Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçi kuruluşu olmasına rağmen üre gübresinin çiftçiye piyasadan pahalı satılması tepkilere neden olurken, önümüzdeki haftadan itibaren pahalı gübrede indirime gidileceği öğrenildi.

İNDİRİM SONRASI GÜBRE FİYATLARI KAÇ LİRA OLACAK?

Tarım Kredi Kooperatifleri, kooperatiflerde 14100 ile 14200 TL/tondan satılan üre gübresinde indirim yaparak 12600 ile 12800 TL/tona düşürecek. İndirimli fiyatlar Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak.

Marketteki gıda fiyatları tartışılırken, Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki Gübretaş’ın İran/Razi’de gübre fabrikası olmasına rağmen üre gübresini piyasadan daha pahalıya satması tepkilere neden olmuştu. Piyasada 13000 ile 13500 TL/ton satılan üre gübre, Tarım Kredi Kooperatiflerinde 14100 ile 14200 TL/tondan satılıyordu.

MİLLİ GAZETE PAHALI GÜBREYİ İFŞA ETTİ TARIM KREDİ İNDİRİME GİTTİ!

2024 yılı biçerdöver biçim fiyatları belli oldu! 2024 yılı biçerdöver biçim fiyatları belli oldu!

Gıda fiyatlarını artıran ana unsurların başında girdi maliyetleri gelmesine rağmen, hükümetin Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçiye daha pahalı gübre satılmasına göz yumması, gıda fiyatları konusunda yaşanan samimiyetsizliği gözler önüne sermişti. Milli Gazete’nin çiftçiye pahalı gübre satıldığını ifşa etmesinin ardından Tarım Kredi Kooperatiflerinin üre gübresinde indirime gidecek olması dikkat çekti.

MARKETLERDE GIDA FİYATI DÜŞÜRÜLÜRKEN KOOPERATİFLERDE ÇİFTÇİYE PAHALI GÜBRE SATILIYOR!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin asli görevi çiftçiye ucuz girdi temin etmek olmasına rağmen, Tarım Kredi Kooperatiflerinin son dönemde asli görevini bir tarafa bırakarak tamamen marketçiliğe soyunması çiftçi kuruluşunda yaşanan çelişkiyi gözler önüne seriyor. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın marketlerde düşük fiyattan gıda sattıklarını iddia ederken, diğer taraftan çiftçiye gübrenin piyasadan daha pahalı satılması, çiftçi kuruluşunun kime hizmet ettiğini de gözler önüne seriyor.

GÜBRETAŞ’TA YETERLİ GÜBRE YOK MU?

Diğer yandan birim kooperatiflerinin GÜBRETAŞ’tan talep ettikleri gübrenin tamamen karşılanmaması ‘yeterli gübre yok mu?’ sorusunu gündeme getirdi. Alınan bilgilere GÜBRETAŞ’ın birim kooperatiflerinden ek talep kabul etmezken, mevcut taleplerde de yüzde 25-30 daha düşük miktarda gübre tedarik edildiği kaydediliyor. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, ciddi bir gübre tedariki yaptıklarını bundan dolayı gübrede bir sıkıntı yaşanmayacağını açıklamıştı. Genel Müdürün yaptığı açıklamaya rağmen birim kooperatiflerinin GÜBRETAŞ’tan talep ettikleri kadar gübre alamamaları dikkat çekiyor.