Et ve Süt Kurumu, küçükbaş hayvanlarda karkas alım fiyatlarında artışa gitti. Geçtiğimiz hafta kuzu karkas alım fiyatını 88 liradan 90 liraya çıkaran ESK, bugün de toklu karkas alım fiyatını artırdı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “ESK’nın piyasanın düzenlenmesine yönelik aldığı tedbirler hem üretici hem de tüketici memnuniyetini sağlamak içindir” denildi. 

KARKAS ALIM FİYATLARINI ARTIRMADAN KUZU ETİNDE YÜZDE 25 İNDİRİM ÜRETİCİNİN TEPKİSİNİ ÇEKMİŞTİ!

Bilindiği üzere ESK’nın üreticinin zarar ettiği bir dönemde kuzu ve toklu karkas alım fiyatlarında bir artışa gitmeden satışını yaptığı kuzu etinde yüzde 25 indirime gitmesi büyük bir tepkiye neden olmuştu. ESK, gelen tepkiler üzerine önce kuzu karkas alım fiyatını bugün de toklu karkas alım fiyatını artırdı. Kuzu etinde yüzde 25 indirimin, kuzu ve toklu karkas alım fiyatları artırıldıktan sonra neden yapılmadığı ise soru işaretlerine neden oldu. 

ESK’dan konuyla ilgili yapılan kamuoyu açıklaması şöyle… 

ESK bugünden (08.08.2022) geçerli olmak üzere toklu alım fiyatlarını da 82 TL/kg’dan, primlerle 90 TL/kg’a çıkarmıştır.

Et ve Süt Kurumu (ESK), piyasa regülasyon sorumluluğu çerçevesinde üreticinin alın terinin korunması için bazı tedbirler almıştır.

Kurban bayramı öncesi Köfteci Yusuf’ta ithal et hareketliliği! Bir haftada 17 tır et verildi... Kurban bayramı öncesi Köfteci Yusuf’ta ithal et hareketliliği! Bir haftada 17 tır et verildi...

Bu kapsamda;

  • Kuzu karkas alım fiyatı 88 TL/kg’dan 90 TL/kg’a çıkmıştır
  • İç tüketimin artırılması amacıyla da perakende satış mağazalarımızda yüzde 25 indirime gidilmiştir. Kuzu karkas ihracatında ise alım fiyatı en az 92 TL/kg olarak belirlenmiştir.
  • Alınan bu tedbirlerle beraber kuzu karkas fiyatları, piyasada 85 TL/kg‘dan ortalama 90-95 TL/kg’a yükselmiştir.

Piyasa fiyatları kurumumuzca günlük olarak takip edilmektedir.

ESK bugünden (08.08.2022) geçerli olmak üzere toklu alım fiyatlarını da 82 TL/kg’dan, primlerle 90 TL/kg’a çıkarmıştır.

ESK’nın piyasanın düzenlenmesine yönelik aldığı tedbirler hem üretici hem de tüketici memnuniyetini sağlamak içindir. Bu bağlamda, ESK’nın indirim kampanyasıyla üretici fiyatlarına yönelik herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır. Kuzu kesimi yaptırmak isteyen üreticilerimizin kombina müdürlüklerimizle irtibata geçmelerini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Bütün üreticilerimize bereketli kazançlar diliyoruz.