Üre gübre fiyatları 2 bin liraya çıktı çiftçi gübre bulamıyor!

Çiftçinin tam gübre kullanacağı bir dönemde, üre gübre fiyatları aldı başını gidiyor. 1600 ile 1650 lira arasında satılan üre gübresi, arka arkaya gelen zamlarla tonu 2 bin liraya kadar çıktı. Gübre fabrikaları, bayilere yeterli gübre vermezken bu da fiyat artışlarının devam edeceğini gösteriyor. Bakanlık kaynakları, bir sorun yok derken, çiftçi artan fiyatlara rağmen tarlasına atacak gübre bulamıyor. 

Üre gübre fiyatları 2 bin liraya çıktı çiftçi gübre bulamıyor!
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, çiftçinin derdi bitmek bilmiyor. Sürekli bir sorunla üretim yapmaya çalışan çiftçiyi şimdi de gübre fiyatları darbe vuracak. Tam da ekim döneminde üre gübre fiyatları aldı başını gitti. Gübre firmaları piyasaya yeterli miktarda gübre vermezken, Ocak, Şubat aylarında tonu 1600 TL civarında olan üre gübre fiyatı 2 bin liraya kadar çıktı. Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda gübre fiyatlarının 3 bin liraya çıkmasından endişe ediliyor. 

Çiftçiye koronovirüs değil gübre fiyatları darbe vuracak. Ekim sezonunun başlamasından dolayı çiftçinin bu dönemde en çok kullandığı üre gübresinde büyük bir kriz yaşanıyor. Son 10 gündür fiyatlar, sürekli artarken, piyasada da yeterli gübre bulunmuyor. Gübre firmaları bayilere satışları durdururken, piyasaya yeterli gübrenin verilmemesi de fiyatların artmasına neden oluyor. 

BAKANLIK BİR SORUN YOK DİYOR ÇİFTÇİ GÜBRE BULAMIYOR 

Bakanlık kaynakları, piyasanın takip edildiğini ancak çiftçiyi mağdur edecek bir durumun yaşanmadığını iddia ederken, bayi ve çiftçiler tam aksine, şuanda özellikle üre gübresinde büyük bir kriz yaşandığına dikkat çekiyor. Ocak, Şubat aylarında 1600 ile 1650 lira olan üre gübresinin son günlerde gelen zamlarla tonu 2 bin liraya kadar çıktı. Fiyatların artmasına rağmen çiftçi istediği gübreyi de alamıyor.

GÜBRE FİRMALARI PİYASAYA GÜBRE VERMİYOR

Türkiye’nin önemli gübre firmaları şu anda üre gübre satışını durdururken, bu durum da yeni zam anlamına geliyor. Piyasada aslında yeterli ürün bulunduğu ancak sektörü elinde tutan büyük firmaların bu durumu fırsata çevirmek istediğine dikkat çekilirken, gübre bayileri ile çiftçiler, Tarım ve Orman Bakanlığının acilen bu duruma el atmasını istedi. Gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda fiyatların 3 bin liraya kadar çıkmasından endişe ediliyor. 

Mart, Nisan ayları üre gübresinin kullanım dönemi olduğu için her dönem belli bir fiyat artışının yaşandığını ancak bu yıl kısa bir sürede fiyatların yüzde 20 ile 25 arasında artmasının normal bir durum olmadığı ifade ediliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 01:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet uz
Mehmet uz - 2 yıl Önce

Ciftcinin urunu degerlenince enflasyon artar hukumet mudahele eder ithal eder birsekilde fiyatlari dusurur enflasyonu asagi ceker ama sozkonusu ciftcinin ihtiyaci gubre mazot ilac vb.zamlaninca onemli degil ne enflasyon ne baska birsey hukumetin umrunda olmaz neden cunku ciftci bu uļkede en gereksiz olan halk kitlesidirde ondan uretmesede olur ithal eder sorunu cozer kendi ureticimizden esirgedigimizi elin ciftcisine verir onu destekleriz sonra yapacagimiz ithalatlarda lazim olurlar

Gübreci
Gübreci - 2 yıl Önce

Tarım kredilerde zaten 98-102 arasındaydı fiyatlar. Tüccarda 110 TL olmuş. Dolar 6.30 olmuş. Etkisi de bir hafta sonra belli ediyor. Herkes aynı anda depoya koymak isteyince fabrikalarda yoğunluk oluyor. Kamyonlar Türkiyenin her yerine gitmek istemiyor. Bu da gübreyi piyasada yok anlamına getiriyor.

REZALET
REZALET - 2 yıl Önce

DAİRE BAŞKANI VELİ HANİ BU İŞİ BİLİYOR DU HALA TUTUN BAKALIM VELİ TOHUMU GÜBREYİ AYIRT ETMEZ KÖYLÜ GÜBRESİZ KALMIŞ UMURUNDA MI BENDEN SÖYLEMESİ

Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Emin olun, son iki yılda çiftçinin görmediği zulüm kalmadı. Bu çiftçinin günahı ney Allah aşkına, biri anlatsinda, anlayalım.

Mazlum
Mazlum - 2 yıl Önce

Gübretaş Ocak ayından bu yana zarar edeceğini bildiği halde 26lık ve üre gübresinin fiyatını piyasa yükselmesin diye sabit tuttu.Diğerleri yurtdışında ucuz olduğu için yeni mal getirmeye çalışıyor.Bu arada çiftçi gübresiz kaldı.

Tekirdağ
Tekirdağ - 2 yıl Önce

Tarım kredi olursa böyle olur yazıklar olsun

Zelocan
Zelocan - 2 yıl Önce

İranlılar stokçuluk yapıyor,bakanlık ses çıkarmıyor. Üre gübresi stoklarında olmasına rağmrn fiyat yükselsin diye r satmıyorlar. Tşcaret bakanlığı bu konunun üzerine gitmelidir. Malesef ülkemiz yol geçen hanına döndü

Sabaner
Sabaner - 2 yıl Önce

60 ton 26'lık lazım