Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığının çiğ sütteki politikasızlığı süt piyasasında bütün dengeleri bozarken, Ak Gıda’yı 2015 yılında Yıldız Holding’den satın alan Fransız Laktanis Şirketinin, üreticiden ucuz süt alabilmek için mafyatik bir anlayışla üreticiyi tehdit ettiği ortaya çıktı.

Çanakkale Tarım Kooperatifleri Bölge Birlik Başkanı Mehmet Özkurnaz, Cumhurbaşkanlığına, Tarım ve Orman Bakanlığına, Ticaret Bakanlığına, Rekabet Kurumuna ve Fransa Ankara Büyükelçiliğine bir yazı yazarak, üreticiyi mevcut süt fiyatının altında süt satmaya zorlayan bu sömürgeci şirkete gerekli uyarıların yapılarak bu zorbalığın engellenmesini istedi.

süt fıransa

FRANSIZ ŞİRKET KENDİ ÜLKESİNDE ÜRETİCİYE YAPAMADIĞI TEHDİDİ TÜRKİYE’DE ÇOK RAHAT YAPABİLİYOR!

Süt üreticisi, uygulanan yanlış politikalardan dolayı aylardır zararına üretim yaparken hiçbir firmanın sesi çıkmazken, Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği referans fiyatın devre dışı kalmasıyla birlikte süt üreticisi hakkını almaya başlayınca büyük süt firmalarının süt fiyatlarını baskılamak için devreye girerek üreticiyi tehdit ettiği ortaya çıktı. Süt üreticisini tehdit eden firmaların başını ise bir yabancı firmanın çekmesi dikkat çekiyor. Fransız Laktanis şirketinin, kendi ülkesindeki süt üreticisine yapamayacağı tehdidi Türkiye’deki süt üreticisine çok rahat yapabilmesi, ülke hayvancılığı üzerinde nasıl bir oyun oynandığını da gözler önüne serdi.

Tarımdan Haber gündeme getirmişti! CHP'li Adem hastalıklı ithal etin parasını peşin ödeyenlere hesap sorulmalı! Tarımdan Haber gündeme getirmişti! CHP'li Adem hastalıklı ithal etin parasını peşin ödeyenlere hesap sorulmalı!

BİRLİK BAŞKANI FRANSIZ ŞİRKETİNİ CUMHURBAŞKANLIĞINA ŞİKAYET ETTİ

Çanakkale Tarım Kooperatifleri Bölge Birlik Başkanı Mehmet Özkurnaz, Ak Gıda’yı 2015 yılında Yıldız Holdingden satın alarak Türkiye piyasasına giren Fransız Laktis Firması’nı, üreticiyi tehdit eden uygulamalarından dolayı başta Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Rekabet Kurumu ve Fransa Ankara Büyükelçiliğine şikayet ederek, bu zorbalığa son verilmesini istedi.

AK GIDA’NIN SAHİBİ FRANSIZ ŞİRKETİ RAKİPLERİNİ BÜYÜK MARKETLERDE SÜT SATTIRMAMAKLA TEHDİT EDİYOR!

Ak Gıda markasının sahibi Fransız Laktis firmasının, rakip sanayicileri mafyatik bir anlayışla tehdit ederek, kendisinden başka şirketlere süt satışını engellediğine dikkat çeken Özkurnaz, Laktis firmasının rakip sanayicileri açıkça bölgeden süt aldıkları takdirde Türkiye’nin en büyük ağa sahip bazı süpermarketlerde süs satışını engellemekle tehdit ettiğini kaydetti.

RAKİPLERİNİ TEHDİTLE EGALE ETMEYE ÇALIŞIYOR!

“Rakiplerini zorbaca egale eden bu şirket, üreticiyi de mevcut süt fiyatının altında süt satmaya zorlamaktadır” diyen Özkurnaz, “Bu yönüyle hem süt satışı konusunda rakiplerini saf dışı bırakmasıyla ucuza süt alarak üreticiyi, piyasada tekelleşerek ucuza aldığı sütü yüksek fiyattan satarak tüketiciyi mağdur etmekte ve piyasayı olumsuz etkilemektedir” dedi.

FRANSIZ ŞİRKETİNİN MAFYATİK GİRİŞİMLERİNİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL!

Gıda üretimindeki bu mafyatik girişimciliğin kesinlikle kabul edilemeyeceğini vurgulayan Özkurnaz, şikayet dilekçesinde şunları kaydetti: “Bu anlayış, tam anlamıyla bir sömürgeci zihniyet anlayışıdır. Türkiye-Fransa ilişkilerine zarar veren bu anlayışın son bulmasını, demokrasinin beşiği Fransa yetkili kurumlarının bu sömürgeci şirkete gerekli uyarıları yaparak, onun bu zorbalığını engellemesini bekliyoruz”

LACTALİS FİRMASI GERİ ADIM ATTI!

Diğer yandan Çanakkale Tarım Kooperatifleri Bölge Birlik Başkanı Mehmet Özkurnaz'ın üreticiler adına yaptığı girişim sonuç verirken, Fransız şirket Lactalis geri adım attı. Özkurnaz, üreticilere bir mesaj atarak, "Değerli Kooperatifçi arkadaşlarımız, süt sektörünün kıymetli ve önde gelen firmalarından ve bölgemizde uzun yıllar birlikte çalışmaktan mutlu olduğumuz Ak Gıda firmasıyla yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik.  Bu görüşmemizde hatalı iletişimlerden kaynaklanan yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırdık. Ak Gıda ile olan iş birliğimizin devam edeceğini bildirmek istiyorum" dedi.