Limon ihracatında 10 günde değişen karar! Pakdemirli dün unutsunlar demişti bugün müjde olarak açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin limon ihracatına yönelik yaptığı açıklamalar, Bakanlığın üreticiden ve sahadan ne kadar kopuk kararlar aldığını bir kez daha gözler önüne serdi. 3 Mayıs'ta katıldığı bir televizyon programında ülkede ancak kendimize yetecek kadar limon bulunduğunu bundan dolayı kesinlikle limon ihracatına izin verilmeyeceğini belirten Pakdemirli, bugün ise yaptığı açıklamada limon ihracatını bir müjde olarak duyurdu.

Limon ihracatında 10 günde değişen karar! Pakdemirli dün unutsunlar demişti bugün müjde olarak açıkladı
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin limon ihracatına yönelik yaptığı açıklamalar, Bakanlığın üreticiden ve sahadan ne kadar kopuk kararlar aldığını bir kez daha gözler önüne serdi. 3 Mayıs'ta katıldığı bir televizyon programında limon ihracatına izin vermeleri durumunda limon fiyatlarının 30 liraya kadar çıkacağını belirten Pakdemirli, ihracatın açılması için kendisine her gün iktidar ve muhalefet kanalından talep geldiğini dile getirerek, "Limonda ihracat açılması yok bunu unutsunlar. Limon ihracatını açalım fiyatlar biranda 30 lira olur. Piyasaları sıkı takip ediyoruz. Hasat sezonuna kadar başa baş ancak yetiyor. Kimse kusura bakmasın, limon ihracatını unutsunlar" demişti. 

Bakan Pakdemirli, bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise limon ihracatını müjde olarak duyurdu. Pakdemirli, “Cumhurbaşkanımız ve bölge milletvekillerimizle yaptığımız istişareler sonucu 10 bin ton limon ihracatının yeniden yapılacağını müjdelemek isterim” dedi. Pakdemirli, açıklamasının devamında da “Bu konuda kimse kendine paye çıkarmasın” şeklinde bir ifade kullanması da dikkat çekti. 

Tarımdan Haber yazarı Ekrem Eraslan, 23 Nisan’da kaleme aldığı 'Çiftçinin kazancına limon sıktılar!' başlıklı yazısında üreticinin elinde iç tüketimin üzerinde limon bulunduğunu belirterek, getirilen ihracat sınırlamasının sahadan kopuk bir şekilde alındığına dikkat çekmişti. 

ÇİFTÇİYE YASAKLAMA HAMLESİ YAPMAK DIŞINDA BİR BECERİLERİ YOK! 

Eraslan, yazısında şunları kaydetmişti;  “Anlaşılan o ki; konuyla ilgili (kim oldukları da net değil, hangi mahfilelrde hangi bileşenlerle, hangi saiklerle bu kararların alındığı bilinmiyor) yasaklama kolaycılığı ile direk çiftçiye yönelik yasaklama hamlesi yapmak dışında bir vizyon ve becerileri olmayan bu güruh kendisini değiştirmeyecek. Çünkü yöntem sorunlu ve bunun Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çözülmesi gerekiyor. Bu konuda karar alıcıların dış ticareti ve uluslararası piyasayı ürün bazında bilmesi, tartışması ve karara bağlaması gerekiyor. Kolaycı, ezberci bürokrat yaklaşımı ile çiftçinin canına koymak yerine adam gibi bir planlama ve yöntem geliştirme zorundayız” 

TARIM POLİTİKALARI BÖYLE Mİ BELİRLENİYOR? 

Limon ihracatına sahadan kopuk bir şekilde getirilen sınırlamadan dolayı üretici ciddi anlamda zarar ederken, haftalar sonra ihracat kararının bir müjde olarak açıklanması tarım politikalarının nasıl belirlendiğini de gözler önüne serdi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2020, 23:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haydar türkmen
Haydar türkmen - 1 yıl Önce

Vah vah vah..işte tarımın geldiği son nokta ..işte bakanlığın geldiği son nokta..10 günde bınlerce ton limon üretildi..! Zaar böyle oldu...ama birde şurdan bakalım bugünden itibaren limonda bir fiyat artışı olursa bakan diyecekki ben yasakladım benden günah gitti..buda var..ancak ne olursa olsun hata üstüne hata yapıyor..artık mızrak çuvala sığmıyor. Hatalar hatalar hatalar..ne diyelim

Ali yetkin
Ali yetkin - 1 yıl Önce

Allah aşkına şu bakan efendinin görüntülerini yayınlamayın ülke tarım ve hayvancılığını patronlar kulübüne çevirdi. Tayyip erdoğan ıda yanıltıyor. Bir başlık haber yapın istifa etsin

Diyanet Bakanlığı
Diyanet Bakanlığı - 1 yıl Önce

Bir bakanlık nasıl yönetilemezse işte öyle yönetilemiyoruz. Ayaklar baş olmuş. Maklube takımının her türlü rezilliğine göz yumuluyor.

Agah var
Agah var - 1 yıl Önce

Vah vah vah

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Bakanliktaki burokrasi tarimi bilmiyormu. Bunlar tarimsal egitim almadimi. Bunu ongoremiyorlarmi. Okuyoruz. Bakan kar etti dedi tigemi zarar cikti. Herkes sagligiyla uretimle ugrasirken bunlar 6 ayda bir isim degistiriyor. Tarim kredi hakeza. Limon meselesi gibi bir cok sey yazilip ciziliyor. Birakin tarimi tarimcilar bilenler yonetsin. Ilahiyatci, kaymakam bedenci mimar acikogretim mezunlari kendi isini yapsin. Elinizi cekin tarimin ustunden. Sayin cumhurbaskanim duyun bunlari

Hikmet Şen
Hikmet Şen - 1 yıl Önce

Tamam muhalefet iz acık dürüst ve sağduyulu olun lütfen

Bakan
Bakan - 1 yıl Önce

Bakan ciftci icin cok guzel cumleler kuruyor limon ihracati olmayacak dedi ve uretici de elinde mal kalmamasi icin ucuz fiyattan malini satti birileri topladi ve geregini yapti ne kaymak is ciftci uret malin elinde kalmaz cebindede para kalmaz.

banner151

banner251