Arpa hasadı başladı! Hasadı yapılan ilk arpa kaç liradan satıldı? İşte 2022 ürünü arpanın fiyatı...

Mardin'de arpa hasadı heyecanı başladı. Mardin'in Kızıltepe Ovası'nda ilk arpa hasadı yapılırken, hasat edilen ilk arpa Hububat Ticaret Merkezi'nde sembolik bir fiyatla zahireci esnafı tarafından tonu 9 bin 100 liradan satın alındı.

Arpa hasadı başladı! Hasadı yapılan ilk arpa kaç liradan satıldı? İşte 2022 ürünü arpanın fiyatı...
banner282

Arpa buğday fiyatları yakından takip ediliyor. Mardin Kızıltepe Ovasında 2022 yılın ilk arpa hasadı yapılarak Hububat Ticaret merkezinde satışa sunuldu. Kızıltepe İlçesi Aktolga (Elevş) köyü çiftçi Mehmet Nur Badıllı’ya ait 55 dönüm tarlada biçilen 940 kg arpa Hububat Ticaret Merkezine getirildi.

HASAT EDİLEN İLK ARPA SEMBOLİK BİR FİYATLA 9 BİN 100 LİRADAN SATIN ALINDI 

Hububat Ticaret Merkezi müzayede salonunda satışa sunulan arpa zahireci esnafı Ramazan Gür tarafından ilk ürün olması dolayısıyla sembolik bir fiyatla tonu 9 bin 100 liradan satın alınırken, ilk üretimi yapan çiftçi Mehmet Nur Badıllı’ya Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter tarafından 24 ayar altın hediye edildi.

KURAKLIKTAN DOLAYI KURU TARIM ALANLARINDA VERİM KAYBI ÇOK BÜYÜK

Arpa olarak Mardin ovasında susuz, kuru alanda ekimi gerçekleştiğinden, kuraklık nedeniyle son yıllarda ciddi kayıp yaşandığını ifade eden Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, bölge ihtiyacı olan arpanın dışardan geldiğini söyledi.

KURU TARIM YAPAN ÇİFTÇİYE DESTEK VERİLMELİ 

Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Öter, “Kızıltepe ovamız Mezopotamya’nın verimli toprakların merkezinde yer almaktadır. İlk hasat geldiği için çiftçimizde, esnafımızda bir heyecan yaşandı. Arpanın durumuna baktığımızda tane son derece zayıf ayrıca kuraklık nedeniyle çiftçinin ektiği tohum bile alamamış. Bu durumda kuru alanda üretim yapan çiftçilerimiz için 2022 yılı tıpkı 2021 yılı gibi ciddi verim kaybı yaşanacağı ortadadır. Bu vesileyle hükümet yetkililerimize çağrıda bulunuyorum susuz, kuru alanda üretim yapan ve ürünü telef olan çiftçilerimize gerekli yardımların yapılmasını bekliyoruz. Aksi halde çiftçi desteklenmezse bundan sonra kuru alandaki toprağa tohum atmaya cesaret edemez hale gelebilir" dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2022, 22:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Olcay Akgül
Olcay Akgül - 1 hafta Önce

Takılan altın üretilen arpadan pahalı, yazık 55 donumun getirisinden altın pahali

Üretici
Üretici @Olcay Akgül - 1 hafta Önce

Ne getirisi mazot parasını bile alamamış. Kaldı diğer masrafları kim verecek. Nerede deliler gibi ekin deyip milletle dalga geceler.

Mehmet yavuz
Mehmet yavuz - 1 hafta Önce

55 dönümden mi 940kğ arpa biçilmiş.biçer döver parası 5775tl yapar.çiftçi bitti.perişan oldu.24 ayar altın taksan ne olacakki.

Bay kova
Bay kova @Mehmet yavuz - 1 hafta Önce

Arkadaşlar gelen arpa 55 dönümden hasat edilen arpa değil. Sadece sembolik olarak 1 ton arpa biçilmiş. Yorum yapan arkadaşların çiftçilik ile pek ilgisi yok galiba :))

Ezilen çiftçi köylü
Ezilen çiftçi köylü - 1 hafta Önce

ALLAH yardımcımız olsun devlet ve kuraklık köylüyü bitirme noktasına getirdi

Yusuf daleğmez
Yusuf daleğmez - 1 hafta Önce

Hayırlı olsun Allah yardımcımız olsun

Ömer faruk
Ömer faruk - 1 hafta Önce

Suyu olmayan Çiftçi ne ekse zarar eder..Tarlasını ekip biçmeye mazot parası bulamaz hale gelir..Bu ülkeyi yöneten akp liler Kanal istanbul diye bir rant planında denizi kazmayı bile düşünürlerken ,bu memlekette doğup denize dökülen bütün akarsuları nehirleri sizce neden tarıma müsait arazileri olan ama sulama suyu bulamayan bölgelere borular yoluyla niye bu suları götürmüyor.??Hani hesapta bu ülke için çalışıyorlar
hizmet veriyorlar köylü bu milletin efendisi ya ??Suyu olmayan çiftçiye devlet yağmur duasınamı çıkmalarını tavsiye ediyor?? Mazot gübre tohum ve su..Bunlar devlet tarafından her çiftçiye dönüm başı muhakkak hakkıyla ulaştırılmalı verilmeli..Yoksa o ülkede milleti sömüren at hırsızları vardır..

Üretici1
Üretici1 - 1 hafta Önce

55 dönümden 950 kg ne şaka mı bu, biz 2-3 dönümden biçiyoruz o kadar.

KIRŞEHİRLİ
KIRŞEHİRLİ - 1 hafta Önce

Cifci bitince batınca harmandan kalkınca sulu tarla da verseniz daha çiftçilik edecek kimseyi bulamayacak zaman gelecek simdi kıymetini bilin bütün EMEKÇİ olan insanı