Öncelikle tohum ekiminde, biber türleri çimlenme için diğer sebzelere göre daha yüksek sıcaklık isterler. Buna özellikle dikkat etmemiz gerekiyor. Çimlenme gerçekleşip ilk sürgünler gözükene dek ekim alanı nemli, havadar ve 18-24 derecede olmalıdır. 

Tohumlar önce sıcak yastıklara ve kasalara ekilir. Tohumlar çimlenip ilk gerçek yapraklar görüldükten sonra plastik torbalara şaşırtılır. 6-7 yaprak olunca araziye şaşırtılır. Viollere de ekim yapılmaktadır ve tohumlar direkt olarak ekilmektedir. Viollerde yetişen fideler doğrudan araziye dikilir.

BİBER TOHUMU KAÇ GÜNDE ÇİMLENİR?

Güneş alan, sıcak bir yerde kapalı mekânda, donların geçmesinden 8 hafta önce ekim yapılması tavsiye edilir. Bu sayede gelişme döneminde doğrudan dış mekana çıkartabilirsiniz.

Tohumların üstünü birkaç mm toprakla örtüp elinizle hafifçe bastırınız. Toprağı çimlenme gerçekleşene dek sürekli nemli tutunuz. 

Çimlenme 10-21 günde, toprak sıcaklığı 24-28 °C de gerçekleşir. Filizlenme gerçekleşince mini seradan çıkartıp daha geniş 8 cm çaplı bir saksıya yerleştirin. Son donlar geçtikten sonra dış mekâna güneş gören bir yere alın. Doğrudan dışarı ekimlerde, aynı uygulamayı dışarıda ancak havalar ısınınca yapın.

Gübrede çiftçiye büyük tuzak! Yetkililer uyarıyor: DNA Bandrolleri mutlaka kontrol edin... Gübrede çiftçiye büyük tuzak! Yetkililer uyarıyor: DNA Bandrolleri mutlaka kontrol edin...

Saksıda yetiştirirken büyükçe bir saksı seçmeli, bitkiye dayanak yapmalısınız. Ayda bir organik gübre takviyesi bol biber demek unutmayın. Havadar bir mekânda yetiştirin. Biber hava akımı olmayan yerde hastalıklara karşı açık olur. Egzotik acı biberler çimlenmek için daha yüksek 28-30 derece sıcaklığa ihtiyaç duyarlar ve çimlenmeleri daha uzun zaman alabilir. Tohumları ekmeden önce 2 saat ılık suda bekletmek çimlenmeyi hızlandıracaktır.

BAKIM VE DİĞER BİLGİLER 

Organik maddece zengin, çeşitli besin maddelerini içeren, tınlı, tınlı-kumlu, su tutma kapasitesi iyi, çabuk ısınılabilir, derin, geçirgen, iyi drene edilmiş topraklar biber için uygundur. Ağır-killi ve fazla su tutan topraklar ile tamamen kumlu topraklar biber tarımına uygun değildir. Biber, kök sisteminin yüzeysel olmasından dolayı toprak neminin yüksek seviyede olması istense de, yetersiz drenajı olan ağır topraklarda aşırı sudan etkilenir.

İlk çiçeklenme başladığı dönemlerde bitkiler kuraklığa oldukça duyarlıdır. Bu sebeple bu dönemde sık aralıklarla hafif sulamalar yapılabilir. Saçak kök yapısı nedeniyle biber az ve sık su ister. Yavaş yarayışlı Kompost hayvan gübresi, peletli gübreler ve organik gübrelerle desteklenen toprakta yetişen biber bol hasat verir.Hayvan gübresi, kum ve toprak karışımlarında 1:1:1 oranı veya 2:1:1 oranı uygulanmalıdır. Hayvan gübresi iyice yanmış ve elenmiş, kum elenmiş dere kumu, toprak elenmiş geçirgen bahçe toprağı olmalıdır.

NEREDE YETİŞTİRİLİR? 
Saksıda da yetiştirilebilir. Bahçe ve tarla yetiştiriciliğine uygun.

GELENEKSEL TOHUM KULLANANLARIN DİKKATİNE 

Meyvesinden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız. Bu topladığınız tohumları dikim öncesi yetiştirebilecek kişilerle paylaşınız ve onlara tohumun geleneksel olduğunu, sezon sonunda meyveden neslin devamı için tohum alması gerektiğini anlatınız. Ancak bu şekilde ülkemizde geleneksel tohumları kaybetmeden koruyabileceğimizi ve gelecek nesillere aktarabileceğimizi unutmayınız.