Kılıçdaroğlu: Çiftçinin traktörü haciz edilmeyecek!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çiftçilerin borçlarına karşılık traktörlerinin haciz edildiğinin altını çizerek, “Bir çiftçinin traktörü, besicinin malları haczedilemez, çiftçiyi haczediyorlar ve traktörünü götürüyorlar. Bir kanun çıkartarak bunları haczin dışında tutacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu: Çiftçinin traktörü haciz edilmeyecek!
banner200

Yozgat’ta konuşan Kılıçdaroğlu, “Çiftçinin ziraat bankası veya diğer bankalar, tarım kredi kooperatifinin her hangi bir şubesinden aldığı kredinin faizini tamamen sileceğiz. Anaparayı makul bir taksite bağlayacağız. Katmerli faiz ödüyorsunuz. Pandemi döneminde 'borç verdik' diyorlar. Kredi alanlar geri ödeyemiyor, üzerine yeniden faizler, yeniden taksitlendirmeler. Çiftçi bunun altından kalkamaz. Yata hangi fiyattan veriyorlarsa, aynı fiyattan mazotu çiftçiye vereceğiz. Yata binen kişi geziyor keyfini çıkartıyor, çiftçi tarlasına gidecek, üretecek bir katma değer yaratacak, ülkenin büyümesine katkıda bulunacak. Sen kimi destekliyorsun ve niye destekliyorsun?” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİYE ÖZEL TEŞVİKLER GETİRİLMELİ

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Çiftçiye özel teşviklerin getirilmesi lazım. Bölgelere göre neyin ekileceğinin belirlenmesi lazım. Erzurum'dan, Kars'a kadar olan alanda tamamen hayvancılığın, besiciliğin desteklenmesi lazım. Emin olun bu destekleri sağladığınız zaman sadece Türkiye'yi değil Kafkasları da Ortadoğu'yu da besleyebiliriz. Tarımı iyi planladığınız zaman bırakın dışarıdan mal ithal etmeyi biz dünyanın her tarafına tarım ürünü ihraç edebiliriz.”

  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2021, 21:42
YORUM EKLE

banner251