CHP Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde dün düzenlediği basın toplantısında çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından traktörlerinin haczedilmesine tepki göstererek, “Çiftçinin traktörü elinden alınıp, haczedilemez. Nasıl bir vicdansızlıktır. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır” dedi.

İSTİKLAL SAVAŞINI KÖYLÜNÜN ÖKÜZÜNE İCRA KOYALIM DİYE YAPMADIK

Tarım Kredi’ye borcu olan çiftçilerin borçlarının faizsiz bir şekilde yapılandırılması gerektiğini vurgulayan Öztrak, borcu karşılığında öküzünü satan köylü ile Atatürk arasında geçen bir konuşmayı hatırlattı. Atatürk’ün, “Biz İstiklal Savaşını köylünün öküzüne icra koyalım diye yapmadık” sözlerini anımsatan Öztırak, şunları kaydetti: 

BIÇAK ÇİFTÇİLERİMİZİN KEMİĞİNİ DELİP GEÇTİ 

“Buradan çiftçinin Tarım Kredi’ye olan borcunu faizsiz yapılandırın diye bağırıp duruyoruz. Artık bıçak çiftçilerimizin kemiğini delip geçti. Traktörleri haczedilen çiftçiler sokaklara döküldü. Tarım Kredi Kooperatiflerinin adı Tarım Tefeci Kooperatifleri oldu. 

Yaşanmış bir hikayedir. Büyük Atatürk, Ankara’nın çevre köylerinden birinde tarlasını tek bir öküzle süren çiftçiyi görür. Sorar, öküzün tekine ne oldu. Köylü cevap verir. Devlete vergi borcumuz vardı. İcra kapıya dayanınca öküzü sattık borcumuzu ödedik. Bu cevaba üzülen Atatürk, kim olduğunu söylemeden ayrılır. Ertesi gün çiftçiyi buldurtur getirtip misafir eder. Atatürk köylüye döner, anlat bakkalım öküzün akıbetini der. Köylü hikayeyi aynen anlatır. Bunun üzerine Atatürk yanındakilere döner; ‘Biz İstiklal Savaşını köylünün öküzüne icra koyalım diye yapmadık. Bu memlekette adaleti, vatandaşı, köylüyü böyle mi koruyacağız. Gerekirse vergi borcu ertelenir. Köylünün çift sürdüğü öküzü elinden alınmaz. Çiftçinin traktörü elinden alınıp, haczedilemez. Nasıl bir vicdansızlıktır. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır. Gelen çiftçilerimizin kredi borç faizlerini sıfırlayın. Borçlarını yapılandırın.