Gazete Duvar'ın haberine göre, Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun'da 830 bin dekar alanda yapılan yaş çay tarımında kullanılan gübrenin fiyatı, dolar kurundaki artışla 2'ye katlandı. Henüz sezonun gübreleri piyasaya inmezken, gelecek yıldan itibaren gübrenin tonunun 10 bin TL'den satılması bekleniyor. Dolardaki yükselişle gübrenin fiyatının artmasına rağmen Rize’de bir firma, üreticilere eski fiyattan, tonu 5 bin TL'den satışa başladı. Zamsız fiyatlarla gübre satıldığını duyan çay üreticileri ise firmanın depolarına akın etti. 

Çay üreticisi Mehmet Sevinç, “Stokçuluğu önlemek için burada güzel bir kampanya yapıldı. Her üreticinin de faydalanabilmesi için 500 kilo ile sınırlı tuttular. Bu zaten bizim ihtiyacımızı karşılar. Bu da stokçulara örnek olsun” dedi.

TMO buğday, arpa ve mısır fiyatlarını artırdı! İşte Nisan ayı hububat satış fiyatları... TMO buğday, arpa ve mısır fiyatlarını artırdı! İşte Nisan ayı hububat satış fiyatları...

'DİĞER FİRMALARA ÖRNEK OLMAK İSTEDİK'

Firma sahibi Muhammet Akkuş da, "Üreticilerimize destek olmak için geçen yıldan elimizde olan çay gübresini erkenden satışa sunduk. Çok ciddi bir talep gördük. Stoklarımızla sınırlı olan bu kampanyamızdan daha fazla üreticinin faydalanabilmesi için de satışları 500 kiloyla sınırlı tuttuk. Burada hem üreticimize destek hem de diğer firmalara örnek olmak istedik. Gübremizi dolarla almamıza rağmen dolardaki artış ve diğer etkenleri göz önüne almadan, gelecek sezonun da fiyatının ne olacağını bilmeden, satışa sunduk. Yıllardır bu işi yapıyoruz. Şunu çok net görebiliyoruz ki ocak, şubat ayları geldiğinde gübrenin fiyatının 2-3 katı olacağının farkındayız ama biz onu dikkate almadan, gübremizi geçen sezonun fiyatından satıyoruz” diye konuştu.