TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Tarım Kredi Marketlerde tağşişli genel müdür atamasında, hukuk skandalı! Tarım Kredi Marketlere tağşişli Genel Müdürü atayanlara dokunulmazken, kurumun itibarını zedelediği için Milli Gazete’nin haberine mahkeme tarafından erişim engeli getirildi. Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Mayıs’ta verdiği kararla, Milli Gazete ile birlikte tağşişli genel müdür haberini alıntılayarak yayınlayan 55 tane gazete ve internet haber sitesine erişim engeli getirildi. Buna göre, Tarım Kredi Marketlerin itibarını zedeledikleri için tağşişli Genel Müdürü atayanlara ve atanan kişiye yönelik hiçbir işlem yapılmazken, yapılan habere erişim engeli kararının verilmesi, halkın doğru bilgi alma hakkına vurulmuş büyük bir darbe olarak görülüyor. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım Kredi Marketlerin başına atanan Tağşişli Genel Müdür haberine erişim engeli getirildi. Habere erişim engeli talebini, tağşişli genel müdürün atandığı şirket bulunurken, mahkeme aynı günde karar vererek, Milli Gazete başta olmak üzere tağşişli genel müdür haberini yayınlayan 55 gazete ve internet haber sitesinden haberin kaldırılmasına hükmetti. Mahkemenin, Tarım ve Orman Bakanlığının resmi kayıtlarına rağmen tağşişli genel müdür ataması haberine erişim engeli kararı vermesi dikkat çekti. 

TAĞŞİŞLİ GENEL MÜDÜRE DOKUNMADILAR HABERİ KALDIRDILAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük önem verdiği market projesinin başına, geçmişte ürettikleri hileli ürünlerden dolayı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafında birçok kez ifşa edilen gıda firmalarının kurucu ortağının atanması büyük bir skandala neden olmuştu. Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan skandal atama kamuoyunda büyük tepki çekmişti.

HABER BİR ÇOK MEDYA KURULUŞU TARAFINDAN YAYINLANMIŞTI 

Milli Gazete, söz konusu skandal atamayı, 20 Nisan’dan, ‘Cumhurbaşkanı’nın Market Projesine Tağşişli Genel Müdür’ haberi ile manşetten vermişti. Milli Gazete’nin manşet haberi gündemi belirlerken, 50’nin üzerinde gazete ve internet haber sitesi de Milli Gazete’nin söz konusu haberini sitelerinde manşetten yayınlamışlardı. Haber, sosyal medyada da paylaşım rekorları kırarken, vatandaşlar tepkilerini yaptıkları yorumlarla ortaya koymuşlardı. 

9 NİSAN’DA ATANMIŞTI BAKANLIK KAYITLARI ORTADA 

Tarım Kredi Marketlerin bağlı bulunduğu Tarım Kredi Birlik A.Ş’nin başına 9 Nisan’da Yavuz Mehmet Bulut vekâleten Genel Müdür olarak atanmıştı. Yavuz Mehmet Bulut’un geçmişte kurucu ortağı olduğu TADABAN GIDA ve ANADOLU EKSPER GIDA, defalarca hileli bal ve tereyağı ürettiği için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan taklit ve tağşiş listesinde yer almıştı. Tarım ve Orman Bakanlığının kayıtlarına göre Bulut’un firma ortağı olduğu dönemde TADABAN GIDA, 15 kez, ANADOLU EKSPER de 3 kez hileli üründen dolayı ifşa edilmişti. 

TARIM KREDİ TELAŞA KAPILARAK SKANDAL ATAMANIN ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE ÇALIŞMIŞTI 

TADABAN GIDA ve ANADOLU EKSPER GIDA’nın Yavuz Mehmet Bulut’un kurucu ortağı olduğu dönemde ürettiği hileli ürünler Tarım ve Orman Bakanlığının kayıtlarında belgeli olmasına rağmen Tarım Kredi Kooperatifleri, kamuoyuna yaptığı açıklamada gerçekleri çarpıtarak Bulut’u aklamaya çalışmıştı. 

Konya Şeker'de seçim heyecanı: Adaylığını açıklayan ilk isim Servet Sarı oldu! Konya Şeker'de seçim heyecanı: Adaylığını açıklayan ilk isim Servet Sarı oldu!

TAĞŞİŞLİ GENEL MÜDÜR HALEN GÖREVİNİN BAŞINDA 

Tağşişli Genel Müdür haberleri hükümet içinde de büyük bir rahatsızlığa neden olurken, Yavuz Mehmet Bulut’un halen görevine devam etmesi de dikkat çekiyor. Bulut, görevden alınmazken, görev yaptığı Tarım Kredi Birlik A.Ş’nin Bakanlık kayıtlarını yok sayarak noter kanalıyla Milli Gazete’ye cevap ve düzeltme metni göndermesi manidar bulunmuştu. Telaş halinde gönderilen cevap ve düzeltme metni ile Milli Gazete üzerinde baskı kurulmaya çalışılması dikkat çekmişti. 

TARIM KREDİ MARKETLERİN İTİBARINI TAĞŞİŞLİ GENEL MÜDÜR DEĞİL HABERLER ZEDELEDİ!

Bütün bu skandallar ortada iken Tarım Kredi Birlik A.Ş, kurum itibarının zedelendiği gerekçesiyle 4 Mayıs’ta Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’ne söz konusu haberlerle ilgili olarak erişim engelleme talebinde bulundu. Söz konusu mahkeme de Tarım Kredi Birlik A.Ş’nin talebini haklı bularak aynı gün habere erişim engeli getirdi. Mahkemenin erişim engeli kararında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kayıtlarını ve haberdeki belgeleri yok sayması dikkat çekti. Diğer yandan Yavuz Mehmet Bulut, halen görevinde başında iken, mahkemenin kurum itibarını zedelediği gerekçesiyle haberlere erişim engeli kararı vermesi büyük bir çelişki olarak görüldü. 

ERİŞİM ENGELİ 55 GAZETE VE İNTERNET HABER SİTESİNE GETİRİLDİ

Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin; ‘Cumhurbaşkanı’nın önem verdiği market projesine tağşişli Genel Müdür’ haberine yönelik verdiği erişim engeli kararının, sadece Milli Gazete için değil haberi kullanan 55 gazete ve internet haber sitesine yönelik alınması da dikkat çekti. Buna göre, Tarım Kredi Marketlerin itibarını zedeledikleri için tağşişli Genel Müdürü atayanlara ve atanan kişiye yönelik hiçbir işlem yapılmazken, yapılan haberlere erişim engeli kararının verilmesi, kamuoyunun doğru bilgi alma hakkına büyük bir darbe olarak görülüyor.

ANKARA 8. SULH CEZA HAKİMLİĞİNİN ERİŞİM ENGELİ KARARI İÇİN TIKLAYIN