Arpa fiyatları konuşuluyor ama kimse gübre fiyatlarını görmüyor!

Kuraklıktan dolayı arpa fiyatları buğday fiyatlarının üste çıkarken, diğer taraftan gübreye gelen zamlar da durmak bilmiyor. Yükselen arpa fiyatlarına çözüm aranırken, çiftçinin girdi maliyetlerini artıran gübreye gelen zamların görmez gelinmesi tarımda yaşanan çelişkiyi ortaya koyuyor.

Arpa fiyatları konuşuluyor ama kimse gübre fiyatlarını görmüyor!
banner200

Yaşanan kuraklıktan dolayı arpada en iyimser tahminle 3 milyon ton rekolte kaybı beklenirken, arpa fiyatları da buğday fiyatlarının üstüne çıktı. Arpa fiyatlarının borsalarda 2700-2800 liraya çıkarken, Tarım ve Orman Bakanlığı da piyasaya müdahale etmek için çalışma başlattı. Ancak herkes arpadaki yüksek fiyatı konuşurken, gübre fiyatlarına ise arka arkaya zam gelmeye devam ediyor. Tarımdan Haber yazarı Ziraat Mühendisi Faik Toy, bu çelişkiye dikkat çekerek, “11 ay önce üre gübresi ton fiyatı 1750 TL iken bugün üre gübresi ton fiyatı 4200 TL. 11 aylık zam oranı tamı tamına yüzde 140. Piyasada oluşan hububat fiyatları bu gübre zamları karşısında devede kulak kalırken, gübre konuşulacağına hububat konuşuluyor” dedi. 

GÜBRETAŞ'IN ZAM SONRASI FABRİKA SATIŞ FİYATLARI ŞÖYLE

Tarımdan Haber yazarı Ziraat Mühendisi Faik Toy, gübre fiyatlarına gelen zammın ardından GÜBRETAŞ’ın (bayi karları hariç) fabrika satış fiyatlarını twitter hesabından paylaştı. Buna göre GÜBRETAŞ’ın fabrika satış fiyatları şöyle… 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021, 17:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
kan gurubu
kan gurubu - 3 ay Önce

gübreye göz yuman ama arpa fiyatına müdahale edenler en yakın sağlık ocagında kan guruplarını kontrol ettirsinler

Fiyatlar???
Fiyatlar??? - 3 ay Önce

Bu fiyatlar neresinin? Bayiye kadar teslim mi?

banner151

banner251