TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Tarım Kredi Marketlerin başına atanan firma ortağı ile gündeme gelen tağşişli gıda firmalarının Türk Silahlı Kuvvetlerine de ürün sattığı ortaya çıktı. Tarım Kredi Marketlerin bağlı bulunduğu Tarım Kredi Birlik A.Ş’ye Genel Müdür olarak atanan Yavuz Mehmet Bulut’un geçmişte kurucu ortağı olduğu ve Bakanlık kayıtlarında tağşişli firma olarak görülen Anadolu Eksper Gıda’nın Türk Silahlı Kuvvetlerine, iki defa bal tedarik ettiği gündeme geldi. Yapılan bal satışları Bulut’un firma ortaklığı döneminde yapılırken, Tarım ve Orman Bakanlığı da aynı dönemlerde aldığı numunelerinde balda hileli ürün tespit etmişti. 

Tarım Kredi Marketlerin başına yapılan tağşişli atamanın yankıları devam ederken, yeni bir skandal gündeme geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ürettikleri hileli ürünlerden dolayı defalarca taklit ve tağşiş listesinde yayınlanan firmanın aynı dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerine de ihaleyle ürün sattığı ortaya çıktı. 

BAKANLIK KAYITLARINDA BELGELİ FİRMA ORTAĞI GETİRİLDİ 

Hileli ürünlerle mücadelede Bakanlık sınıfta kaldı. Cezaların caydırıcı olmamasından dolayı gıda sahtekarlarının yaptıkları yanına kar kalıyor. Cezaların caydırıcı olmaması tepki çekerken, bir de Bakanlık kayıtlarında belgeli olmasına rağmen hileli ürün üreten firma ortağının Tarım Kredi Marketlerin başına getirilerek ödüllendirilmesi Bakanlığın bu konuda yaşadığı çelişkiyi gözler önüne sermişti.

YAVUZ MEHMET BULUT’UN FİRMA ORTAĞI OLDUĞU DÖNEMDE SATILDI 

Tarım Kredi Marketlerin başına atanan Yavuz Mehmet Bulut’un kurucu ortağı olduğu ve üretilen hileli ürünlerden dolayı Bakanlık tarafından birçok kez ifşa edilen Anadolu Eksper Gıda’nın 2012 ve 2013 yıllarında Türk Silahlı Kuvvetlerine iki defa ihaleyle bal sattığı gündeme geldi. Bal satışları, Yavuz Mehmet Bulut’un firma ortaklığı döneminde yapılırken, bal satışları Milli Savunma Bakanlığı Ankara ve Adana İç Tedarik Bölge Başkanlıklarına yapıldı. 

BAKANLIK AYNI TARİHLERDE ALDIĞI NUMUNELERDE HİLELİ ÜRÜN TESPİT ETMİŞTİ 

İhale tarihlerine göre, 10 Ağustos 2012’de Ankara İç Tedarik Bölge Başkanlığı’na 254 bin liralık, 30 Temmuz 2013 yılında ise Adana İç Tedarik Bölge Başkanlığına 141 bin liralık bal satışı yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığının kayıtlarına göre, Anadolu Eksper Gıda’nın 2012’nin Aralık ayı ve 2013 Şubat ayında alınan bal numunelerinde hileli üretim tespit edilerek taklit ve tağşiş listesinde yayınlanmıştı. Numune alma tarihleri ile bal satışının yapıldığı tarihlerin bir birine yakın olması dikkat çekiyor. 

Zeytinyağında ihracat yasaklandı fiyatlar yüzde 30 arttı!  Zeytinyağında ihracat yasaklandı fiyatlar yüzde 30 arttı! 

TARIM KREDİ DERİN BİR SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ 

Tarım Kredi Marketlerin başına hileli ürün üreten firma ortağının atanmasının yankıları devam ederken, Bakanlık tarafından defalarca ifşa edilen firmanın aynı dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerine de ihaleyle bal sattığı ortaya çıktı. Tarım Kredi Kooperatifleri, yaptığı açıklama ile Bakanlık kayıtlarını yok sayarak Yavuz Mehmet Bulut'u aklamaya çalışmıştı. Ancak gerçeğin öyle olmadığı ortaya çıkınca, Tarım Kredi Kooperatifleri derin bir sessizliğe bürünmüştü. Kamuoyunda da büyük tepki çeken atama unutturulmaya çalışılırken, Yavuz Mehmet Bulut'un da halen görevini sürdürmesi dikkat çekiyor.