Tarım ve Orman Bakanlığı, Rize içmesuyu tesislerindeki çalışmalarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Rize İçmesuyu Tesislerinde Çalışmalar Hız Kesmeden Devam Ediyor…

Denizin yanı başında bulunan Rize’mizin en büyük problemlerinden biri olan içmesuyu ihtiyacını karşılamak için büyük düşündük. Şehrin 2050 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacını karşılayacak projeyi hayata geçiriyoruz.

Rize’de inşaatı devam eden ve proje safhasındaki içmesuyu tesislerinin tamamlanmasıyla birlikte yıllık toplam 16 milyon m³ içme suyu temin edilerek, şehrin 2050 yılına kadarki içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacaktır.

Varda Kaynaklarından 60 km uzunluğunda 1. Kısım isale hattı ile Kalkandere, İyidere, Derepazarı, Kendirli ve civar yerleşimlerin içmesuyu ihtiyacı karşılanacaktır. İnşaat çalışmalarının %96’sı tamamlanmıştır.

Andon İçmesuyu Arıtma Tesisi’nden Rize şehir merkezindeki ana su haznesi olan Dağbaşı su haznesine 15 km temiz su isale hattı vasıtasıyla Rize şehir merkezine yıllık 6 milyon m³ içmesuyu temin edilecektir. Önümüzdeki günlerde Andon arıtma tesisi bağlantısının da tamamlanmasıyla, Eylül ayı içerisinde tesise su verilecektir.

TAŞKIN KORUMA TESİSLERİYLE HALKIMIZI VE TOPRAĞIMIZI KORUDUK

Karadeniz Bölgesi’nin aşırı yağış alması ve arazinin dik olması sebebiyle yağan yağış akışa geçmekte ve taşkınlara sebep olmaktadır.

Özellikle Karadeniz Bölgesinde etkili olan taşkınların vatandaşlarımıza verdiği zararı ortadan kaldırmak için havza esasında çalışmalar yapıyoruz. Havzanın bütününü ele alarak öncelikle yukarı havzada suyun akışa geçme süresini uzatacak teraslama, ağaçlandırma ve erozyon kontrol tesisleri yapıyor, derelerde ise Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı DSİ tarafından ıslah çalışması gerçekleştiriyoruz.

Rizeli vatandaşlarımızı taşkınlardan korumak için son 17 yılda 58 adet taşkın koruma tesisi inşa ettik. Bu tesislerle; Rize şehir merkezi, 104 adet meskûn mahal ve

17.070 DEKAR ARAZİYİ TAŞKIN ZARARLARINDAN KORUDUK

Ayrıca Rize şehir merkezi ve değişik ilçelerde 19 adet taşkın koruma tesisinde inşaat çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor.