Ucuz et projesi devam edecek mi?

Ucuz et projesi devam edecek mi? Et ve Süt Kurumu (ESK) üzerinden anlaşmalı marketlerde uygulanan ucuz et projesi uygulaması 4 Nisan itibariyle sona ermişti. Projenin yeniden devam edip etmeyeceğine Gıda Komitesi tarafından karar verilecek. 

Ucuz et projesi devam edecek mi?
banner200
banner217

Et ve Süt Kurumu’nun ucuz et projesi kapsamında Ocak, Şubat ve Mart’ta yaptığı alım satımlarda oluşan zararlarının karşılanması için 2019 yılı tarımsal destekleme bütçesinden 150 milyon lira kaynak ayrıldı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlanırken, Et ve Süt Kurumu’nun 2019’un ilk üç ayında ucuz etten dolayı uğradığı zararları buradan karşılanacak. 

ESK'NIN OCAK, ŞUBAT VE MART ZARARI BU BÜTÇEDEN KARŞILANACAK 

Bilindiği üzere hükümetin sosyal proje kapsamında başlattığı ucuz et projesi uygulamasında Et ve Süt Kurumu, besiciden 28 liradan aldığı karkas eti, anlaşmalı marketlerde satılmak üzere tedarikçi firmalara 20 liradan veriyordu. Bu uygulama 4 Nisan itibariyle sona ererken, Et ve Süt Kurumu’nun Ocak, Şubat ve Mart ayında oluşan zararları da 2019 tarımsal destekleme bütçesinden ayrılan 150 milyon lirayla karşılanacak. 

HİLELİ ET VERMELERİNE RAĞMEN BAKANLIK SÖZLEŞME SÜRELERİNİ UZATMIŞTI

Ucuz et uygulaması kapsamında A101, BİM ve MİGROS'a Et ve Süt Kurumu (ESK) üzerinden et tedariki yapan firmalar uzun süre tartışma konusu olmuştu. Söz konusu tedarikçi firmalar, ucuz et projesi kapsamında köşeyi dönerken, marketlere de hileli et verdikleri tespit edilmişti. Hileli et verdikleri tespit edilmesine rağmen Bakanlığın bu firmaların sözleşme sürelerini uzatması tepkiye neden olmuştu. 

PROJE DEVAM EDERSE ESK'YA YENİDEN BÜTÇE AYRILACAK

Gelinen noktada 4 Nisan’da sona eren ucuz et projesinin devam edip etmeyeceğine Gıda Komitesi tarafından karar verilecek. Ucuz et projesinin devamı yönünde bir karar alınması durumunda Et ve Süt Kurumu’na yeniden tarımsal destekler bütçesinden kaynak ayrılması gerekiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 15:03
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yavuz demirel
Yavuz demirel - 2 yıl Önce

Et üzerinden hortumlama yapılıyor,esk mu 9 lira zarar ediyor bir kğ ette ama et fiyatları hala tırmanıyor,demekki bu çözüm değil en azından bu zararı bu şekilde çöpe gidecek şekilde yapmayında o parayı besiciye çiftciye destek verin.esk kğ de 9 lira zarar ediyor ve bu zararıda tarım için ayrılan desteklemedin kapatıyor ,tarım için ayrılan parada bu şekilde hortumlanıyor.

Reis sevdalısı
Reis sevdalısı - 2 yıl Önce

Tarım bakanlığı ve ESK personellerine ithalat sırasında yurtdışı görev parası adı altında ne kadar toplamda ne kadar para ödendi. Bu meblağda masraflar kısmında yer alıyor mu.

banner151

banner251