Dünya Gazetesi'nin haberine göre, gübre sektörünün önde gelen şirketlerinden Yara International ASA, rekor seviyelere çıkan doğal gaz fiyatları nedeniyle Avrupa'da amonyum üretimini kısacağını duyurdu. Yara yaptığı açıklamada, Avrupa'da amonyum üretimini toplam kapasitenin yüzde 35'i seviyesine indireceğini belirtti. Alınan bu karar ile birlikte Yara'nın Avrupa'daki üretim sisteminde üretim kısıntısı amonyum için 3,1 milyon tona ve mamül ürünler için 4 milyon tona ulaştı.

Şirket açıklamasında, operasyonlarını optimize etmek ve tüketici talebini karşılamak için global üretim sistemini mümkün olduğu kadar kullanacağını da vurguladı. Yara'dan önce Polonya petrol şirketi PKN Orlen'in bağlı ortaklığı Anwil amonyum üretimini durdurmuş ve Polonya'nın en büyük kimya şirketi Grupa Azot amonyum üretimini azaltmıştı.

İngiltere'de CF Industries de dün yaptığı açıklama ile amonyum üretimini durduracağını kamu oyuna duyurdu, ancak üretimin ne zaman duracağı konusunda detay vermedi.

AVRUPA'DA DOĞAL GAZ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ TÜRKİYE'DEKİ GÜBRE FİYATLARINI YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR!

Avrupa'da doğal gaz fiyatlarının artması, Türkiye'de gübre fiyatlarını da yakından ilgilendiriyor. Firmalar, Türkiye'de gübre fiyatlarını ithal ettikleri ülkelerdeki maliyete göre değil, Avrupa ve ABD'deki fiyatları baz alarak çiftçiye sattığı için Avrupa'da gübre fiyatlarının yükselmesi Türkiye'de fiyatların yükselmesi anlamına geliyor. Örneğin Türkiye üre gübresini Asya ülkelerinden ithal ederken, üre gübresinin satış fiyatı ithal edilen ülkelerdeki fiyata göre değil Avrupa'da fiyatlar baz alınarak çiftçiye satıldığı ortaya çıkmıştı. Yine ülke içinde üretilen amonyak, doğal gaz fiyatlarının Avrupa'ya göre daha düşük olmasına rağmen Avrupa'daki üretim maliyetlerine göre fiyat uygulanmıştı. Benzer bir durumun bu yıl da yaşanmasından endişe edilirken, Ticaret Bakanlığının firmaların üretim maliyetlerine göre sıkı bir denetim mekanizmasını işletmesi gerekiyor.