Hükümetin gıda fiyatlarından sonra gübrede de bir çalışma içinde olduğu ortaya çıktı. Ancak çiftçiye uygun gübre çalışmasında İran/Razi ve Mehmet Cengiz ayrıntısı dikkat çekti.

Gübre fiyatlarındaki fahiş fiyat artışına sessiz kalarak çiftçiyi pahalı gübre ile baş başa bırakan hükümetin, gübrede bugüne kadar yapmadığı bir çalışmayı başlattığı ortaya çıktı. Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan GÜBRETAŞ üzerinden yürütülen gübre çalışmasında, RAZİ ve Mehmet Cengiz ayrıntısı dikkat çekiyor. 

GÜBRETAŞ’ın İran’daki yatırımı olan RAZİ, bugüne kadar çiftçinin menfaatine kullanılmazken, başlatılan gübre çalışması ile GÜBRETAŞ ilk kez araya hiç bir aracı katmadan RAZİ’den ucuz fiyata gübre ithal etmeye başladı. Diğer yandan Tarım Kredi Kooperatiflerinin yurt içi bütün gübre tedarikini de Mehmet Cengiz’e ait Eti Gübre üzerinden yapması da dikkat çekiyor. Gübretaş’ın Yarımca’da kompoze gübre üretim tesisi bulunmasına rağmen bu tesisin ‘pahalı üretim yapıldığı’ gerekçesiyle durdurularak, kompoze gübrelerin de Eti Gübre’den alınması manidar bulundu.  

GÜBRETAŞ’ın Hüseyin Aydın’ın Tarım Kredi Genel Müdürü olmasından sonra Mehmet Cengiz’e ait Eti Gübre’den 100 bin ton DAP, 150 bin ton 20.20 gübresi alırken, yurtdışından da 100 bin ton 20.20 gübresinin ithal edildiği kaydediliyor. Gübretaş’ın Yarımca’daki 20.20 gübreyi üreten NP1 tesisinin ise üretimin, ‘pahalı üretim yapıldığı’ gerekçesiyle Hüseyin Aydın tarafından durdurulduğu belirtiliyor. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Hükümet, tarımda uygulanan yanlış politikaların neden olduğu sorunların üstünü palyatif tedbirlerle örtmeye çalışıyor. Üreticinin girdi maliyetleri artarken, market tarafında gıda fiyatlarının düşürülmeye çalışılması trajikomik bir durum olarak değerlendirilirken, Tarım Kredi Marketler üzerinden başlatılan indirim kampanyasının faturası da yine çiftçiye çıkarılacak. Gıda tarafından bunlar yaşanırken, hükümetin bugüne kadar görmezlikten geldiği gübre fiyatları ile ilgili de bir çalışma yürüttüğü ortaya çıktı. Gübre fiyatları son 6-8 ay içinde bire 7-8 kat artarken, gübredeki fahiş fiyat artışlarına karşı hiçbir işlem yapılmaması çiftçinin de tepkisini çekmişti. Ancak başlatılan yeni çalışma ile çiftçiye Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden uygun fiyattan gübre verilmesi hedefleniyor. 

Hükümetin Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden çiftçiye uygun fiyattan gübre tedarik edilmesi ile ilgili çalışma başlatması, Milli Gazete’nin gübredeki büyük vurgun haberlerindeki haklılığını da belgelenmiş olacak. 

gübretaş 5

İRAN’DAN UYGUN FİYATA GÜBRE İTHAL EDİLİYOR! 

Milli Gazete, tarımsal üretimde çiftçinin en önemli girdisini oluşturan gübrede, hükümetin üzerinde çalıştığı çalışmanın detaylarına ulaştı. Buna göre, GÜBRETAŞ’ın İran’da yüzde 48 ortağı olduğu RAZİ’de üretilen üre gübresi uygun fiyata ithal edilecek. Hatta üre gübresi ithalatı ile ilgili ilk gemilerin yola çıktığı kaydediliyor. 

GÜBRETAŞ MEHMET CENGİZ’E AİT ETİ GÜBRE’DEN 250 BİN TON GÜBRE SATIN ALDI! 

GÜBRETAŞ, üre gübresinin dışında DAP ve kompoze gübreleri de Mehmet Cengiz’e ait ETİ GÜBRE’den tedarik etti. Hüseyin Aydın’ın Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü olmasıyla birlikte Mehmet Cengiz’den kısa sürede 250 bin ton gübre satın alınması dikkat çekti. 

GÜBRETAŞ’IN KOMPOZE GÜBRE ÜRETİMİ DURDURULDU MEHMET CENGİZ’DEN 150 BİN TON KOMPOZE GÜBRE ALINDI! 

Tarım Kredi Kooperatiflerine ait GÜBRTEŞ’ın kompoze gübre üretimi varken, Genel Müdür Hüseyin Aydın tarafından pahalı üretildiği gerekçe gösterilerek ETİ Gübre’den 150 bin ton 20.20 (kompoze gübre) alındığı ortaya çıktı. Aynı zamanda Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı olan Hüseyin Aydın’ın kurum içi toplantılarda, ‘siz daha pahalı gübre üretiyorsunuz’ şeklinde dert yandığı kaydedilirken, Kurum Genel Müdürünün pahalı üretimden şikayet edip Eti Gübre’den gübre alması çiftçiye ait olan GÜBRETAŞ’ta yaşanan çelişkiyi gözler önüne serdi. 

GÜBRETAŞ’IN RAZİ’DEKİ YATIRIMI YILLARDIR ÇİFTÇİ LEHİNE KULLANILMIYORDU

GÜBRETAŞ, gübre fiyatlarını uygun fiyata tedarik ederek çiftçinin girdi maliyetlerini düşürmek için İRAN’daki RAZİ şirketine 2008 yılında ortak olmuştu. Gübretaş’ın İran’da yaptığı yatırımla özellikle üre gübresinde elinin kuvvetlenmiş olmasına rağmen, yıllardır bu yatırım çiftçinin lehine kullanılmamıştı. 

gübre 6

MİLLİ GAZETE VURGUNU RAKAMLARI İLE ORTAYA KOYMUŞTU! 

Çiftçinin şirketi olan GÜBRETAŞ’ın uygun fiyata gübre ithal etmesine rağmen çiftçiye fahiş fiyatla sattığı ortaya çıkmıştı. 2021 Şubat ayında Üre gübresini 2050 liradan ithal eden Gübretaş, aynı gübreyi çiftçiye 3 bin 240 liradan satmıştı. Milli Gazete bunu belgeleri ile ortaya koymasına rağmen, fahiş satışla ilgili olarak hiçbir işlem yapılmamış, konunun üstü kapatılmıştı. 

GÜBRETAŞ’IN RAZİ YATIRIMI BUGÜNE KADAR ÇİFTÇİNİN LEHİNE KULLANILMAZKEN, ŞİMDİ NE OLDU DA RAZİ ÇİFTÇİNİN LEHİNE KULLANILMAYA BAŞLANACAK? 

Hükümetin bugüne kadar GÜBRETAŞ’ın RAZİ’deki yatırımını çiftçinin lehine kullanmazken, gelinen noktada burada bir çalışma yürütmesi, ‘Böylesine önemli bir yatırım olmasına rağmen bugüne kadar neden çiftçiye uygun fiyata gübre tedarik edilmedi?’ sorusunu gündeme getiriyor. Bugüne kadar çiftçinin lehine kullanılmayan bu yatırımın, gelinen noktada ilk defa kullanılacak olması ‘seçim hamlesi olarak’ değerlendirilirken, hükümet gübrede yapacağı bu hamle ile gübre fiyatlarından dolayı büyük tepki çeken çiftçinin de gönlünü almaya çalışacak. 

AYNİ GÜBRE DESTEĞİ TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ ÜZERİNDEN Mİ VERİLECEK? 

Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, tarımsal desteklerde sadeleştirmeye gidilerek, buğday, arpa, çavdar, yulaf ile yağlı tohumlarda mazot ve gübrenin ayni olarak karşılanacağını açıkladı. Bakan Kirişçi’nin bu açıklaması, mazot ve gübredeki ayni desteğin hangi kurum üzerinden çiftçiye verileceği sorusunu gündeme getirmişti. Alınan bilgilere göre Tarım Kredi Kooperatiflerinin Üre, DAP ve Kompoze Gübre’de ciddi bir alıma gitmesi söz konusu gübre desteğinin de Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden verileceğini gösteriyor. 

UYGUN FİYATA GÜBRE ÇALIŞMASINDAKİ SORU İŞARETLERİ! 

Hükümetin, çiftçiye uygun gübre tedarik edilmesi için GÜBRETAŞ üzerinden başlattığı çalışma olumlu bulunurken, bugüne kadar çiftçinin lehine kullanılmayan RAZİ’nin ve GÜBRETAŞ’ın kendi üretim tesislerindeki kompoze gübre üretimini durdurarak, bu gübrelerin Mehmet Cengiz’e ait Eti Gübre’den tedarik edilmesi de soru işaretlerini gündeme getirdi.