Yonca ihracatı yasaklandı bu karar saman, yonca fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 81 İl Müdürlüğüne Yem İhracatında Ön İzin Belgesi Düzenlenmesi ile ilgili olarak bir talimat gönderildi. Talimatta yeni bir talimata kadar yem ve yem maddelerinin ihracatıyla ilgili olarak ihracat Ön İzin Belgesi düzenlenmeyeceği belirtildi.

Yonca ihracatı yasaklandı bu karar saman, yonca fiyatlarını nasıl etkileyecek?
banner200

Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin imzalı gönderilen talimatta, ülkemiz ihtiyacı göz önüne alınarak yetiştiricilerin kaba yem temininde sıkıntı yaşamamaları için yem ve yem maddelerinin ihracatı amacıyla ön izin belgesi düzenlenmemesi ile ilgili olarak Bakanlık Makanının 26 Ağustos’ta aldığı karar hatırlatıldı. Buna göre Tarım ve Orman İl Müdürlüklerinden yem ve yem maddelerinin ihracıtıyla ilgili olarak yeni bir talimata kadar ihracat ön izin belgesi düzenlenmemesi istendi.  

KIRMIZI ET ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ: YONCA VE SAMAN FİYATLARI DÜŞECEK 

Kararı yerinde bulan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyesi Ercan Aras, bu karardan dolayı yurt içinde saman, yonca ve silaj fiyatlarının düşeceğini belirtti. Söz konusu ihracat yasağının Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliğinin mücadelesi sonucunda alındığını ifade eden Aras, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Yurt dışına yonca ve kaba yem satışları yasaklandı. Saman, yonca, silaj fiyatları düşecek üreticilerimizin dikkatine” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 17:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Çiftçiyi anasinda doğduğuna pişman ettiniz,yazık. Yonca fiyatı düşer, çifti ekmez kazanmada, ihraç etmeden inan ithal edersin, gerçi paranız çok. Dolar onun için zıplayıp durur zaten.

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Bir yoncada birşeyler kazaniyorduk onuda bitirdiler. Kardeşim, sen tarımı yonetemiyorsan, senin ciftcin perisansa, ihraç ettiğimiz ürünlere dokunma, gayemiz nedir, bu ülkede tek yonca ithal etmedik yolunu açıyorsunuz.

Köylü
Köylü @Senol - 1 yıl Önce

Çözüm bumu yapacağınız üretimi desteklemek daha fazla üretim yaptırmak yasakla bir yere varamazssınız

Mehmet Sezgin
Mehmet Sezgin - 1 yıl Önce

Sayın başkan senin koltukta klima karşısında konuşmak kolay sen çiftçinin gecesi ni gündüzüne karıştığını bilmezsin sana konuşmak bir mikrofon kadar kolay o kadar gücün sesin hurse keşif yem fabrika yemlerinede konuş sesini duyalim unutma seni oraya çıkaranlarda inderenlerde bizleriz

Mehmet Ali Yaşmin
Mehmet Ali Yaşmin - 1 yıl Önce

Çok yerinde bir karar çünkü böyle giderse yem ve saman fiyatları yüzünden elimizdeki hayvanları da satacaz

Yonca
Yonca - 1 yıl Önce

Yoncayı çok üretelim dışarıyada satalım biz dışarıya tarım ürününden başka ne satacağız tarımı destekliyelim daha çok üretelim ve satalım biz samanı bile ithal eder hale niye geldik desteğin ne olduğu ne zaman verileceği hangi mahsule ne kadar ihtiyaç olduğu planlanmalı çiftçi bu sene para eden mahsule seneye yükleniyor bu sefer o mahsul para etmiyor çiftçi ihtiyaca göre yönlendirilmeli.

Mükremin
Mükremin - 1 yıl Önce

Burda keriz var elektirik parasina sana yonca üretip ciftliğine kayacak millet onu da bırakacak ekmeyi hep ten sıkıntıya girecek bu ülke de hayvancılik adam yonca olmas sa pancar eker mısır eker buğday eker yonca ekecem de bedava satacam diye bir şey yok

Emin
Emin - 1 yıl Önce

Sezon bitti günaydın ülkem

banner151

banner251