akıl fikir versin

şükrü ADEMHAN
şükrü ADEMHAN - 2 yıl Önce

Değirmenci fabrikator çiftçiden buğdayı 130 kuruştan alıyor.unun piyasa fiyatı 5 lira.biraz utanma,arlanma ve günah varsa bu soruma cevap verirsiniz.


banner251