Konuyla ilgili olarak Bakanlıktan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bazı basın yayın organlarında Denizli’nin Pamukkale ilçesinde işletilen kaçak sakatat tesisleri ile alakalı haberlerin yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde virane bir kesimhaneden kötü kokular gelmesi üzerine Zabıta Müdürlüğü’ne ihbar gelmiş, Zabıta Müdürlüğü de Denizli Tarım ve Orman Müdürlüğü ile iletişime geçmiştir.

Denizli Tarım ve Orman Müdürlüğü denetim ekiplerinin ve zabıta ekiplerinin söz konusu yerde beraber yaptığı denetimde, bir vatandaşın kullanılmayan eski ve virane bir kesimhanede sakatat işlediği tespit edilmiştir.

Yapılan denetimlerde söz konusu kaçak kesimhanede sakatat olarak sadece hayvan ayağı bulunmuştur. Ayrıca işletmenin çok kötü teknik ve hijyenik şartlarda olduğu, Tarım ve Orman Bakanlığımızdan onay izni olmadığı tespit edilmiştir. Bu tespitler üzerine işletmede bulunan 8.950 kilo ayağın tamamı imha edilmiştir. 

Belediye ekiplerince işletme mühürlenmiş, Denizli il müdürlüğümüz tarafından onaysız faaliyet göstermekten 22.000 TL idari para cezası düzenlenmek üzere tutanak tutulmuştur."