Çiğ süt fiyatı belli oldu üretici yine hayal kırıklığına uğradı!

Aylardır açıklanmayan çiğ süt fiyatları bugün Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklandı. 1 Ocak 2021- 30 Nisan 2021 tarihleri arasında geçerli çiğ süt referans fiyatı 2.80 lira olarak belirlendi. Süt üreticisi büyük bir hayal kırıklığına uğradı.

Çiğ süt fiyatı belli oldu üretici yine hayal kırıklığına uğradı!
banner200

Artan yem maliyetlerine rağmen süt üreticisi aylardır zararına üretim yaparken, Ulusal Süt Konseyi bugün yaptığı toplantısında yine üreticiyi hayal kırıklığına uğrattı. Üreticiler 3 liranın üstünde bir çiğ süt referans fiyatı beklerken, çiğ süt referans fiyatı 2.80 lira olarak belirlendi. Çiğ süt referans fiyatına bir yılı aşkın bir süredir hiç bir artış yapılmayarak 2.30 TL olarak uygulanıyordu. Artan yem maliyetlerinin karşılığında sadece 50 kuruşluk bir artış yapılması üreticinin tepkisini çekti. 

TÜSEDAD 3.66 TL OLMASINI İSTEMİŞTİ 

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) çiğ süt referans fiyatının 3.66 TL olmasını istemişti. TÜSEDAD açıklamasında, "Ulusal Süt Konseyinin 2020 yılı kasım ayında yayınladığı çizelgede 19 protein süt yemi fiyatı 2.49 TL/Kg olarak görülmektedir. Kasım 2019’da uygulanan 1,47 süt/yem paritesinin aynı şekilde uygulanmasını ve buna göre 15 Aralık 2020’den geçerli olmak üzere çiğ süt tavsiye filyatının 3.66 TL/Lt olarak açıklanmasını bekliyoruz" denilmişti. 

ÇİĞ SÜT DESTEK PRİMİ 30 KURUŞ OLARAK UYGULANACAK

Diğer yandan çiğ süt prim desteği, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında 30 kuruş olarak uygulanacak. 


 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 11:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
A. Vural
A. Vural - 10 ay Önce

Beklenenin çok altında yine hüsran yazıklar olsun inekler kesilmeye devam

birşey olmaz
birşey olmaz @A. Vural - 10 ay Önce

Kesin ki, bizde et ithal edelim. Hatta dana eti ithal edip, sizin kestirdiginiz ineklerin etini ucuz et altında dana eti diye vatandaşa satalım.

Ali dag
Ali dag - 10 ay Önce

Bunlar düşman olsalar böyle yapmaz sözde tarım hayvancılığı savunuyorlar asla baturilmamuza izin vermeyelim kolay olmuyor bir inek işimizi cocuklarimuzin rızkını bu haddini bilmez insanlara birakamayiz bütün birlikler mücadele yapmalıyız gün birlik günü

Yorumsuz
Yorumsuz - 10 ay Önce

İnekler sağım yerine kesime gidecekler.

İsmail
İsmail - 10 ay Önce

Bakanistifa

Hüseyin CAN
Hüseyin CAN - 10 ay Önce

Bu fiyatı belirleyenler, alıp başlarına çalsınlar, sizde hiç mi merhamet vijdan insaf yokmu. Bizim birliklerimizin yöneticileri ne yapıyor. Koltuk çokmu hoşunuza gidiyor. Ayıp be İNSAN biraz utanır.

Ep
Ep - 10 ay Önce

)))))) yazıklar olsun bee bir yıldır bu insanlar 50 krsumu bekliyorlar simdi 50 krş süte zam geldi diye faprikalar yemin torbasına 10 lira zam yapacaklar yazıklar olsunnn sizee

Cevahir ozcu
Cevahir ozcu - 10 ay Önce

Düşman olsa yapmaz adama bunu resmen somuruyorlar bizi hep cepten yine cepten Allah bildigi gibi yapsın sizi

Sayın
Sayın - 10 ay Önce

Birliklerden ayrılalım onlarda bizler gibi perişan olsunlar


banner151

banner251