Silvan Tarım Krediyle ilgili şok iddia: Çiftçiye boş senetleri imzalattırarak gübre ve mazot aldılar!

Silvan Tarım Kredi Kooperatifi, çiftçiye imzalattırılan boş senetler karşılığında alınan gübre ve mazot iddialarıyla çalkalanıyor. Çiftçiler, mağdur olduklarını belirterek yetkililerden yardım beklediklerini belirtti.

Silvan Tarım Krediyle ilgili şok iddia: Çiftçiye boş senetleri imzalattırarak gübre ve mazot aldılar!
banner200

Diyarbakirsoz.com'un haberine göre, Silvan Tarım Kredi Kooperatifi yetkililerinin, çiftçilere boş kağıt imzalatıp daha sonra adlarına fazladan gübre ve mazot aldığı iddia edildi. İddilara göre çiftçiler üzerinden yaklaşık 15 milyon liralık vurgun yapılırken, mağdur çiftçiler, yetkililere seslenerek usulsüzlüğün giderilmesini istedi.

15 MİLYONLUK VURGUN

Silvan’da Tarım Kredi Kooperatifi’ne kayıtlı 76 çiftçinin, talep edilen mazot ve gübre rakamlarından çok daha fazlasının çekildiği iddia edildi. 76 çiftçiden 15 milyon liraya yakın haksız kazanç elde edilirken, çiftçiler kendilerine boş kağıt imzalatıldığını kaydederek usulsüzlüğün giderilmesini istedi. Tarım Kredi Kooperatifi üyesi çiftçi Ömer Eraslan, kendisinin 20 ton gübre aldığını, senet imzalatıldığını fakat kendi adına 46 ton gübre alınmış şekilde işlem yapıldığını söyledi.

BOŞ KAĞIT ÜZERİNE

Eraslan, “2 ton mazot alırken, 8 ton mazot yazılmış bu haksızlıktır. Toplam 76 üye adına usulsüzlük yapılmış yaklaşık 15 milyon liraya yakın. Tarım Kredi Kooperatifinin yaklaşık 2 bine yakın üyesi var. Gübre alınmış, nakit alınmış, mazot alınmış, bir ton gübre alan kişiye 3 ton gübre yazılmış, bin litre mazot alan kişiye 3 bin litre mazot alınmış gibi gösterilmiş, aslında almayan üyelere bile almış gibi yazılmış. Müfettişler geldi derdimizi anlattık ve ifadelerimizi aldılar. Kendileri de müfettişlere evet doğrudur biz yapmışız diye ifadelerin altına imza atmalarına rağmen yine mağdur olan bizleriz.

GÜBRE VE MAZOT

Şimdi de bütün dosyalarımızı icraya vermişler traktörlerimize haciz konulmuş, arabalarımıza haciz konulmuş, satamıyoruz. Satsak bile borçları ödeyemiyoruz. Bankada ve kooperatifte her hangi bir işlem yapamıyoruz. Geçen sene tefecilerin eline düştük. Bu mağduriyetlerden dolayı ürün alamadık, gübre piyasalarda 1 lira iken tefecilerden 1,5 liraya almak zorunda kaldık. Devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz" dedi.

Bir başka çiftçi Celal Aykut ise, kooperatif yetkililerinin kendi adına veresiye olarak 42 ton gübre yazdığını savundu. Aykut, “Bütün arkadaşlarım mağdurdur buna el atılmasını istiyoruz. Hepimiz icralığız her hangi bir işlem yapamıyoruz” diye konuştu.

MAĞDURİYET GİDERİLSİN

Eski Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı ve üyesi Müfit Çapan ise şu anda bütün çiftçilerin mağdur olduğunu söyledi. Çapan, “Benim adıma olan 2,5 ton 10,5 ton yazılmış, 700 kilo normal gübre almışım 6 ton 700 kilo yapılmış. Eski borçlarımızı ödeyemiyoruz, hepimiz icralık olmuşuz” diye konuştu.

Çiftçiler, 2015 yılından beri Silvan Tarım Kredi Kooperatifi yetkileri tarafından boş kağıtlara imza attırıldığını, kuruma güvendikleri için bunu yaptıklarını kaydederek, yetkililerin seslerini duymasını istedi.

MÜFETTİŞLERİN SORUŞTURMASI

Silvan Tarım Kredi Kooperatif Başkanı Fesih Varlık ise “Kooperatifimiz ile çiftçilerimiz arasında yaşanan bu olumsuzluk Silvan’a büyük zarar getirir. Tarım Kredi Kooperatifi olarak biz çiftçilerimiz ile kooperatif arasında aracı konumundayız. Muhasebe bölümüne hiç bir şekilde müdahale etme gibi bir yetkimiz yok. Ben çiftçilerimizin mağdur olmamaları için görüşmeler yaptım. Müfettiş raporları doğrultusunda davalar açılmış, dava sonuçlarını beklemek lazım. Ben her zaman da çiftçiden yanayım. Mağdur olmalarını istemem” şeklinde konuştu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 18:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ibrahim kaya
Ibrahim kaya - 2 yıl Önce

Bi silvan mi bütün her yer ayni

Oraya suçun gitmedi
Oraya suçun gitmedi @Ibrahim kaya - 2 yıl Önce

Oradaki personeller toplama sürgün usulsüzlük yapan bayburtta şimdi orayı yediler vah anam vah trabzon bolge müdürlüğü yeni vukuatı müdürlerin ilgisizliği kapatın samsun veya sivasa bağlayın şurayı

çeyreğimiz hazır
çeyreğimiz hazır @Ibrahim kaya - 2 yıl Önce

Arkadaşım, adam dünürünü Gübretaş'a yönetim kurulu üyesi atamış, siz neyin derdindesiniz? Milyar liralık şirketi ahbap çavuş, eş dost akrabacılıkla yönetiyorlar, millette kalkmış, gübre pahalı diyor. Düğün dediğin masraf, adam cebindenmi ödesin, yazık değilmi? Hakkı huzurdu, harcırahtı, temsildi derken bir ikide yurtdışı patlat olsun bitsin. Bize de kerevetine çıkmak düşer artık. Mutluluklar efendim, gençlerimize ve dünürlerimize.

Trabzon bölgeyi Aciga alin
Trabzon bölgeyi Aciga alin @Ibrahim kaya - 2 yıl Önce

Bukadar yolsuzlukk varken genel mudurluk susmamalı acil olarak önce aciga aldıklarını sonra usulsüzlükler sonra fetö masaya yatmali ve acilen bölgeyi samsuna veya sivasa bağlanmalı hedef bu olmalı

Normal bir durum
Normal bir durum @Ibrahim kaya - 2 yıl Önce

Bölge yönetimi ziraat muhendisi dolu ne bekliyor sunuz ergin in yokluğu bu adamlar mudur sistem yapıyor kurum zarar ediyor personeli yipratiyor

Merkez uyuma
Merkez uyuma @Ibrahim kaya - 2 yıl Önce

Şu görüntüye bakıp gelen giden seni hava alanında karşılayanların bir yemeğine bu hale geldi yemeğe göz yummayin

Trabzon bolge kapatin
Trabzon bolge kapatin @Ibrahim kaya - 2 yıl Önce

Kooperatif geçmişi olmayan mudur yardımcısı var normal dır merkezde

Trabzon bolge
Trabzon bolge @Ibrahim kaya - 2 yıl Önce

Genel Müdürlük ar gözü ile bakmaya devam edecek müfettiş tutarlı değil hergun trabzon haner geliyor bolgeye bağlı bayburt demek ki süpriz degilmis

Bayburt
Bayburt @Ibrahim kaya - 2 yıl Önce

1 ay oldu ve Bayburt ilin dede çalışanı 200 kişiyi dolandırdı. Müfettişler araştırıyor sebeke halinde müdür ,yardımcısı ve 3 eleman daha 30 trilyon kredi kullandirip çiftçiye ..boş dekontlara imza attırıp hesaplardan aldılar...ve şuan Bayburt bitti. Hala başına yansıyan bişey yok..yazık bu ulkeye

Bos kagita imza atilirmi
Bos kagita imza atilirmi - 2 yıl Önce

Saka gibi biri bu tarim krediyi durdursun

Destan Banev
Destan Banev - 2 yıl Önce

Bu iş sazan sarmalı. Şimdi bu çiftçi arkadaşlara paraları ödeyin diyecekler. Aksi halde itiraz kabul etmezler. Bir iki şerefsiz ortalığı dolandırıyor, milyonlarca lira çarpıyor suçlu çiftçi. Sen ispatlamaya uğraşıyorsun dolandırıldığını. Adalet bu. Kanun bu. Mahkemeye çıksan hakimin ilk soracağı soru bu, imza senin mi? İkinci soru boş kağıda niye imza atıyorsun? Hakim bey nereden bilecek tkk boş senetleri sezon başında imzalattığını. Bizim kanunlarımızda hırsız ve dolandırıcı diye bir tabir yok çok şükür son 10 senedir. . Bir iki aya kalmaz müfettişler olayı sümen altı eder, oradaki şerefsizlerin yeri değiştirilir ve yediği paralar yanına kalır. Çiftçi arkadaşım sizde paşa paşa 15 milyonu kooperatif faizi ile birlikte 25 milyon olarak seneye ödersiniz. Bu işin sonunda hayır hasenat çok kazanırsınız. Ödeyeceğiniz faizler ve avukat masrafları da sevap hanenize büyük harflerle yazılır. Allah yardımcınız olsun.

Kimin umurunda?
Kimin umurunda? - 2 yıl Önce

Müfettişleriniz sahadayken göremediler bu kadar büyük yolsuzluğu, daha önce Eşmekaya'da, Yusufeli'nde, Felahiye'de vs daha birçok yerde trilyonlarca lira iç edildi ve iş işten geçene kadar da kimsenin ruhu duymadı. Ruhu duyması gerekenler bölge müdürü yapıldılar hatta. Ve sayın Poyraz yerinde yaptıramadığını, şimdi uzaktan yapabileceğini söylüyor. Türkiye'de, Dünya'da da bir ilke imza atıyor ki, bundan sonraki yolsuzlukların sorumluluğu üzerindedir. Sahaya gitmeden harcırahlarını da ceplerine indiren müfettişlere İzmir Caddesi'nde yer hazırlandı ve Ankara'dan görecekler artık her olan biteni... Allah akıl fikir versin.

Külliye biliyormu bilmiyormu?
Külliye biliyormu bilmiyormu? @Kimin umurunda? - 2 yıl Önce

Sahaya gönderemediğin, göndersen iş yaptıramadığın, hepsini G. Müdürlük'e çağırsan sığdıramadığın, Ankara ve İzmir Bölge'de kat düzenletip ağırlattığın, evine gidip geldiği halde harcırahla donattığın müfettişlerini şimdi de yurtdışına mı yolluyorsunuz sayın Genel Müdür? 3-4 yıla kadar mastır, doktora, dil öğrenme, görgü bilgi artırma diye gönder Avrupa ve Amerika'ya tüm masraflar ve maaşlarını da karşıla hatta ( nereden baksan trilyon lira) ve ben genel müdürüm san orada!!! Teftişin bile dilindesiniz, böylesi gelmediydi daha önce diye! Siz şu halde bile göremediniz Bayburt'u, Silvan'ı; gelin yapmayın etmeyin, bu memleketin kurumuna ve tarımına daha fazla zulmetmeyin. İris'teki çalışanları kurumun parasıyla mı yollardınız yurtdışına? Başka sözümüz, Allah'tan gayrısından da umudumuz yoktur.

Reis'in adamı olmanın keyfi.
Reis'in adamı olmanın keyfi. @Kimin umurunda? - 2 yıl Önce

İK Başkanı yapılan Davut'la, Daire Başkanı ücretine gark edilen Sinan'a ulaş, işini hallet. G. Md'ün işte güçte gözü yok. Bugün yarın gene gider yurtdışına. Eee kolay değil, Reis'in getirdiği olmak!

Kimin umurunda?
Kimin umurunda? @Kimin umurunda? - 2 yıl Önce

Olmaması kimin umurunda? G. Md olmak demek maaş, ikramiye, teşvik, iştirak, vakıf, temettü, ikram, temsil deyip 300 bin lira demek. Yakın yandaşta 50'şere susuyor. Eeee çiftçi de bağırsın dursun öylece. Adam dünürünü iştirake yönetim kurulu üyesi atamış, daha önce sosyal paylaşımında sahibi olduğunu söylediği İris Akademi'ye milyonlarca liralık iş vermeyi sürdürmüş, sadece başında bulunduğu Gübretaş onca, erken sipariş diye avans para ödemelerine rağmen heryıl 200 300 trilyon zarar ettirilmiş, arkamda Reis var diye milletin anası ağlatılmış ama kimin umurunda?

Tkk
Tkk @Kimin umurunda? - 2 yıl Önce

O iş olmaz uzun vadede

Uuuuu
Uuuuu - 2 yıl Önce

İşi uztmanın alemi yok girdi çıktıdan olay çözülür,tkk nın müfettişiyle çözülmez,,işte çiftçiyi bukadar aptal yerine koyuyorlar,,,siyasetçilerde memurlarda,,,hepsi tepemizde,,ziraat odası nerdesin çiftçine sahip çık aidat avcısı

Uuuuu
Uuuuu @Uuuuu - 2 yıl Önce

Günlüğü 300 euro olan harcırah alıyorlarmış.

Atilla Yaman
Atilla Yaman - 2 yıl Önce

Sayın Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarımız boşkağıtlara sanki ilk defa imza atıyorsunuz. Uygulama yanlış olabilir ancak sevgili ortaklarımız lütfen kredi kullandıktan sonra faturanızı isteyiniz günü gününe borç durumunuzu kontrol ediniz.borç durum raporunuzu isteyiniz güncel telefon numaralarınızı kooperatifinize bildiriniz mesajlarınızı takip ediniz. Eğerki bunları yaparsanız artniyetli kişilere fırsat vermemiş olursunuz. Son dönemde çıkan bu haberler işini layıkıyla yapan kooperatifçileride zan altında bırakıyor.

Ak
Ak - 2 yıl Önce

Tarım kredi kooperatifi tefecilik yapıyor hemde çiftçiyi kandırarak faiz yüzde 4 diyor kendi yiyecek içecek ev masrafları aklınıza gelebilecek her gideri hesaplayıp üstüne koyuyor faiz oranı kaça geliyor sizce yüzde 33 aşıyor ve bunu çiftçi den saklayarak yapıyorlar yani çiftçiyi tuzağa düşürüyor lar bende üye idim zor kurtuldum Allah kalanlar yardımcı olsun

Ak
Ak @Ak - 2 yıl Önce

İşine gelmiyorsa kredi kullanma zorlamı veriyor ak soyadında akp gibi güzelmiş

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Bence Tkk lar bir an önce yeniden yapılanma li yolsuzluk yapan müdür ler ve yönetim ler yargıan malı her şey şaffaflığa kavuşmalı


banner151

banner251