Trakya’da Ayçiçeği tarlalarındaki tırtıl istilası üzerine Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, Tekirdağ ve Edirne’den sonra Kırklareli’ne gelerek Ayçiçeği tarlalarında incelemelerde bulundu. Pakdil, incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, “Edirne ve Kırklareli'nde Çayır Tırtılı sorununu hemen hemen bitti diyebiliriz. Takibe devam ediyoruz. Yeni bir nokta olur mu diye arkadaşlarımız sörvey çalışmalarına devam ediyorlar. Orada da gerekli tedbirler alınıyor. Şunu ifade etmek isterim ki çok iyi organize olmayı başardık. Gerek kamu tarafı olarak gerek sivil örgütler, çiftçi örgütleri, ziraat odaları, çiftçilerimiz, il müdürlüklerimiz, valiliklerimiz bu konuda çok iyi bir tepki gösterdiler. Bir araya geldiler, sırt sırta, omuz omuza verdiler ve güzel bir netice aldılar” dedi.

'REKOLTE KAYBI, ÜRÜN KAYBI GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU OLMAYACAK'

Pakdil, çayır tırtılında zararın az olduğunu vurgulayarak, “Zararımız çok az. İnşallah bu sene beklediğimiz verim artışı ve alandaki ayçiçeği ekilişindeki artışla beraber rekoltemizin geçen senenin daha üzerinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz, bekliyoruz. Üründe geriye gitme, rekolte kaybı, ürün kaybı gibi bir durum söz konusu olmayacak. Burada emeği geçen çiftçilerimiz olmak üzere çevreyi de gözeterek yaptıkları mücadelede başta arıcılarımız olmak üzere çevreye en az zarar vererek veya hiç zarar vermemek gayretinde oldular. Bunun için kendilerini kutluyorum” ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE’NİN AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİNİN YÜZDE 40’I TRAKYA’DAN TEDARİK EDİLİYOR'

Türkiye’nin ayçiçeği üretiminin yüzde 40’ının Trakya Bölgesi'nden karşılandığını söyleyen Pakdil, “Kırklareli’nde ikinci ürünle birlikte 1 milyon 150 bine kadar çıktığı oluyor. İkinci ürün ekilişleri ile beraber. Normalde 900 bin dekar ayçiçek ekilişi var ama ikinci ile beraber artıyor. Tabii bu ekilişte rekolte alınan yağışla da çok yakından ilgili. Yani sulama yapılan alanlarla ilgili tabii ki veriminiz daha yüksek, 450 kilogramlara kadar çıkabilen parsellerimiz oluyor. Ama 250'den daha yukarılara kadar değişebilir rakamdır. Bu sene yağışlarımız iyi. İnşallah bu günlerde yeterli bir yağış daha alırsak rekoltemiz daha da yukarı çıkar. Trakya’nın geneli ile ilgili ekilişte de, rekoltede de Türkiye’nin üretiminin yüzde 40’ını bu bölge tedarik ediyor” dedi.