Muhalefete yönelik ‘her şeyi yerlileştirdik, millileştirdik ama muhalefeti yerlileştiremedik, millileştiremedik’ tepkisinde bulunan Kirişçi’nin  diğer yandan Avrupa ve Güney Amerika’yı kapı kapı dolaşarak gizli gizli canlı hayvan ve et ithal etmesi yerli ve millikten ne anladığını gözler önüne seriyor.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Et ve Süt Kurumu (ESK), et fiyatlarına gizli zam yaptı! Vatandaşın yapılan zammı fark etmemesi için fiyat listesi de yayından kaldırıldı. 

KARKAS KESİM FİYATI 190 LİRAYA ÇIKTI 

Tarım ve Orman Bakanlığının uyguladığı hayvancılık politikası iflas ederken, et fiyatları da sürekli yükseliyor. Karkas kesim fiyatı bazı bölgelerde 190 liraya kadar çıkarken, kıymanın kilosu da 280 liraya kadar çıktı. 

TARIM BAKANLIĞINDAN İTHALAT SEFERBERLİĞİ! 

Bakanlık sözde et fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için Macaristan, Romanya ve Uruguay’dan kasaplık hayvan, Polonya ve Bosna Hersek’ten de et ithal etmeye başladı. Ancak yapılan ithalatlara rağmen karkas kesim fiyatlarının yükselmeye devam etmesi, Bakan Kirişçi ve ekibinin yönetim zafiyetini gözler önüne seriyor. 

Ülke hayvancılığı uygulanan yanlış politikalardan dolayı göz göre göre büyük bir krizin içine sürüklenirken, diğer yandan vatandaşın 1 kg et alabilmek için satış mağazalarının önünde uzun kuyruklar oluşturduğu Et ve Süt Kurumu’nun et fiyatlarına gizli zam yaptığı ortaya çıktı. 

Kesim fiyatları düşerken ESK et ithalatına neden devam ediyor? Marketlerde rant lobisi mi izin vermiyor? Kesim fiyatları düşerken ESK et ithalatına neden devam ediyor? Marketlerde rant lobisi mi izin vermiyor?

KIYMA VE KUŞBAŞINA 10 LİRA DİĞER ÜRÜNLERE YÜZDE 20 ZAM YAPILDI!

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgilere göre, kıyma ve kuşbaşına kiloda 10 lira zam yapan ESK, diğer ürünlere ise yüzde 20 zam yaptı. Yapılan zamla ilgili kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmazken, ESK sürekli yayınladığı satış fiyat listesini de kurumun web sayfasından kaldırdı. 

BAKAN VE BAKAN YARDIMCILARI KENDİLERİNİ TARTIŞMALI HALE GETİRMEMEK İÇİN İTHALATLA İLGİLİ BÜTÜN SÜREÇLERİ GİZLİ YÜRÜTÜYORLAR! 

ESK’nın ürün satış fiyat listesini sessiz sedasız yayından kaldırması tepki çekerken, canlı hayvan ve et ithalatına yönelik sözleşmelerin de gizli kapaklı yapılması, kamuoyuna konuyla ilgili hiçbir bilgi verilmemesi manidar bulunuyor. ESK’nın ithalata yönelik bütün süreci gizli yürütmesinin nedeni olarak Bakan, bakan yardımcıları ve ilgili bürokratların kendilerini tartışmalı hale getirmemek için yapıldığı kaydediliyor. 

ESK YAPILAN KOMİK ZAMMI KAMUOYUNDAN NEDEN SAKLADI? 

Piyasada et fiyatlarının önüne geçilemezken, ESK uzun bir süredir satışını yaptığı et fiyatlarında bir artışa gitmemişti. Kıyma 89 TL, kuşbaşı 99 TL’den satılırken, yapılan zamla birlikte kıyma 99 TL, kuşbaşı ise 109 lira oldu. Piyasada kıymanın 280 liraya çıktığı düşünülürse, ESK’nın satış fiyatları yine piyasanın çok altında kalıyor. Kıyma ve kuşbaşına yapılan 10 liralık zam, mevcut piyasa fiyatlarına göre bir anlam ifade etmediği halde, burada dikkat çeken yapılan zammın kamuoyundan gizlenmesi ve ESK’nın satış fiyatını yayından kaldırması oldu. 

ET VE SÜT KURUMU'NUN YAYINDAN KALDIRDIĞI ET SATIŞ FİYAT LİSTESİ 

NOT: Mevcut fiyatlar eski fiyatlar. Yeni fiyat listesi ise yayından kaldırıldı. Eski fiyatlar üzerinden kıyma ve kuşbaşına kiloda 10 lira diğer et fiyatlarına ise yüzde 20 zam yapıldı. Mevcut fiyatlar, yapılan zam miktarına göre hesap edilmesi gerekiyor. 

DANA ETİ 

Dana Kıyma: 89 TL

Dana Kuşbaşı: 99 TL

Dana Biftek-Rosto: 134 TL

Dana Kontrfile: 155 TL

Dana Pirzola: 165 TL

Dana Bonfile: 325 TL

KUZU ETİ

Gövde Kuzu: 96 TL

Kuzu But: 107 TL

Kuzu Kol: 99 TL

Kuzu Pirzola: 134 TL

Kuzu Gerdan: 84 TL

Kuzu Güveç (Kaburga): 83 TL

Kuzu Bel Kaski: 137 TL

TOKLU ETİ

Gövde Toklu: 90 TL

Toklu But: 100 TL

Toklu Kol: 92 TL

Toklu Pirzola: 126 TL

Toklu Gerdan: 83 TL

Toklu Güveç (Kaburga) 79 TL

Toklu Bel Kaski: 129 TL

KOYUN ETİ

Gövde Koyun 72 TL

Koyun But: 80 TL

Koyun Kol: 73 TL

Koyun Pirzola: 96 TL

Koyun Gerdan: 66 TL

Koyun Güveç (Kaburga) 65 TL

Kuyruk Yağı: 99 TL

Koyun Bel Kaski: 98 TL