Çiftçinin gübresinden altın çıktı!

Gübrede tam Türkiyelik bir hikâye yaşanıyor. Bayilik sözleşmesi adı altında hiçbir rekabet ortamı sağlanmadan tedarik edilen gübrelerden dolayı çiftçi Tarım Kredi’de en pahalı gübreyi kullanırken, iştiraki olan GÜBRETAŞ ise tam bir servete kondu. Ancak bu servetin çiftçiye bir faydası olmayacak. Parası olanlar altın madeninden dolayı köşeyi dönecek.  

banner247
Çiftçinin gübresinden altın çıktı!
banner200
banner217

Çiftçi, uygulanan yanlış politikalardan dolayı en pahalı gübreyi Tarım Kredi üzerinden kullanırken, GÜBRETAŞ hisselerinden dolayı da birileri 8 ayda deyim yerinde ise köşeyi döndü. GÜBRETAŞ hisseleri, altın madeni hikayesinden dolayı 8 ayda 2.5 TL’den 20 TL’ye kadar çıkarken, yeni iddialara göre hisselerin artmaya devam edeceği ve 200 TL’ye kadar çıkacağı ileri sürülüyor. Bursa’da özel okulları bulunan bir eğitimci, GÜBRETAŞ’ın halka açık hisselerinin yüzde 50’sini toplarken, Tarım Kredi ve GÜBRETAŞ üst düzey yöneticilerinin de bu süre içinde kendilerine ve yakınlarına hisse aldırdıkları kaydediliyor. Üretmek için çırpınan çiftçi, tarlada pahalı gübre kullanırken, para sahiplerinin çiftçinin GÜBRE şirketi üzerinden büyük paralar kazanması tam Türkiyelik bir manzarayı gözler önüne serdi. 

Sermayesinin tamamı çiftçi ortaklarına ait olan GÜBRETAŞ, kötü yönetimden dolayı her yıl zarar açıklarken, bu zararın faturası da çiftçi ortaklarına çıkarılıyor. GÜBRETAŞ, 2019 yılında 150 milyon lira zarar ederken, 2018 ve 2019 yılı kurdan kaynaklı finans zararının ise 1,1 milyar lira olduğu vurgulanıyor. Tarım Kredi ortakları, en pahalı gübreyi bayilik sözleşmesinden dolayı Gübretaş üzerinden kullanırken, para sahiplerinin de GÜBRETAŞ üzerinden paralarını 8 ayda 8’e katlamaları dikkat çekiyor. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, gübrede tam Türkiyelik bir hikâye yaşanıyor. Bayilik sözleşmesi adı altında hiçbir rekabet ortamı sağlanmadan tedarik edilen gübrelerden dolayı çiftçi Tarım Kredi’de en pahalı gübreyi kullanırken, iştiraki olan GÜBRETAŞ ise tam bir servete kondu. Ancak bu servetin çiftçiye bir faydası olmayacak. Parası olanlar altın madeninden dolayı köşeyi dönecek.  

EĞİTİMCİNİN GÜBRETAŞ İLGİSİ HİSSELEİRİN YÜZDE 50’SİNİ TOPLADI 

Tarım Kredi’nin iştiraki olan GÜBRETAŞ hisseleri, Bilecik Söğüt’teki altın madeni sahasından dolayı 6 ayda 10 kat artarken, halka açık hisselerin önemli bir kısmının Bursa’daki bir eğitimci tarafından toplandığı ortaya çıktı. Bursa’da özel okul sahibi Oğuzhan Şahinkaya’nın, GÜBRETAŞ hisselerine olan ilgisi dikkat çekiyor.  Kamu Aydınlatma Platformu’nun verilerine göre GÜBRETAŞ’ın halka açık yüzde 25 hissesinin yaklaşık yüzde 50’si Şahinkaya’nın üstünde görünüyor.

GÜBRETAŞ MAHKEMEYİ KAZANDI MADEN ŞİRKETİ KURMAYA KARAR VERDİ Haber için TIKLAYIN


ÇİFTÇİ PAHALI GÜBRE KULLANIRKEN HİSSE SAHİPLERİ PARALARINI 8’E KATLADI 

Geçen yıl Temmuz ayında GÜBRETAŞ’ın 1 lot hissesi 2.5 TL iken, 8 ay içinde yani Mart ayında 20 TL’ye kadar çıktı. Altın madeni hikâyesinden dolayı borsada hissesi olanlar 8 ay içinde deyim yerinde ise köşeyi dönerken, altın madeni sahasının ise çiftçiye hiçbir faydası olmadı. GÜBRETAŞ, 2019 yılında da 150 milyon lira zarar ederken, Tarım Kredi ile yapılan Bayilik Sözleşmesinden dolayı da çiftçi yine en pahalı gübreyi GÜBRETAŞ üzerinden kullanmaya devam etti. Çiftçi pahalı gübre kullanırken, hisse sahiplerinin GÜBRETAŞ üzerinden 8 ayda paralarını 8’e katlamaları dikkat çekti. 

TARIM KREDİ VE GÜBRETAŞ ÜST YÖNETİMİ NE KADAR HİSSE ALDI? 

GÜBRETAŞ hisselerinin 2.5 TL’den 20 TL’ye çıkış sürecinde Tarım Kredi ve GÜBRETAŞ üst düzey yöneticileri kendileri başta olmak üzere, yakın çevrelerine ve Tarım Kredi Bölge Birliklerine GÜBRETAŞ hissesi aldırdıkları kaydediliyor. Hatta kendi birikintilerinin dışında bankadan kredi çekerek GÜBRETAŞ hissesi alan yöneticilerin bile bulunduğu ifade ediliyor. 

ÇİFTÇİNİN ŞİRKETİNDE ÜRETEN DEĞİL RANTİYE KAZANDI!

Türkiye’nin en pahalı gübresiyle, zor şartlar altında üretim yapmaya çalışan çiftçi, üretim yapmak için pahalı gübre almak yerine, borsadan GÜBRETAŞ hissesi almış olsaydı yattığı yerden büyük kazançlar elde edecekti. Türkiye’de üretimin değil rantiyenin kazandığını, GÜBRETAŞ hisselerinde yaşananlar bir kez daha gözler önüne serdi. 

GÜBRETAŞ’IN İKİ YILLIK FİNANS ZARARI 1.1 MİLYAR LİRA! 

Altın madeni hikayesinden dolayı GÜBRETAŞ hisseleri 8 ayda 8 kat artarken, şirketin kötü yönetilmesi de dikkat çekiyor. Son yıllarda sürekli zarar açıklayan GÜBRETAŞ, 2019 yılında da 150 milyon lira zarar etti. GÜBRETAŞ’ın sadece 2018 ve 2019 yıllarında kurdan kaynaklı finans zararının da 1.1 milyar lirayı bulduğu kaydediliyor. Kurdan kaynaklı finans zararının çok yüksek boyutlarda olması GÜBRETAŞ’ta yöneticilerin öngörüsüzlüğünü ortaya koyması bakımından önemli olduğu vurgulanıyor. 

GÜBRETAŞ HİSSELERİNE YÖNELİK ŞOK İDDİA 200 TL’YE ÇIKACAK SPK AÇIKLAMA YAPACAK MI? 

GÜBRETAŞ hisseleri 8 ayda 8 kat artarken, hisselerin önümüzdeki günlerde daha da artacağı yönünde iddialar dolaşıyor. İddialara göre, Bilecik Söğüt’teki altın madeni sahasında 15 milyar dolarlık altın rezervinin bulunduğu ve bu sahadan altın çıkarma işinin üçlü konsorsiyuma verileceği, çıkarılacak altından da GÜBRETAŞ’a ciddi bir pay düşeceği konuşuluyor. Kapalı ortamlarda konuşulan bu iddialardan dolayı özellikle Bursa’da önde gelen ekonomi ve siyasi çevrelerin GÜBRETAŞ hisselerini yakından takip ettikleri ifade ediliyor. Sözde bu süreçte GÜBRETAŞ hisselerinin 150 ile 200 TL’ye kadar çıkacağı ileri sürülürken, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nın bu iddialara yönelik ve GÜBRETAŞ hisselerinde yöneticilerin (insider trading) suçunu işleyip işlemediklerine dair kamuoyuna bir açıklama yapması isteniyor.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 23:06
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kim?
Kim? - 2 hafta Önce

Hangi yöneticiler almış hisse senetlerini bizim de bilmeye hakkımız var,özellikle alnı secdeye gitmeyen gmylerimiz gibi alnı secdeye giden gmylerimiz de almış mı?
M.koç da almışmıdır? i.y yamağı koşa koşa haber vermişmidir velinimeti ağabeyine?ey külliyenin ardına saklanan zavallıcıklar,bakalım ne yalanlar uyduracaksınız,haber iyi olmuş ama az olmuş, bu haberin içeriğinde kim ne kadar hisse senedi almış o da olacaktıki tastamam tanıyabilelim büyüklerimizi.vicdanınız kurusun tkk yöneticileri

Gübretaşlıya
Gübretaşlıya @Kim? - 2 hafta Önce

1. Üretici mi, al satçı mısınız? % 75-70 al sat yaptığınız doğru mu? Özellikle tercih ettiğiniz bir firma varmı!
2. Çiftçiye hizmet eden(güya)!, gücünü Tarım Krediden alan kooperatif kuruluşu sayılan Gübretaşın on yıllardır yeterli üretimde bulunamamasının nedeni nedir!
3. Abidik kelimesinin anlamını biliyormusunuz!
4. Son zamanlarda ateş gibi bir firmayla sürekli al satçılık yaptığınız doğrumudur! Ve bu sadece bir tesadüf müdür!
5. Yere göğe sığdıramadığınız YMK nın bile olmadığının farkındamısınız!

Tarımdan Haber
Tarımdan Haber @Kim? - 2 hafta Önce

Gübretaşlı, rumuzuyla yazan arkadaşımız, ifadelerinizden anlaşıldığına göre, ya Gübretaş'ta önemli bir görevdesiniz ya da üst yönetime yakın birisiniz. Sizin hangi pozisyonda olmanızın bir önemi yok sadece şu konuya açıklık getirmek için bu cevabı veriyoruz. Haberde, rekabet ortamı sağlanmadan Tarım Kredi ile Gübretaş arasında imzalanan Bayilik Sözleşmesinden dolayı çiftçi pahalı gübre kullanmaya devam ederken, altın madeni sahasından dolayı yükselen hisse fiyatlarından ise çiftçinin değil, hisse sahiplerinin kazançlı çıktığına yönelik çelişkiyi ortaya koymaya çalıştık. Bu durum ancak yönetimi, yönetime yakın kişileri veya büyük hisse sahiplerini rahatsız eder. Ancak şunu bilin, birileri rahatsız oluyor diyerek kamu adına yayıncılıktan vazgeçecek değiliz. Tarımdan Haber olarak şeffaf bir şekilde bu konuyu takip edip, kamuoyunun gelişmelerden doğru bir şekilde haberdar olmasına destek olacağız. Bizim gündeme getirdiğimiz iddialara yönelik cevabı olanlar da KAP’a açıklama yaparak, örneğin üst düzey yöneticilerin mahkemenin kazanılacağının anlaşılmasından sonra, bugüne kadar geçen sürede kendilerinin veya yakınlarının Gübretaş hissesi alıp almadıklarını, KAP’a açıklayarak bu sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesine destek olabilirler.

Gübretaşlı
Gübretaşlı @Kim? - 2 hafta Önce

Gübretaşta dört dönüm bostan yan gel yat Osman modunda günlerini geçirirken, sabır çekip yola getirmeye çalışan ama sonunda atmasyonlarını yemeyen Yumaklı tarafından şutlananlar çiftçi tarafınday(mış gibi) yaparak grama bile gelmeyen beyinlerinden ürettiklerini yazmak üzere buraya üşüşüvermişler. Afferim size, aynen böyle. Çünkü tiynetiniz bu yazdıklarınız da isbatı. Şimdi sizi afişe ettiğim için üzülüp daha saldırırsınız ama mesele değil. Sizden senelerce illAllah ettik ama sonunda kurtulduk ve bu bataklıkta debelendiğinizi görmekle içimizin yağı eridi. Bir söz de haberi yapana. Hisse senedi alanları açıkça yaz bence biz de bilelim. Önemli iddialar bunlar. Şirketin değer kazanması elinde en büyük hissesi olanın işine gelir. Yani Tarımkredinin. Bu niye sizi geriyor merakla bekliyoruz açıklamayı. Gübretaş üzerinden Fahrettin Poyraza çakıyorsunuz anladık onu da, zahmet edip iddialarınızı teyit etseydiniz. Bu sene başından beri piyasanın altında satıyoruz gübreleri. Bahsettiğiniz zararlarI bilmemneyi kap’tan bakıverseydiniz. Ama olmaz değil mi milletin önüne atacak yalan olmayınca neye yarar. Neyse ya, bunu yayınlamazsınız biliyorum ama son olarak şunu diyeyim. Gübretaş eskisi gibi değil, çalışmayan yatana af yok, gübretaş kaynaklarından para kazanmaK için gelen herkes avucunu yalayarak geri dönüyor, herkes işine bakıyor, ilk defa tepeden bakan değil bizimle omuz omuza yanımızda gayret eden yönetimimiz var. Senelerin sıkıntıları çözülürken Sizede buralardan sallamak düşer. Hayırlı işler eski gübretaşçılar ve gübretaştan nemalanamayanlar...

Kim
Kim @Kim? - 2 hafta Önce

M.Koç'un hisse almasına gerek var mı! Zaten Gübretaş onun sayılır. Etis Koç'un nakliye de istediği fiyatı yazıyor. Paketleme de onun gübrenin fazlası da cebe, Yumaklı yatacak yerin yok, Allah bunun hesabını soracak, Poyraz da görüp görmemezlikten gel sende hesap vermeyeceksin. Bağcı zaten Yumaklınin küçük kardeşi, .ıçma dese .ıçmaz, Tetikçi Ateş temizleyicisi, hepinize yazıklar olsun, bu çiftçinin ahı yerde kalmaz.

Tarım kredi için normal
Tarım kredi için normal @Kim? - 2 hafta Önce

Genel müdürler yard sessiz sedasız alındılar yerlerine bakanlığın dolandırıcı listesindeki firma ortağı atandı yetermi yetmez personel alımları illegal oldu taşeron kadrosu yalan oldu yetmez üstüne birde maaş düzeltiyoruz diyip yılda 2 defa aldıkları 2 binlirayi maaşlarına dağıttı yeğeni yetmez fahrettin bey kanunsuz lük sizin içinize işlemiş tebrik ederiz . Gerecekler arkadaşlar yazmak ile bitmez korkmaya gerek yok doğru mehmet olun bunlar gidici

Vay anasını
Vay anasını @Kim? - 2 hafta Önce

Ver mehteri titresin kalpler. Allah Allah diyor Genç Osman

Yöneticilerin Hesapları
Yöneticilerin Hesapları @Kim? - 2 hafta Önce

Eğer kul hakkından korkuyorlarsa, Allah'tan korkuyorlarsa bir an önce istifa ederler. Bu iş öyle kolay kolay sümen altı edilmez. Tüm üst düzey yöneticilerin, Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları başta olmak üzere 1. 2. ve 3. derece akrabalarının hesapları incelensin. Kim ne kadar hisse almış görelim.

Tosun Mehmet
Tosun Mehmet - 2 hafta Önce

Herkes heryerden vurgun peşinde. Bakanlıktan tutunda TİGEM e kadar herkes. Allah korkusu, kul hakkı, vebal alma diyen hiç kimse yok. Aksine bunu diyenler hamuduyla götürüyor malı. Aç gözlü olmusuZ ulkece meydan tosuncuklara kaliyo çünkü adalet de yok

Türk
Türk @Tosun Mehmet - 2 hafta Önce

Bunlarda isi gucu birakmis isim degistirmeyle ugrasiyorlar. Hukumet milli ama bunlari kim atar kim tutar bilmem ne isterler türk isimlerinden

Ah Fahri bey ah
Ah Fahri bey ah - 2 hafta Önce

Birgün gözünün içine bakıp sen yaptığın yönetimi destekliyormuydun diye başlayarak basına verdiğin her beyanatı hatırlatarak gerçeği bu değil miydi Fahrettin bey diye sormak istiyorum fazla da uzak değiliz yakında sorarız

Alışmayan gözde lens durmaz
Alışmayan gözde lens durmaz @Ah Fahri bey ah - 2 hafta Önce

Sokaktaki adamın aylarca sonra duyacağı bir gelişmeyi önceden içeriden haber alıp, ona göre hisse almak yada satmak şeklinde pozisyon açmak. Yeni bir yatırım, satış sözleşmesi, maden sahasıyla ilgili hukuksal süreç gibi. Tağşişli işler bunlar hacı.

Hastayı kaybettik.
Hastayı kaybettik. @Ah Fahri bey ah - 2 hafta Önce

VAllahi dünya Tkk idarecilerinin oldu, ya ahiret? Kimse kimseyi gördüğü kötülükte uyarmadı, Lut kavminde kaç mümin vardı halbuki! En kötüsü bunlar çıktı demiyorum, sakal, başörtüsü, muhafazakar değerler böylesine alınır satılır oldu da demiyorum; Mülkiyeli dostunuzun Fetöcü yandaşını da, kumar masasındaki istirak idarecisini de, Lidaş dosyasını da, ilk kararı olarak iştiraklerden temettü alma iştahını da biliyor ve birsiniz diyoruz. İhl'li olmayı oda ekonomiye dönüştürmüştü, sizlerde. Sonuçta buradan da birşey çıkmayacak ve Ak Parti, Akp olarak yok olacak sayenizde. Bir yiğit beklerdik ki Ömer'in yolundan ayrılan, hizaya getirilir bu iktidarda desin, denilmiyor. Biz borçlusunun çayını reddeden, dükkanının gölgesini faiz bilenleri bilirdik, devran bunlara kaldı. Vesselam.

Poyraz sert eser aman
Poyraz sert eser aman - 2 hafta Önce

Maas meselesi cikti ne oldu mahkeme ye verecem dedi mahkemede aciklayacam dedi bakan soruldu sir dedi yayin yasagi geldi vs vs mirin kirin simdi bunuda mahkemeye verecem der mahkemede aciklayacam der zaman gecer unutulur kapali kapi ardinda mahkeme kurulur ust orta GENEL MURİDLER aklanir cart olur curt olur yapanın yanina kar kalir da mahserde ne halt ederler onu ne bilen ne dusunen ne soran var ha seyhe gider el etek oper agaca cikar iki zeytin cirpar gunahtan aklanir gelir hayde dağılın konu kapandi .....

boş
boş @Poyraz sert eser aman - 2 hafta Önce

Fp'nin az sayıdaki sosyal paylaşımına Tepe'den kimlerin beğenisi var gör ve boşa çene yorma arkadaş.

Yalan dolan
Yalan dolan - 2 hafta Önce

Bu saatten sonra iş SPK'nın. Birşey çıkar mı, çıkmaz. Yoktamı çıkmaz? Hayır, var ama çıkmaz. Millet kendi adına olmayan hesaplarla, içerden bilgi alıp, köşe döndü Tkk'da. Fahiş maaşlar bile hiç kalır. Bursalı spekülatör! Haaa çiftçolerde canımız, kanımız falam filan.

Onur Oz
Onur Oz - 2 hafta Önce

SPK nın bir vasfı kalmadı ki ne yapacak. Çiftçi sesini çıkarmadığı sürece müstak

Cumali. Kilic
Cumali. Kilic - 2 hafta Önce

Cifci ne yapabilir kicinida yirtsa boş ne kadar birlik varsa hepsi cebine girene bakıyor sermaye. Sermaye sahindir yatat yatar. Avını alır kanun yok nizam yok

Abdullah uysal
Abdullah uysal - 2 hafta Önce

Allah bildiği gibi yapsın

banner248

banner151