5 yıl önce hiç yokken bugün 60 bin dekar alanda yetiştiriliyor

Batman ​İl Müdürlüğü tarafından yürütülen "Meyveciliği Geliştirme Projesi" kapsamında İl Özel İdaresi destekleriyle temin edilen 200 bin adet Siirt Fıstığı Fidanı çiftçilere dağıtıldı. 

5 yıl önce hiç yokken bugün 60 bin dekar alanda yetiştiriliyor
banner200

Çiftçi Eğitim Merkezi'nde düzenlenen dağıtım törenine; Vali Hulusi ŞAHİN, İl Müdürü Mehmet GÜN, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Şanlıurfa Bölge Birliği Müdürü Aytaç ONKUN, , Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir DEMİR,  Ziraat Odası Başkanı Nizamettin AYDİŞ, Batman Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Hivzullah AKTAŞ, Ticaret Borsası Başkanı Arif GÜNEŞ ve çok sayıda çiftçi katıldı. 

İl Müdürü Mehmet GÜN'ün açılış konuşmasının ardından bir konuşma yapan Vali Hulusi Şahin,  İlde; Tarım ve Orman Bakanlığının desteklerinin yanı sıra İl Özel İdaresinin imkanları kullanılarak seracılığın geliştirilmesi, aromatik bitki yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve meyveciliğin geliştirilmesi konusunda çiftçileri desteklediklerini ifade etti. 

Batmanlı çiftçilerin fıstık yetiştiriciliğine ilgi gösterdiklerini belirten Valimiz, "Fıstık bitkisi belli bir yaştan sonra çok ciddi ekonomik getirisi olan bir bitki. Beş yıl önce hiç yokken, bugün Batman'da 60 bin dekar alanda fıstık yetiştiriciliği yapılıyor.  Bu nedenle ilgi de artmaya devam ediyor. Tek hedefimiz çiftçilerimizin ekonomisini güçlendirmek. Bugün 200 bin adet olmak üzere şimdiye kadar çiftçimize toplam 860 bin adet fidan desteğinde bulunduk ve desteklemeye de devam ediyoruz. Sloganımız çiftçi gülerse bütün ülke güler" diye konuştu. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251