Et ve Süt Kurumu, küçükbaş hayvancılıkta karkas et alım fiyatlarını artırdı. Kuzu karkas alım fiyatı 88 liradan 90 liraya çıkarılırken, ihraç amaçlı karkas alım fiyatı ise 92 lira oldu. 

Küçükbaş hayvancılıkta, üreticiler Et ve Süt Kurumu’nun piyasa fiyatları altında kalan karkas et alım fiyatının artırılmasını istiyordu. Kuzu karkas et alım fiyatının en az 100 lira olması bekleniyordu. 

KUZU ETİNDE YÜZDE 25 İNDİRİMİN ARDINDAN KUZU KARKAS ET ALIM FİYATI İSE 2 LİRA ARTIRILDI

Et ve Süt Kurumu, kuzu etinde yüzde 25 indirimin ardından kuzu karkas et alım fiyatını da artırdı. Ancak yapılan artış, üreticinin beklentisinin altında kaldı. Üreticiler kuzu karkas et alım fiyatının en az 100 lira olmasını talep ederken, Et ve Süt Kurumu, kuzu karkas et alım fiyatını 88 liradan 90 liraya çıkardı. İhraç amaçlı kuzu karkas alım fiyatını ise 92 lira oldu. 

KUZU NEDİR? KUZU KARKAS KRİTERLERİ NELERDİR?

Üretici küçükbaş hayvancılıkta ihracat iznini beklerken Suriye'den 100 bin baş hayvana transit geçiş izni! Üretici küçükbaş hayvancılıkta ihracat iznini beklerken Suriye'den 100 bin baş hayvana transit geçiş izni!

Asgari 3 aylık 30 Kg canlı ağırlıkta, azami 12 aylık 52 Kg canlı ağırlıkta ve karkas ağırlığı azami 26 (dahil) kg olan erkek ve dişi koyun cinsi küçükbaş hayvanlardır.