Bakan Pakdemirli tarım il ve ilçe müdürlerinden atıl tarım arazileriyle ilgili bilgi istedi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, atıl tarım arazilerinin tespiti konusunda İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlerinden çalışma yapmalarını istedi. Pakdemirli, ayrıca tarım arazileri üzerine kurulan hobi bahçeleriyle ilgili de durum tespiti yaparak Bakanlığa göndermelerini talep etti.  

Bakan Pakdemirli tarım il ve ilçe müdürlerinden atıl tarım arazileriyle ilgili bilgi istedi
banner282

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) ve Atıl Tarım Arazileri Değerlendirme Toplantısı”nda İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürleri ile videokonferans yöntemiyle bir araya geldi.

Ülkemizde ekilmeyen bir karış toprak bile bırakmamak adına atıl durumdaki hazine arazileri için önemli bir çalışma başlattıklarının da altını çizen Bakan Pakdemirli “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koordineli çalışarak, pilot uygulama olarak atıl durumdaki hazine arazilerinin 14 bin dekarını, tarımsal üretime kazandırıyoruz. İlk tespitlerimize göre; 23,2 milyon hektar tarım arazisi olan ülkemizde, yaklaşık 3 milyon hektar atıl tarım arazisi bulunmakta olup, bu arazilerin 2 milyon hektar alanı üretime kazandırılabilecek durumda. Ancak arazilerin;  küçük, çok parçalı olması, mülkiyet sorunlarının bulunması, göç, yaşlı nüfus, sınır anlaşmazlıkları, kan davaları ve terör gibi nedenlerden dolayı atıl kalması nedeniyle maalesef yıllık yaklaşık 14 milyar Lira’lık kayba yol açıyor. İşte hepimizin el ele verip bu kaybın önüne geçmesi lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Tarım Arazilerine İzinsiz Yapılan Hobi Bahçeleri Üretimi Olumsuz Etkiliyor

“Özellikle ilçelerimizdeki atıl tarım arazilerinin belirlenmesi, belirlenen bu arazilerin üretim yapmak isteyenlere kiralanması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerimiz ile iş birliği halinde gerekirse tarla tarla ilçenizi tarayarak, tarımsal üretime uygun atıl durumdaki hazine arazilerinin tespitini yapmanızı ve üretime kazandırmanızı bekliyorum” diyen Bakan Pakdemirli “Ayrıca hepimizin şahit olduğu gibi; son zamanlarda tarım arazilerine izinsiz birçok hobi bahçesi yapılmakta, bu yapılar da tarımsal üretimi olumsuz etkilemektedir. Bildiğiniz üzere ilçelerdeki bu tür yapıların bir durum tespitini yapmanızı ve Bakanlığa bir değerlendirmeyle birlikte iletmenizi sizlerden daha önce de istemiştim. Bu konuyla alakalı yasa teklifimiz de şu an Meclis’te” diye konuştu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 12:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nedir
Nedir - 2 yıl Önce

Nedir bu anlamadim. Tarim arazilerinin mulkiyet proplemi. Tarimda Sorun arazi parcaliligi degil. Birileri hedef sasirtiyor

banner151