Malatyalı üreticiler coğrafi işaret tescilli ‘Yeşilyurt Dalbastı Kirazı'nda hasada başladı. Malatyalı üretici, bu yılki rekolteden mutlu olsa da çalıştıracak işçi bulamaktan ve işçi maaliyetlerinden şikayetçi. 

Dünya Gazetesi'ne konuşan Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, bu yıl kirazda oldukça verimli bir dönem yaşadıklarını belirtti. Yıl ilçede 800 ton civarında kiraz hasadı beklediklerini dile getiren Başkan Solmaz, “Umuyoruz ki bu yıl kiraz üreticimiz hak ettiği değeri alır. Geçen yıl biliyorsunuz büyük bir afet yaşadık. Bundan dolayı çiftçilerimiz mağdur durumda” dedi.

Hurma Ne Zaman Dikilir, Meyve Verir, Budanır? Özellikleri Hurma Ne Zaman Dikilir, Meyve Verir, Budanır? Özellikleri

İşçi maliyeti 2 bin lira

Üreticinin en büyük sorunlarından birinin işçi bulmak olduğunu dile getiren Solmaz, “En büyük sorun işçi sıkıntısı. Yerelde çalışanlar kalacak yeri olmadığı için il dışına çıkınca şu anda işçi bulmakta zorlanıyoruz. Bir işçinin maliyeti günlük 2 bin TL. Günde ortalama 60 kilo kiraz derecek” dedi.

'Kazanan aracı oluyor'

Pazarda kirazın kilogram fiyatının da 60 ila 75 TL arasında gittiğini de ifade eden Başkan Solmaz, “Çiftimiz bir yılık emeğini alamıyor ama aracılar burada kilo başına 15-20 TL alarak çiftçinin 2 senede kazanamadığını bir ayda kazanıyorlar. Bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

'60 bin TL'ye ayda çalışacak işçi bulamıyoruz'

Kiraz üreticisi Mehmet Ali Özendi ise kiraz hasadında çalışacak işçi bulamamaktan yakınarak, "Şu an bir devlet memuru bile 40 bin TL alırken bizler 60 bin TL'ye ayda çalışacak işçi bulamıyoruz. İşçi olmadığı için mecbur ben kendim topluyorum, yetiştiremediğimden de ürünün ağaçta kalma riski var" diye konuştu.