Bu yıl buğday ithal etmeyeceğiz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bu yıl ülkemizde buğday rekoltesinin yüksek olduğunu ve buğday ithalatı gerçekleştirmeyeceklerini belirtti.

Bu yıl buğday ithal etmeyeceğiz
banner200

Bakan Çelik, bu yıl ülkemizde buğday rekoltesinin yüksek olduğunu ve buğday ithalatı gerçekleştirmeyeceklerini belirterek Rusya ile ilişkilerde yaşanan krizden etkilenen üreticilerin mağduriyetini önlemek amacıyla alternatif pazar konusunda ilgili bakanlıklarla atılması gereken adımlar konusunda çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Bir dizi program için Afyonkarahisar'da bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, inşası süren canlı hayvan borsası binasında incelemelerde bulundu. Bu inceleme sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Çelik, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Çelik, Rusya'ya ihracat konusundaki soru üzerine, oradaki piyasaların açılmasının ardından nasıl bir durum ortaya çıktığına bakılacağını belirterek, "Tekrar üzerine basa basa şunu söylemek istiyorum; biz dost ülkeyiz. Dost ülke Rusya ile ilişkilerimizin normal seyrinde devamı konusunda kararlılığımızı ifade ediyoruz. Ama bunlar karşılıklı önlemler ve tedbirler almaya dönüşürse iki ülkenin üreticileri ve çiftçileri de zarar göreceklerdir. Bu her iki ülke için de doğru bir yöntem değildir" diye konuştu.

BUĞDAYDA İTHALAT YOK

Bu yıl buğday rekoltesinin yüksek olduğunu belirten Çelik, buğday ithalatı gerçekleştirmeyeceklerini aktardı. Çelik, Rusya ile buğday ticaretine ilişkin karşılıklı anlaşmalar olduğuna işaret ederek, "Umuyorum ki aklıselim hakim olacaktır. Alternatif pazar konusunda Ekonomi Bakanlığımız ve ilgili diğer bakanlarımızla çalışmalarımızı tamamladık. Üreticilerimizin mağduriyetini engelleyecek, kısmi de olsa ortadan kaldıracak düzenlemelerin olması gerektiği ve atılması gereken adımlar konusunda çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bu anlamda herhangi bir sorun yok."

Çelik, İran ile Suudi Arabistan arasındaki gerilime ilişkin soru üzerine, dünyanın neresinde olursa olsun bir kriz çıktığında, bunun domino etkisi oluşturduğunu ve herkesi etkilediğini söyledi.

Sıcak bir bölgede yer alan Türkiye'nin böyle bir ortamda etkilenmemesinin mümkün olmadığını ifade eden Çelik, böyle bir krizde Türkiye ile ticari bağları olan ülkelerin de etkileneceğine dikkat çekti. Çelik, şöyle konuştu:

"Türkiye şu anda krizin ortadan kaldırılması için yoğun bir gayret içerisinde. Olayları büyütmek değil var olan olayları küçültmede, ortadan kaldırma ve minimize etme konusunda büyük bir çaba içerisindeyiz. Yeni Kerbela olaylarını yaşamaya hiç tahammülü olmayan, konuşulması bile sıkıntılı İran-Suudi Arabistan gerginliği, bölgeyi ve Ortadoğu coğrafyasını tümden etkiliyor. Dünya piyasalarını da etkiliyor. Dolayısıyla bu ateşin sönmesiyle ilgili Türkiye'nin samimi gayretleri var. Her ne kadar bazı ilgili ülkelerde Türkiye'yi karalamaya dönük, iftiralara varan kampanyalar yürütülüyorsa da İran ve Suudi Arabistan ilişkilerinde Türkiye, yine burada dengeli ve ölçülü. Türkiye, iki ülke arasında gerginliğin daha fazla tırmanmaması ve bölgenin daha çok zarar görmemesi ile ilgili son derece hassas ve uyarıcı bir diplomasi yürütüyor."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sayın mühendis
Sayın mühendis - 6 yıl Önce

Senin ataman yapılınca senin yapacağın belli kardeş söyleyecek söz çok ben müsait olunca yazacağım.....

Tarım
Tarım - 6 yıl Önce

Sayın bakan ben Konya da çifçilik yapıyorum.siz rekorte yüksek diyorsunuz Konya ovası ülkenin buğday ambarı ama bahar geldi daha çoğu yerde buğday çimlenmedi hangi rekorteden bahsediyorsunuz.bunun gerçek nedeni Rusya şu şartlarda bir kilo buğday vermezler.zaten dünyda küresel ısınmadan dolayı kuraklık var.

Ziraat Mühendisleri
Ziraat Mühendisleri - 6 yıl Önce

SAYIN BAKANIM ATAMAMIZI YAPIN BİZDE SİZE HEDEF VERELİM BUĞDAY REKOLTESİNİ .ÜLKEMİZİN YÜZÖLÇÜNÜN 20 DE BİRİ KADA OLAN HOLLANDADA TARIM İHRACATİ 84 MİLYAR DOLAR BİZDE 17 MİLYAR DOLAR GÜLELİM Mİ AĞLIYALIM MI ÜLKEMİZ BU DENLİ BÜYÜK OLMASINA RAĞMAN NEDEN REKOLTE DÜŞÜK DÜŞÜNELİM BİRAZ .SAYIN BAKAN UMARIM DİKKATE ALIR BU DURUMU

banner151

banner251