40 bin ziraat mühendisi sınava girdi atama bekliyor

Atama bekleyen ziraat mühendisleri platformu üyeleri, söz verilen atamaların yapılması için Ankara'da bir dizi görüşmelerde bulundular. Platform üyeleri, mezun sayısının 75 binleri bulduğuna dikkat çekerek, "Bizler diplomalı işsiz olmak için okumadık" tepkisinde bulundu.

40 bin ziraat mühendisi sınava girdi atama bekliyor
banner200

Atama bekleyen ziraat mühendisleri platformu üyeleri, yazılı bir açıklama yaparak şunları kaydettiler: "Tarımın iyi yerlere gelebilmesi bugünün ve gelecek kuşakların haklarına sahip çıkmaktır. İnsanoğlunun en temel ihtiyacı olan beslenmedir. Tarımın önemi pandemi döneminde dünyada ve ülkemizde daha iyi anlaşıldı. Herkesin yapacağı ilk şey gıda almak oldu. Bu durum bize gösteriyor ki tarıma her zaman öncelik verilmelidir. Biz Ziraat Mühendisleri 4 yıl okuyup, emek edip mesleğimizi elimize aldık. Özel sektördeki iş imkânları vahim durumdadır.

ALDIĞIMIZ EĞİTİMİ SAHADA ÇİFTÇİ İLE PAYLAŞMAK İSTİYORUZ 

3-5 yıllık tecrübe isteyen firmalar var bizler mesleğimizi yapmak istesek de her kapı yüzümüze kapanıyor. Bizler aldığımız eğitimi sahada çiftçi ile birlikte paylaşıp devletimize yük değil, destek olmak istiyoruz. 
Her yıl katlanarak artan mezun sayımız 75 binleri bulmuştur. Ziraat Mühendisliği 21 branştan oluşmaktadır. Bu yıl sınava giren 40 bine yakın Ziraat Mühendisi bulunmaktadır. Bizler verdiğimiz mezun sayılarımıza rağmen gerekli istihdam sağlanmamaktadır.

Bizler puanlarımızı aldık ve atama için gereken mücadeleyi veriyoruz. Meslektaşlarımız 2020 Atama Bekleyen Ziraat Mühendisleri Platformu’nu temsil ederek Ankara’ya gittiler. Tarım ve Orman Bakanlığımıza taleplerimizi iletmek istiyorlar. Lakin içimizi ferahlatacak bir geri dönüş alamadık. Bakanlığımız bu konuda çok sessiz bizler sesimizi duyurmak için birçok kişiye ulaşmak istedik ve olumlu cevaplar bekliyoruz.

Bizler diplomalı işsiz olmak için okumadık. İhtiyaç dâhilinde alım olacak deniliyor ama sayılar her seferinde azaltılarak alıma çıkılıyor. Bizler mesleğimizin gereken değerini görmesini istiyoruz. Bunun için Bakanlığımızdan bizlere geri dönüş yapılmasını talep ediyoruz. Meslektaşlarımız Ankara'da size bir adım kadar yakın yeter ki bizleri kabul edin bizler gelmek için hazırız. 2020 Atama Bekleyen Ziraat Mühendisliği Platformu olarak olumlu dönüş bekliyoruz"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 18:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar Ortaç
Serdar Ortaç - 6 ay Önce

Her üniversite mezunu ise alacağız diye bir kural mı var?

Burçin açık
Burçin açık - 6 ay Önce

2021 yılında atama olacak mı

Mehmet dikici
Mehmet dikici - 6 ay Önce

2020 puanımızı aldık atama bekliyoruz

Olmaz ki
Olmaz ki @Mehmet dikici - 6 ay Önce

Heryere üniversite açıldı diye tercih edip, kontenjanları doldurup,o şehirde öğrenci ekonomisi oluşturup, akademisyenlik için iki dil şartını bir dili sadece adını soyleyebilme seviyesine çektik diye iş beklemek olmaz. Biz o üniversiteleri ziyarete gittiğimiz şehirlerde müjde vermek, eşe dosta akademik kadro vermek için açtık.

Kadir alıcı
Kadir alıcı - 6 ay Önce

Atama bekliyoruz. Puan aldıktan 2 yıl sonra atama istemiyoruz olacaksa atama olsun

banner151

banner251