Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pazartesi günü kabine toplantısının ardından çiftçiye müjde olarak duyurduğu gübre ve yemdeki indirimin önceden üzerinde çalışılmadan açıklandığı ortaya çıktı. Tarım Kredi Kooperatifleri, 3 gündür derin bir sessizliğe bürünürken, yeni fiyat listesi ortada olmadığı için kooperatiflerde iki gündür gübre ve yem satışları tamamen durdu. Yapılacak indirimle ilgili çalışmanın bugün nihayet tamamladığı ve fiyat sirkülerinin yarın sabah birim kooperatiflerine gönderilmesi bekleniyor.

 Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi günü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada Tarım Kredi Kooperatiflerinin gübre ve yem fiyatlarında indirim yaparak fiyatların Nisan ayı sonuna kadar sabitleneceğini belirtmişti. Ancak bu açıklamanın ardından 3 gün geçmesine rağmen Tarım Kredi Kooperatiflerinin gübre ve yemde yapılan indirimli fiyatlarla ilgili fiyat sirkülerini birim kooperatiflerine göndermemesi dikkat çekti. İndirimli fiyat sirkülerinin 3 gündür birim kooperatiflerine gönderilmemesi, çiftçiye müjde olarak duyurulan gübre ve yemdeki indirim kararının önceden üzerinde çalışma yapılmadan açıklandığını ortaya koydu.

Alınan bilgilere göre, Tarım Kredi Kooperatifleri gübre ve yemde yapılacak indirimlerle ilgili fiyat sirkülerini Erdoğan’ın açıklamasından 4 gün sonra yani yarın sabah birim kooperatiflerine gönderecek. İndirimli fiyat sirküleri gönderilmediği için kooperatifler iki gündür gübre ve yem satışı yapamıyordu. 

Tarım Bakanından TMO 2024 buğday alım fiyatı ile ilgili önemli açıklama: Fiyatı netleştirip açıklayacağız! Tarım Bakanından TMO 2024 buğday alım fiyatı ile ilgili önemli açıklama: Fiyatı netleştirip açıklayacağız!

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINDAN SONRA TARIM KREDİ SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından Tarım Kredi Kooperatiflerinin kurumsal web sayfasından bir açıklama yaparak indirimli gübre fiyatlarını kamuoyu ile paylaşması gerekiyordu. Ancak kurumun web sayfasından bırakın indirimli fiyatlarla ilgili bir açıklamanın yapılmasını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına bile yer verilmemesi yaşanan çelişkiyi gözler önüne seriyor.

Diğer yandan özellikle gübre fiyatlarında yapılacak indirimin bütün ürünlerde nasıl uygulanacağı ise henüz bilinmiyor. Yüzde 13’lük indirimin bütün gübre çeşitlerinde aynı oranda mı yoksa paçal fiyat olarak mı uygulanacağı yarın sabah fiyat sirkülerinin gönderilmesiyle ortaya çıkacak.