Hayvancılık sektöründe Hans/Hasan tartışmasına neden olan fatura!

Et ve Süt Kurumu'nun kasaplık hayvan ithalatını yoğun bir şekilde sürdürmesi, yerli besiciyi olumsuz etkilemeye başladı. Karkas kesim fiyatıyla ilgili ortalıkta dolaşan bir fatura ise sektörde Hans - Hasan tartışmasını yeniden gündeme getirdi.

Hayvancılık sektöründe Hans/Hasan tartışmasına neden olan fatura!
banner200

Et ve Süt Kurumu'nun kasaplık hayvan ithalatını yoğun bir şekilde sürdürmesi, yerli besiciyi olumsuz etkilemeye başladı. Yerli beside yağlı kesim karkas fiyatı 24.5 liraya kadar düştü. Sektör temsilcileri fiyatların 25-26 liraya kadar düşmesine tepki gösterirken, Bakanlık yetkilileri ise bu eleştirileri haklı bulmayarak "karkas kesim fiyatları son bir haftada 1 lira düştü ancak fiyatlar 27-28 lira arasında seyrediyor" dedi.

Diğer yandan Bakanlık yetkilileri, sektörde tartışmaya neden olan 24.5 liralık faturanın yaygın bir kesim fiyatı olmadığını belirtirken, sektör temsilcileri ise yerli üreticinin bir çok bölgede düşük fiyatlardan dolayı hayvanlarını kestiremediğini kaydederek, “24.5 liralık fatura yerli üreticinin yaşadığı sıkıntıyı ortaya koyuyor" değerlendirmesinde bulundu.

ESK HANS'IN HAYVANINI 28 LİRADAN HASAN'IN HAYVANINI 25.5 LİRADAN ALIYOR!

Yerli üretici sıkıntılı bir süreç geçirirken, Et ve Süt Kurumu'nun karkas kesim fiyatını artırması talep ediliyor. Yerli üreticiyi korumak için Fakıbaba döneminde belirlenen 25.5 lira karkas kesim fiyatının yerli üreticiyi koruyacak bir fiyat olmadığına işaret eden sektör temsilcileri, Et ve Süt Kurumu'nun ithal ettiği kasaplık hayvanların karkas fiyatının bile 28 liraya çıktığını belirterek, “Et ve Süt Kurumu, Hans'ın hayvanını 28 liradan, Hasan'ın hayvanını 25.5 liradan alıyor!" eleştirisinde bulunuyor. Bu çarpıklığın yerli üretime büyük zarar verdiğinin altını çizen sektör temsilcileri, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den bu konuda çözüm bekliyorlar.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçiyi olmaz olalım
Çiftçiyi olmaz olalım - 3 yıl Önce

4 yıldır doğal afwtten dolyi borçlar erteleniyor hepzarar hepzarar bir şeyimiz kalmadı banka borçları dağ gibi yığıldı bir torba yem 70 tl ahirdaki hayvanda para etmez oldu yapacağım tekbir iş kaldı devletten otenezi hakkı istiyecegim

Hans deyil ulubatli hasan olal
Hans deyil ulubatli hasan olal - 3 yıl Önce

Ben konya kadinhani sacikarakoyunde kepenegin icinde sekiz tane fakultede ogrenci okutdum havanciligin piriyim ikiyuz koyunluk bir agil purojesine ruhsat aldim on bin tl masraf etdim fakat bolgemiz derin kuyuya kapali konya ovasi buyuk birbolge bolge olarak hayvanciliga dayali kuyu ruhsati talep ediyorum hayvanciligin olmazsa olmazi kaba yem uretimidir ekin hansi bu olayi cozmus ben hayvancilik yapacagim derse elektirigini yolunu yapiyor yuzelli koyunum var onuda satip tesis yapsam ne ile gecimimi saglayayim boyle giderse daha cok angus yeriz gelin daha fazla desdek verin ulubatli hasan olalim

banner151

banner251