Çiftçi mısır yerine soğan ekti tarlada 17 liradan satılıyor! Çiftçi mısır yerine soğan ekti tarlada 17 liradan satılıyor!

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, NTV'de yayınlanan Ekonomi Notları programının canlı yayın konuğu oldu. Programda çiftçinin öncelikli sorunu olan ve bu konuda ciddi bir beklentide olan çiftçi borçları gündeme gelmezken, Genel Müdür Poyraz, 500 marketle ilgili hedeflerini ve tarımsal girdi maliyetleri konularında değerlendirmelerde bulundu.

SABİT FAİZLİ KREDİ UYGULAMASI GÜBREDE DE HAYATA GEÇİRİLDİ 

Geçtiğimiz ay sertifikalı tohumda uygulamaya geçirilen yüzde 4 sabit faizli kredi uygulamasını gübrede de uygulamaya başladıklarını açıklayan Poyraz, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Ocak ayında Meclis gündemine getireceği sözleşmeli üretim modelinde Tarım Kredi Kooperatifleri olarak aktif rol almak istediklerini söyledi. 

'GEÇMİŞ FAİZLERİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE YÜZDE 3.5 ÇOK İYİ BİR RAKAM'

Çiftçiye daha uygun maliyetle tarımsal girdi kullandırmak için Ziraat Bankası ile ortak çalışmalarının bulunduğunu dile getiren Poyraz, gübre, sertifikalı tohum ve fidede uyguladıkları yüzde 3.5 sabit faizli kredi temininin geçmiş rakamlar düşünüldüğünde çok iyi rakam olduğunu söyledi.

GENEL MÜDÜR ÇİFTÇİNİN HACİZ SORUNUNU GÖRMEZLİKTEN GELDİ 

Poyraz'ın, canlı yayın programında çiftçinin haciz sorununu görmemezlikten gelmesi dikkat çekti. Çiftçinin ciddi bir beklenti içinde olduğu bilindiği halde, programda Poyraz, bu konuda bir değerlendirmede bulunmadı. Bilindiği üzere bazı bölgelerde kredi borçlarını ödeyemedikleri için çiftçinin ipotekli malları haczedilirken, Aralık'ın sonunda haciz işlemi bütün bölgelerde uygulamaya geçirilecek. Girdi maliyetleri ve yaşanan kuraklık gibi doğal afetlerden dolayı sıkıntılı günler geçiren çiftçi, borçlarının yapılandırılmasını bekliyor. 

YEMDE 8 LİRA KAMPANYA SONA ERDİ

Diğer yandan Tarım Kredi Kooperatiflerinin yemde Ekim ayında başlattığı kampanyalı satışların sona erdiği öğrenildi. Kampanyalı satış kapsamında yemde çuval başına 8 lira indirim yapılmıştı. Fabrikadan bölgelere kampanyalı satışların sona erdiği belirtilerek, yeni fiyattan yem gönderilmeye başlandığı kaydediliyor.