Her insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğinden hareketle, görme, işitme ve fiziki engelli vatandaşların herkesle birlikte, hayatın bütün alanlarındaki hak ve hizmetlere ulaşabilmesi için DKMP Genel Müdürlüğü alanları planlarken bu alanların her kesim açısından erişilebilir olmasına gayret ediyor. Korunan alanlarda inşaa edilen yapı ve tesisleri engelli ve yaşlı vatandaşların rahatlıkla kullanabileceği bir konseptte tasarlıyor.

“Korunan Alanlarda Erişilebilirlik” başlığı ile başlanılan erişilebilir korunan alan çalışmaları hızla devam ediyor.

TÜRKİYE’NİN İLK ENGELSİZ KUŞ GÖZLEM KULESİ HERSEK

Geçtiğimiz yıl Hersek Lagünü Ekoturizm Projesi kapsamında DKMP Genel Müdürlüğü’nce yapılan yatırımla ülkemizin ilk Engelsiz Kuş Gözlem Kulesi tamamlandı. 21 metre yüksekliğinde olan kuleye hem tekerlekli sandalye kullanan kişiler, hem çocukları ile alanı ziyaret edenler hem de yaşlı vatandaşlar rahatlıkla erişerek kuşları gözlemleyebiliyor.

Hersek Lagünü Sulak Alanı Geliştirme Projesi kapsamında yer alan Gözlem Kulesinin yanı sıra alanda kır kahvesi, botanik bahçesi, kanatlı müdahale merkezi, yürüyüş yolları gibi tesisler de “erişilebilir” olacak şekilde projelendirildi.

ÇAMKORU TÜRKİYE’NİN İLK ENGELSİZ TABİAT PARKI OLACAK

DKMP Genel Müdürlüğü; Ankara’da yer alan Çamkoru Tabiat Parkı’nı da Türkiye’nin ilk engelsiz tabiat parkı yapmak için çalışmaya başladı. Alanda yapılacak tabelalar, hediyelik eşya stantları, flora ve fauna tanıtım alanları, çocuk oyun alanları, gözlem platformu, iskele ve piknik alanları gibi pek çok yapı engelli dostu olacak.

Türkiye’nin ilk engelsiz tabiat parkı olacak olan Çamkoru Tabiat Parkı’ndan sonra bu uygulamanın örneklerini diğer korunan alanlarda da görmek mümkün olacak.

“Erişilebilir Korunan Alan” projelerinde hedef, toplumun tüm kesimi için hayatın kolaylaştırıcı olabilmesi ve çeşitli sebeplerle kısıtlılıkları olan bireylerin o kısıtlamaları hissetmeden özgürce doğada vakit geçirebilmesini sağlamaktır.