Bakan Pakdemirli'ye ucuz et sorusu: 3 bin ton ete neden soruşturma izni verilmedi?

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanlığı Müfettişlerinin tespit ettiği ucuz ette hileli satışı Meclis gündemine taşıdı.

Bakan Pakdemirli'ye ucuz et sorusu: 3 bin ton ete neden soruşturma izni verilmedi?
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Aygun, Bakan Pakdemirli’den Bakanlık müfettişleri tarafından tespit edilen ve kamunun 100 milyon lira zarar etmesine neden olan suiistimalle ilgili olarak neden soruşturma izninin verilmediğinin açıklanmasını istedi. 

Tarım ve Orman Bakanlığının halkın ucuz ve kaliteli ete ulaşması için her türlü tedbiri almakla sorumlu olduğunu hatırlatan Aygun, 2017-2019 yılları arasında uygulanan ucuz et projesi kapsamında bazı zincir marketlerin ESK’dan aldığı 3 bin ton civarındaki ucuz eti piyasaya sürmediğinin ortaya çıktığını kaydetti. 

Aygun, bu kapsamda Bakan Pakdemirli’den şu soruların cevaplandırılmasını istedi. 

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA SORUŞTURMA İZNİNİN VERİLMEDİĞİ İDDİASI DOĞRU MUDUR?

-Tarım ve Orman Bakanlığı müfettişlerinin kamunun zarara uğratıldığı ve ilgili marketlerin büyük çıkar elde gerekçesiyle soruşturma açılmasını talep ettiği öğrenilmiştir. Kamu zararı 100 milyon lira olarak tespit edilmiştir. Ancak Tarım ve Orman Bakanı olarak şahsınızın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na soruşturma izni vermediği iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur?

MARKETLER SORUŞTURMA KORKUSUYLA MI DÜŞÜK FİYATTAN ET SATTI? 

-Bakan olarak; kamunun zarara uğratıldığı bu konuda soruşturma izni vermek yerine, ilgili marketlerin piyasaya sürmediği 3 bin ton civarındaki eti indirimli satmaya yönettiğiniz iddia edilmektedir. İlgili marketlerin de soruşturma korkusuyla 3 bin ton ete karşılık gelen kıymayı kilosu 34 liradan, kuşbaşını da 37 liradan satmaya başladığı öğrenilmiştir. Soruşturma izni yerine bu formülü neden daha uygun buldunuz?

BAKANLIK NEDEN HİÇ BİR DUYURU YAPMADI?

-İlgili marketlerde kilosu 34 liradan satılan kıyma ile kilosu 37 liradan satılan kuşbaşı için kamuoyuna hiçbir duyuru ve açıklama yapılmaması dikkat çekicidir. Yürüttüğünüz sürecin doğru olduğuna inanıyorsanız ilgili marketlerde satılan ucuz et konusunda nenden duyuru yapmıyorsunuz?

HUKUKİ SÜRECİ NEDEN İŞLETMİYORSUNUZ?

-Et ve Süt Kurumu’ndan et tedarik eden, ancak tağşiş yolu ile bunu suiistimal eden firmalara karşı neden hukuki süreci işlettirmiyorsunuz?

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 17:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 12 ay Önce

Devletin parasını hesap vermeden kimse yiyemez.kim haksız yere yediyse zehir zıkkım olsun her türlü bela başına gelsin sefil kalsin

nuri yücesoy
nuri yücesoy - 12 ay Önce

büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapıyorum.
bir üretici kadar emek vermeden,böyle büyük ölçekte, haksız kazanç
edinmeleri çok acı veren bir durum.

Durmuş
Durmuş - 12 ay Önce

Ülkenin hayvancılık ile uğraşan özellikle ailecek bu işten ekmek yiyen ailesi ile birlikte bu hayvancılık işinden ürettiği ürünlerinden para kazanmadan sadece üretmek için tarım kredi kooperatifleri ve bankalardan kredi alarak ayakta durmaya çalışan milyonlarca insanın feryat eddiği bu günlerde devletin en tepesi olan tarım Bakanlığı'nın böyle haberler ile duymak insanı tiksindiriyiror , bu insanlar bu ülkenin üreticisi sizlere oy vererek sizlere bu imkanlara Verdi ama sizler uygulamış olduğunuz bu tarım politikaniz ile bu kesime resmen ihanet içindesiniz sizler bu kesimin feryadını tamamen kulağınızı gözünüzü kapatarak bu işin içinden çıkmaya çalışıyorsunuz ama çok büyük hata ediyorsunuz 2023 çok yakın bu insanların karşısına cikamayabilirsiniz sizlere verilecek tepkilerden dolayı

Hasan bal
Hasan bal - 12 ay Önce

Tarım bakanım ne iş yapıyorsun, isterseniz kayseri semt pazarına gel ıspanak satışı yapalım, o koltuk ta oturmaktan hiç vicdan azabı duymazmısın. Bence tc. her vtandaşı sizten ıztırap duyuyor ?

HOP
HOP - 12 ay Önce

Soruşturma izni verilse ucu epey mühim şahıslara dokunabilir.

Tarımcı
Tarımcı - 12 ay Önce

Et süt Kurumu baştan sona kadar yeniden yapılanmalı

banner251