2018 pancar taban fiyatı açıklandı çiftçinin kafası karıştı!

Pancar taban fiyatları dün Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandı. 2018 pancar taban fiyatları 24 Haziran seçimlerinden dolayı bu yıl 4-5 ay önceden açıklanırken, bu durum üreticinin kafasını da karıştırdı.

2018 pancar taban fiyatı açıklandı çiftçinin kafası karıştı!
banner200

2018 pancar taban fiyatları 16 polar üzerinden 235 TL/ton olarak açıklandı. Geçen yıl 210 TL/ton olarak açıklanan taban fiyatları, açıklanan bu rakamla birlikte bu yıl 25 TL/ton artırılarak 235 TL/ton'a çıkarıldı. Bir çok üründe zarar eden çiftçi, pancardan biraz olsun para kazanabiliyor. Onun için fiyatların geçen yıla göre yüzde 10'un üzerinde artırılmasını yeterli görmese de tepkiyle karşılamadı.

HÜKÜMET ÖNERİLERİN ÜSTÜDE BİR RAKAM AÇIKLADI

Ancak alınan bilgilere göre hükümetin, alınan tekliflerin üzerinde bir fiyat açıkladığı kaydediliyor. Yani başta Türk Şeker olmak üzere bazı kooperatiflerin pancar taban fiyatlarının açıklanan fiyatın altında bir öneride bulunduğu ifade ediliyor.

KİM NE TALEP ETTİ?

Onun için PANKOBİRLİK ve TÜRK ŞEKER başta olmak üzere kooperatif fabrikalarının 2018 pancar taban fiyatının kaç lira olarak belirlenmesi konusunda hükümete nasıl bir teklifte bulundukları çiftçi için hayati önem taşıyor. Bu rakamların da bir şekilde çiftçiye açıklanması gerekiyor.

ÇİFTÇİ İKİ YIL ÖNCEKİ TEDİRGİNLİĞİ YAŞADI

Diğer yandan taban fiyatların bu yıl erken açıklanması, üreticide iki yıl önce yaşanan kafa karışıklığına neden oldu. 2016 yılında Başbakan Binali Yıldırım, pancar taban fiyatını 210 TL/ton olarak açıklamıştı. Ancak Yıldırım'ın 2016'nın değil, 2017 yılı taban fiyatlarını açıkladığı ortaya çıkmıştı. Bu yıl da taban fiyatların erken açıklanması, 'bu fiyatlar bu yılın değil de gelecek yılın ürünü için mi belirlendi?' kaygısını oluşturdu. Ancak açıklanan rakamın bu yılın ürünü için belirlendiği anlaşılınca üretici biraz olsun rahatladı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Pancar = poşet
Pancar = poşet - 3 yıl Önce

Ne kadar enteresan 1 kilo şeker pancari 0.23 kr 1 adet poşet 0.25 kr

Çiftçinin anasını aglattiniz
Çiftçinin anasını aglattiniz - 3 yıl Önce

350 kuruş olsada bu zamlardan sonra yine kurtarmaz

Şeker pancarı
Şeker pancarı - 3 yıl Önce

Dap gübre tonu 4 binlira motorin litresi 6 küsür lira üre gübre 3bib 500 lira zirai ilaçlar keza aynı eğerki sayın bakanımız şeker pancarına verdiği 235 kuruş fiyatla çiftçilik yapabiliyorsa buyursun gelsin bu şartlar altında üretim yapsında biz çiftçilerde izinden gidelim

- 3 yıl Önce

1 tonu 235 tl beyenmi yosunuz yahu adam tonunu 200 tl ye veremiyo verse canını kurtaracak fabrika özelleşti fabrika özelleşti pancarı taşıma için kamyon vermiyo adam 100 ton pancar verdi fabrikaya 40 ton fire düştü kaldı 60 ton tonu 215 tl ye aldılar 215 tl x 60 ton toplam tutar 13 bin tl 2 ay sonra hesabına yatacak dediler vay yavrum vay

Şeker pancarı
Şeker pancarı - 3 yıl Önce

Ne olucak bu çiftçinin hali herşey aldı başını gitti fabrika bir yandan fireden çaliyo verimde düştü hastalıklar bi yandan vay halimize Allah acısın.

Pancar fiyati
Pancar fiyati - 3 yıl Önce

Pancar fiati 0,235 cifci bu zamlarinan zarar eder

2019 için verdik der
2019 için verdik der - 3 yıl Önce

Adam bu sene zam verir sonra çıkar seneye verdim der bizde bir koyun tuz attılar kaçar gideriz

Pancar ekici çiftçimiz 235
Pancar ekici çiftçimiz 235 - 3 yıl Önce

Değerli bakanım sızın gayeniz çiftçiyi bitirmek 235 kuruşa çiftçi kardeşlerim parcar eklemez hale geldi buna bir önlem alınmazsa çiftçi kardeşlerim parcar ekemez bilginize


banner151

banner251