2020 yılı pancar fiyatları belli oldu açıklanan fiyata çiftçiden tepki gecikmedi!

Üreticiler haftalardır pancar alım fiyatlarının açıklanmasını beklerken, Türkşeker, konuyla ilgili sessiz sedasız bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada 16 polar şeker için pancar baz alım fiyatının 336 TL olarak belirlendiği kaydedildi. Üreticilerin, beklentilerin çok altında kalan bu fiyata tepkisi gecikmedi. 

2020 yılı pancar fiyatları belli oldu açıklanan fiyata çiftçiden tepki gecikmedi!
banner282

2020 yılı pancar alım fiyatları beklentilerin çok altında kaldı. Üreticilerin tepkisinden çekinildiği için Türkşeker fiyatı, sessiz sedasız yaptığı yazılı açıklama ile duyurdu. Geçen yıl fiyatlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanırken, bu yıl yazılı bir açıklama ile duyurulması dikkat çekti. Türkşeker’in yaptığı yazılı açıklamanın altına Genel Müdürün imzası bile yer almadı. 

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"2020 yılı ürünü şeker pancarı baz alım kesin fiyatı

2020 yılında şirketimiz ile üreticiler arasında akdedilen şeker pancarı üretim sözleşmesi kapsamında üretilen yüzde 16 polar şeker ihtiva eden firesi düşürülmüş net 1 ton A kotası şeker pancarı baz alım kesin fiyatı 336 TL olarak belirlenmiştir. 

Belirlenen bu fiyat aynı zamanda 2021 yılı ürünü şeker pancarı baz alım avans fiyatı olarak uygulanacaktır. 

Üreticilerimize bol kazançlı ve bereketli mahsul yılı geçirmelerin temenni eder açıklanan bu fiyatın hayırlı uğurlu olmasını dileriz."

AÇIKLANAN FİYATLARA ÜRETİCİNİN TEPKİSİ GECİKMEDİ

Pancar fiyatları sessiz sedasız açıklanırken, üretici açıklanan fiyata sosyal medyadan tepki gösterdi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 23:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seçkin
Seçkin - 1 yıl Önce

Allah sizi bildiği gibi yapsın. Çiftçi bu gece size okur.

çiftçi
çiftçi - 1 yıl Önce

Hiç Allahtan korkmadınızmı bu fiyatı açıklarken bizim çoluğumuz çocuğumuz tarlada çalıştı emeğini size emanet etti sizde bunu layık gördünüz inşAllah çıkar bu haklar. çiftçinin Allahtan başka havale edeceği kimsesi yok zaten rahmetiyle değil adaletiyle yargılasın .

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Taban fiyatı bekledik yönetenlerin karnı tok sırtı pek, garip köylüyü ne yapsınlar. Kısaca bitirildik. Allah sizi ıslah etsin.

Pancar ekenlerden
Pancar ekenlerden - 1 yıl Önce

Çiftçi arkadaşlar tuik enflasyonu yüzde on açıkladı gene bakın bize yüzde oniki zam vermiş Enflasyonun üzerinde bir zam harca harca bitmez keşke hiç zam vermeseydiniz en azından seneye zam almadık derdik gübreci ilaçcı petrolcülerede böyle gücünüz yetiyormu müdafasız gariban çiftçinin sütünü 1 yıldır zararına alıyorsunuz pancarıda böyle yaptınız çiftçi mecburen pancardan kaçacak.

Deniz Baykal
Deniz Baykal @Pancar ekenlerden - 1 yıl Önce

Enflasyon yalnız resmi %12. Gerçeği ise en az %15.

Pancarcı
Pancarcı - 1 yıl Önce

Pancarın dekar maliyeti tarla kirası 500 tl hazırlama 100 tl gübreler750 tl ekim 25 tl tohum 200 tl sulamalar 400 tl el çapası150 tl traktör çapa 100 tl ot ilaçları ve cerkospora ilaçları 100 tl söküm 130 tl çekim. 200 tl burada kendi çalıştığımız yok normal gündelik 200 tl burada nisan ayından bu yana çalışıyoruz burası 2650 tl 7 ton pancar 2200 tl hesap bu paranıda 7 ay sonra alacaksın onuda hesapla 2300 tl ton aldığımız gübre şu an 3100 tl olmuş.

pancarcı
pancarcı @Pancarcı - 1 yıl Önce

pancarcı kardeş at yalanı sevsinler inananı.Ben sana aynı hesabı kalem kalem yazıyım.180 tl kira,hazırlama dekara 6 litre mazot aldığımda 4,73 tl idi litresi,gübre taban 50 kg dap attım aldığımda 2650 tl idi tonu 20 kg üre attım aldığımda 2300 tl idi tonu bi de sıvı gübre attım dekar maliyeti 20 tl,ekim dekara 12 tl,tohum 6-7 dekara 1 paket 180 tl,her su da 5 dekara 20 litre*6 su verdim,el çapası dekara 150 tl 2 çapa yaptırdım,ilaç dekar maliyeti 14 tl,söküm 130 tl kamyon tarladan yükledi gitti 65 tl de nakliye verdim.1 işçi çalıştırdım 6 ay 200 dekara 15.000 tl para verdim,dekara 75 tl maliyeti oldu bana.şimdi hesaplayalım maliyeti 1.132,88 tl yani 3 ton maliyetim var.Eğer bunların dışında masrafınız varsa boşuna yapmayın bu işi de biz bilenler para kazanalım.boşuna suyun önünü kesmeyin milli israfsınız

Pancarcı
Pancarcı - 1 yıl Önce

Arkadaş dekara 3 ton masrafım var,bu sene 7.2 ton ortalama verim 17,8 de polar yaptım.1200 ton pancar teslim ettim.Allah ıma bin şükür,şükürsüzler yüzünden yaradan bize de küsecek.Nankörlük etmeyin 2 dekardan kazandığımız paraya adamlar 1 ay çalışıyo.Allah bereket versin,şükürsüzlerin gözünü de toprak doyursun.Merak eden olursa hesabı da yollarım,ürünlerin hepsini kooperatiften aldım.200 kilo gübre attım diyen cahiller var,arkadaş bilmiyosanız yapmayın da bari ürünü kötülemeyin.Bırakın bilenler yapsın şu işi.

Sadi karanfil
Sadi karanfil - 1 yıl Önce

Çiftçi kardeşim boşuna aglama oylarınızın çantada keklik oldugunu bildikleri için geregini yapmışlar

Pancarcı
Pancarcı - 1 yıl Önce

Peki siz pancar ekicilerinin temsilcileri nerde,her pancar ekilen yerde pancar Ekicileri kooperatifi var...bunların başkanları başkanlarının başkanları ,Pankobirlik başkanları .nerdeler... bi sorun bakalım nerde


banner151