Faizsiz çiftçi kredisini hangi banka veriyor? Bitkisel üretime yönelik çiftçi kredisi üst limiti ne kadar oldu? Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konuyla ilgili açıklama yaptı. Hazine Faiz Destekli Kredi Paketi’nin yürürlüğe girdiğini sosyal medya hesabından duyuran Bakan Nebati, çiftçi kredisi üst limiti ve Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan çiftçi kredileri hakkında bilgi verdi. 

BİTKİSEL ÜRETİME YÖNELİK ÇİFTÇİ KREDİSİ ÜST LİMİTİ NE KADAR OLDU? 

Hazine Faiz Destekli Kredi Paketi kapsamında üretici ve çiftçilere kullandırılan kredilerde değişiklik yapıldı. Bitkisel üretime yönelik yüzde 100 faiz indirimi uygulanacak işletme ve yatırım kredisinin üst limiti değişti. Çiftçi kredileri ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medya hesabından açıklama yaptı. 

maliye bakan

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla üretici ve çiftçilere kullandırılan geleneksel (yaygın) bitkisel üretime yönelik yüzde 100 faiz indirimi uygulanacak işletme ve yatırım kredisinin üst limitinin de 200 bin liraya çıkarıldığını hatırlatarak, "Esnafımıza, çiftçimize, gençlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum" açıklamasını yaptı.

ÇİFTÇİLER FAİZSİZ KREDİLERDEN FAYDALANABİLİYOR MU? 

Tarımdan Haber ve ziraat mühendisi Faik Toy, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan faizsiz kredilerin limitinin artırıldığı açıklamasının ardından İzmir'de çalıştığı banka şubelerine uğradığını ancak banka çalışanlarından böyle bir krediden haberlerinin olmadığı cevabını aldığını kaydetti. Konuyla ilgili twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Toy, şunları kaydetti: "Ziraat bankasının iki şubesiyle çalışıyorum, bugün Balçova 9 Eylül şubesine sordum, geçen sene de bu kredi varmış dedim, böyle bir krediden haberimiz yok araştırıp size geri döneceğiz dediler. Bir çok banka şubesinin bile haberi olmayan krediden çiftçinin haberi nasıl olsun?"